Budapeszt z dziećmi – co warto zobaczyć?

Rodzice wyjeżdżający z dziećmi na urlop szybko się orientują, że o standardowym zwiedzaniu mogą zapomnieć. Nie ma co się oszukiwać – kilkulatek nie będzie w skupieniu przemierzał galerii obrazów. Dlatego podpowiadamy, gdzie warto wybrać się z dziećmi w Budapeszcie, by świetnie bawić się całą rodziną.

Cztery linie metra, autobusy, trolejbusy, tramwaje – Budapeszt jest naprawdę doskonale skomunikowanym miastem. Jest jednak małe ale… a dla rodzin z maluchami jeżdżącymi w wózkach nawet całkiem spore – na wielu stacjach metra nie znajdziemy wind. W części są tylko schody ruchome, którymi w mało komfortowych warunkach udaje się przetransportować wózek. W zabytkowej żółtej linii, najstarszej w kontynentalnej części Europy i najbardziej urokliwej w Budapeszcie, a do tego przebiegającej przez turystyczną część miasta, można liczyć tylko na własne silne ręce. Na szczęście poruszając się komunikacją naziemną, też bez problemu dociera się do każdego celu.

Városliget – zoo i cyrk

ZOO i cyrk w budapeszcie
Pierwszy i najbardziej oczywisty cel wycieczek podczas weekendu z dziećmi w Budapeszcie: Lasek Miejski (Városliget), czyli tak naprawdę duży park na obrzeżach centrum miasta. Dojeżdżają tam zarówno metro, jak i autobusy (stacja Hősök tere). Przy okazji mija się zaś rozległy Plac Bohaterów – jedno z najczęściej pokazywanych w przewodnikach miejsc. Praktycznie tuż za placem stoi zamek Vajduhunyad, niedaleko – po przeciwnej stronie ulicy, są zoo i cyrk.

Zoo w Budapeszcie należy do najstarszych obiektów tego typu w Europie i pod względem estetyki bije na głowę choćby warszawski ogród. W podzielonych na różne regiony świata pawilonach mieszkają m.in. lemury, żyrafy, tygrysy, kangury, misie koala, wombat i mnóstwo innych mniej lub bardziej egzotycznych gatunków. Jedno z ulubionych miejsc dzieciaków to fokarium, w którym przez szyby można podglądać pływające w basenie zwierzęta. Ciekawostką jest, że wiele ptaków, często dużych, porusza się swobodnie po terenie zoo, a nawet poza nim.

Wizyta z dziećmi w zoo w Budapeszcie pochłonie co najmniej pół dnia. Cena biletu dla dorosłego wynosi 2800 HUF, dla dzieci w wieku 2-14 lat: 1900 HUF, bilet rodzinny (2+2) kosztuje 7900 HUF. Bilety są do kupienia również online.

Ci, którym zostało jeszcze trochę sił, mogą zahaczyć także o cyrk. Znajduje się tuż za ogrodem zoologicznym. Ceny biletów na przedstawienia wahają się od 1500 HUF do 4500 HUF w zależności od miejsca.

Tropicarium

Kérdésünk ezen a héten: tippeljétek meg hány cm hosszú a hím kockáspitonunk.
Aki a mérésünkhöz legközelebb álló tippet…

Opublikowany przez Tropicarium Budapest na 31 marca 2017

Kolejną atrakcją, która wzbudza u dzieci największe emocje, jest budziańskie Tropicarium. Zapełniają je ryby – od wielobarwnych mieszkańców raf koralowych, po rekiny, a także krokodyle, węże i ptaki. Stosunkowo niewielka powierzchnia tego miejsca, zwłaszcza w porównaniu z zoo, nieco rozczarowuje część dorosłych, ale jednocześnie mniej męczy małe nóżki.
Wadą Tropicarium jest niestety jego położenie – z dala od centrum, w galerii handlowej przy Nagytétényi út 37-43. Najłatwiej dostać się tam autobusami z Móricz Zsigmond körtér.
Ceny biletów to odpowiednio: 2500 HUF za dorosłego i 1800 HUF za dziecko od 4 roku życia.

Aquaworld

Opublikowany przez Aquaworld Resort Budapest na 31 marca 2017

Park wodny Aquaworld to największy tego typu obiekt w naszej części Europy. W tym miejscu na pewno spędzimy dużą część weekendu z dziećmi, bo baseny, zjeżdżalnie czy mosty linowe bez trudu zajmą dzieciaki na wiele godzin. Rodzice mogą w tym czasie skorzystać np. z sauny – choć pewnie na zmianę, albo zrelaksować się na leżakach, oglądając umieszczony w centrum parku, imponujący budynek wzorowany na słynnej świątyni Angkor Wat.
Bilety są dostępne zarówno w opcji całodziennej, jak i na 3 godziny. Ich ceny zaś zaczynają się od 1690 HUF za dziecko od 3 roku życia.

Zamek Królewski

Zamek królewski w budapeszcie
Odwiedzając Budapeszt, nie da się pominąć Wzgórza Zamkowego i stojącego na jego szczycie Pałacu Królewskiego. Co prawda z dziećmi, zwłaszcza młodszymi, raczej nikt się nie porwie na oglądanie zbiorów znajdującej się tu Węgierskiej Galerii Narodowej, ale warto wejść na Wzgórze dla samej panoramy miasta. Taki widok oferuje jeszcze tylko sąsiednia Góra Gellérta. Tym, którym nie uśmiecha się spacer piechotą pod górę, pozostaje krótka przejażdżka kolejką linową z Clark Adam ter lub wjazd windą z Lánchíd utca (wymaga co prawda kilku przesiadek między windami, ale jest bezpłatny).

Młodzi podróżnicy docenią również rejs po Dunaju oraz przejażdżkę 11-km dziecięcą kolejką na Wzgórze Széchenyiego. Swoją nazwę zawdzięcza ona temu, że składy tej zabytkowej już wąskotorówki są obsługiwane głównie przez dzieci, które pracują jako kasjerzy, konduktorzy, a nawet dyżurni ruchu.

Budapeszt to idealne miejsce na weekend z dziećmi. Znajduje się o rzut beretem – lot z Warszawy zajmuje jedynie godzinę, miasto nie przytłacza cenami jak stolice Europy Zachodniej i nawet klimat jest zdecydowanie przyjemniejszy niż w Polsce. W stolicy Węgier znajduje się naprawdę sporo atrakcji dla dzieciaków – my wspomnieliśmy jedynie o najbardziej znanych.

Dodaj komentarz

Turystyka

Wypoczynek z dziećmi na campingu?

Gdy myślimy o wakacjach, większości z nas natychmiast przychodzi na myśl wypoczynek w hotelu. Nie zawsze musi to być „all inclusive” w egzotycznym kraju, przeważnie jednak właśnie hotel kojarzy nam...

Czytaj dalej →
Turystyka

Weekend w Pogoni za Wielkanocnym Zającem

Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale to nie znaczy, że nie możecie rozpocząć przygotowań zdecydowanie wcześniej! W jeden z przedświątecznych weekendów wyruszcie w pogoń za Wielkanocnym Zającem! W Pogoni...

Czytaj dalej →
Turystyka

Wakacje we Włoszech z dzieckiem

Wakacje spędzone z dziećmi, to wspaniały pomysł, wbrew opiniom sceptyków, którzy wróżą zmarnowany urlop pełen narzekań i wyrzeczeń. Podróżowanie z maluchami buduje więź pomiędzy nimi a rodzicami. To czas, gdy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo