Chłopiec dostał nowe serce. Czekał na nie niemal 700 dni! Teraz stawia pierwsze samodzielne kroki.

Historia 11-letniego chłopca Kryspina Bąka poruszyła Polaków. Przez dwa lata czekał na przeszczep serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Chłopiec przeszedł dwa zawały, udar i wstrząs kardiogenny, jednak nigdy nie poddał się w walce o zdrowie. Teraz powoli wraca do pełnej sprawności.

Chłopiec dostał nowe serce. Czekał na nie niemal 700 dni! Teraz stawia pierwsze samodzielne kroki.

W oczekiwaniu na dawcę serca

Kryspin urodził się z wadą przełożenia naczyń dużych. Od małego zmaga się z problemami zdrowotnymi. Zanim został przyjęty do Śląskiego Centrum Chorób Serca dwa lata temu, był pod opieką Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To tam doszło do jego dwóch zawałów.

Chłopiec ledwo uszedł z życiem. Na OIOM-ie stanęło mu serce, udało się go jednak uratować. Wtedy też Kryspin trafił do placówki w Zabrzu. W celu utrzymania chłopca przy życiu podłączono mu rury mające na celu pompowanie krwi biegnące przez żołądek i organy wewnętrzne. Zaczęło się również oczekiwanie na dawcę serca.

Przeszczep serca u 11-letniego dziecka

Dawca znalazł się 21 grudnia 2017 roku. Operacja przeszczepu trwała 9 godzin i ku ogromnej uldze rodziców przebiegła pomyślnie. Jak tłumaczył dr Szymon Pawlak, który przeprowadził operację, w wypowiedzi dla ,,Dziennika Zachodniego”:

Musieliśmy dostosować nowe serce do Kryspina, bo warunki w jego organizmie nie były klasyczne dla „normalnego serca”. Na szczęście przeszczep odbył się bez żadnych powikłań, całość przebiegła pomyślnie.

Nowe serce, nadzieja na nowe życie

Choć przeszczep Kryspina przebiegł pomyślnie, dziecko nadal musi być pod stałą opieką lekarzy. Wymaga też ciągłej rehabilitacji. Zniknęły jednak rurki, a chłopiec tryska energią i snuje plany na to, co zrobi po pełnym powrocie do zdrowia. Już teraz osiąga małe sukcesy. Mama Kryspina, Małgorzata Bąk mówiła ,,Dziennikowi Zachodniemu”:

Od przeszczepu zmieniło się bardzo dużo. Kiedy wróciliśmy do domu, Kryspin jeszcze nie umiał nawet samodzielnie usiąść. Dziś już siada, staje, stawia pierwsze kroki. Czasem posiłkuje się balkonikiem, ale przynajmniej nie boli go już każdy ruch, jak wtedy, kiedy miał w ciele rury.

Nadal trwa śledztwo w sprawie uchybień, skutkujących zawałami u 11-letniego chłopca, jakich dopuścili się lekarze w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Pierwszy z zawałów miał miejsce podczas testu wysiłkowego na bieżni, drugi w trakcie robienia lewatywy. Śledztwo nie wykazało, czy lekarze są bezpośrednio winni zaniedbań. Prokuratura powołała nowy zespół biegłych.

Mimo prowadzonego dochodzenia i ogromu przejść, rodzice chłopca skupiają całą uwagę na dalszych etapach leczenia. Kryspin nadal jest poddawany biopsjom, ale jego wyniki są bardzo dobre. Jak zapewniają lekarze, przeszczep w pełni się przyjął. Chłopiec z radością opowiada o tym, jak już niedługo będzie mógł grać w piłkę z rówieśnikami. Życzymy mu pełnego powrotu do zdrowia i gratulujemy ogromnej odwagi oraz wytrwałości.

Sprawdź też:

Pierwsze w Polsce sztuczne serce. Implementacji dokonano w Zabrzu

Również w Zabrzu miała miejsce bezprecedensowa w Polsce operacja, która jest spełnieniem marzeń śp. prof. Religii. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca dokonali implementacji sztucznego serca. Pacjentem, który został poddany pierwszemu przeszczepowi sztucznego serca w Polsce był pan Mieczysław wcześniej chorujący na ciężką niewydolność krążenia. Lekarze wycięli pacjentowi jego serce, które zastąpili sztucznym sercem. Jednocześnie dokonali tego, czego w Polsce nie zrobił jeszcze żaden lekarz. Na świecie pierwsze sztuczne serce wszczepiono we Francji w 2013 roku.

Tutaj następuje całkowite wycięcie serca pacjenta i jest wszczepione sztuczne serce, od którego pacjent jest zależny w stu procentach. Już nie ma powrotu do niczego. Także to leczenie nasze musiało być w stu procentach sprawdzone i efektywne. – mówi Remigiusz Antończyk rezydent kardiochirurgii ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Mimo tak ogromnego sukcesu, jakim jest implementacja sztucznego serca dokonana w Zabrzu, liczba przeszczepów w Polsce jest nieprawdopodobnie niska w porównaniu do zapotrzebowania. Tę sytuację każdy z nas może zmienić nosząc w portfelu oświadczenie woli. Więcej informacji na ten temat uzyskacie m.in. na tej stronie internetowej.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Newsy
Niemowlę zatrzaśnięte w aucie podczas upałów. Policjant uratował dziecko
Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Nowej Wsi. Matka zatrzasnęła niechcący swoją malutką córeczkę w samochodzie. Temperatura w aucie stojącym w pełnym słońcu rośnie w 30 minut nawet do 50 stopni. Niemowlę zatrzaśnięte
Czytaj dalej
Sennik
Sennik – włosy
Oglądanie włosów we śnie jest uważane za odzwierciedlenie stanu psychicznego albo fizycznego śniącej osoby. Włosy są również symbolem siły i energii, a także obrazem duszy. Sennik: włosy Sennik mówi, iż w  interpretacji
Czytaj dalej
Newsy
Dzieci zginęły, bo pisał SMSy w czasie jazdy. Prokurator wnioskuje o karę bezwzględnego pozbawienia wolności!
Według opinii biegłego, 19-latek, który spowodował wypadek nie zachował należytej ostrożności i w trakcie jazdy wysyłał do swoich koleżanek wiadomości SMS. W wypadku zginęły dwie dziewczynki w wieku 10 i
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Rozliczenie PIT: Ulga na dziecko 2019 [Limit dochodu]
Z rozliczeniem PIT za 2019 nie warto czekać: im szybciej wypełnicie i wyślecie formularz, tym szybciej pieniądze za zwrot podatkowy wpłyną na Wasze konto. Mogą na nie liczyć przede wszystkim
Czytaj dalej
Newsy
7-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w stanie zagrożenia życia. Aż trudno uwierzyć, co było powodem!
W ostatnią niedzielę do przychodni na warszawskiej Ochocie trafiła matka zaniepokojona stanem zdrowia swojego 7- miesięcznego niemowlaka. Matka podczas wywiadu lekarskiego, zakomunikowała że jej dziecko jest niezwykle rozdrażnione i “przelewa
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Kto nie odliczy ulgi prorodzinnej za 2019 r.? UWAGA! Jest limit dochodów!
Rodzice i opiekunowie dzieci do lat 18 oraz uczących się dzieci do lat 25 mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jednak nie wszyscy! Komu nie przysługuje ulga na dziecko za 2019 r.
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie pomorskie 2020: terminy. Kiedy wypadają ferie zimowe 2019/2020 w województwie pomorskim?
Kiedy wypadają ferie 2020? Pomorskie zacznie je jako ostatnie. Sprawdź terminy ferii zimowych 2019/2020 i zaplanuj wyjazd na zimowisko. Ferie pomorskie 2020 i przerwa świąteczna 2019 Po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie mazowieckie 2020. Kiedy wypadają ferie w mazowieckim 2020? Jakie są terminy ferii w województwie mazowieckim 2019/2020?
Jakie są terminy ferii 2020? Kiedy wypadają ferie mazowieckie 2019/2020? Termin ferii mazowieckich 2020, podobnie jak w minionych latach, ustalony został po podzieleniu Polski na cztery obszary. Mazowieckie ferie zimowe
Czytaj dalej
Finanse Newsy Prawo
Zasiłek pielęgnacyjny 2020: ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny po zmianach?
Zasiłek pielęgnacyjny jest jedną z form zapomogi wypłacanej przez gminę, która ma na celu pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny 2020? Kiedy kolejna
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy Turystyka
Ferie łódzkie 2020. Terminy ferii w Łodzi. Kiedy wypadają łódzkie ferie zimowe 2020?
Ferie łódzkie 2020 zaczną się w pierwszej turze zimowych wyjazdów w nadchodzącym roku. Kiedy wypadają ferie łódzkie? Terminy zimowisk musicie rezerwować na połowę stycznia. Ciekawe, jaka będzie pogoda na ferie
Czytaj dalej