Chrzest dziecka: co warto wiedzieć?

Organizacja chrztu to poważna sprawa: należy pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności, zorganizować przyjęcie, zaprosić gości, a przede wszystkim zadbać o to, żeby dzień chrztu był wyjątkowy i jak najmniej stresujący dla malca.  Podpowiadamy, jak wybrać rodziców chrzestnych, zaplanować uroczystość chrztu i o czym trzeba pamiętać przygotowując się do tego sakramentu.

Organizacja chrztu: formalności

Planując chrzest dziecka należy udać się do swojej parafii, ponieważ zwykle to właśnie tam odbywa się udzielenie tego sakramentu. W większości parafii chrztu udziela się w niedzielę, jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest udzielenie tego sakramentu w innym dniu albo w innym miejscu niż kościół. Gdy już wstępnie ustalicie, kiedy chcecie ochrzcić malucha i kto zostanie świadkami tego wydarzenia, musicie udać się do parafii w celu ustalenia szczegółów. Prawdopodobnie będziecie potrzebować takich dokumentów, jak Wasz akt ślubu, akt urodzenia dziecka, zaświadczenia o odbyciu spowiedzi (zarówno Wasze jak i rodziców chrzestnych) oraz zaświadczenia rodziców chrzestnych, w których stwierdza się, że są oni osobami wierzącymi i praktykującymi.

W niektórych parafiach zanim nastąpi ceremonia chrztu, rodzice oraz rodzice chrzestni muszą uczestniczyć w naukach. Czasami mają one postać jednego spotkania o charakterze organizacyjnym, a czasami należy wziąć udział w kilku spotkaniach. Żeby załatwić wszystkie formalności i odpowiednio przygotować się do ceremonii, najlepiej udajcie się do kancelarii parafialnej przynajmniej miesiąc przed planowaną datą chrztu.

Zobacz też: Jaka sukienka na chrzest dla mamy dziecka?

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/sukienki/rozowy/” limit=”8″]

Kiedy chrzest dziecka?

Wybór wieku, w jakim dziecko jest chrzczone, jest sprawą bardzo indywidualną. Chrzest może odbyć się zaraz po urodzeniu, jeśli życie noworodka jest zagrożone, na przykład z powodu wad wrodzonych lub choroby. W takiej wyjątkowej sytuacji chrztu może udzielić nawet lekarz lub inna osoba świecka, jednak w późniejszym czasie dziecko musi zostać ochrzczone w kościele. Jeśli chrzest nie musi się odbyć jak najszybciej, zaleca się, żeby dziecko zostało ochrzczone w pierwszych miesiącach życia. Niemniej o tym, kiedy ochrzcić dziecko ostatecznie zawsze decydują rodzice maluszka.

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Ubiór dziecka na dzień chrztu jest uzależniony przede wszystkim od pory roku, w jakiej maluch będzie przyjmował swój pierwszy sakrament. Strój na chrzest powinien być elegancki i wyjątkowy, jednak pamiętajcie, że dziecko go nigdy więcej nie założy, więc nie warto wydawać na ubranko majątku. Ważne jest również to, żeby strój na chrzest był wygodny i zapewniał malcowi komfort. Chrzest to sytuacja, która i tak jest dla dziecka stresem, więc zadbajcie o to, żeby ubranka nie uwierały, nie miały na sobie drapiących zdobień czy koronek oraz były odpowiednio dobrane do pogody i temperatury.

Zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców najlepiej wybrać ubranko z bawełny, ponieważ będzie miękkie i wygodne. Oprócz bawełny, do wyboru dostępne są ubranka z takich materiałów jak len, dzianina, satyna, atłas czy tafta. Wybierając materiał zwróćcie uwagę szczególnie na to, czy tkanina jest przyjemna w dotyku i nie będzie podrażniała delikatnej dziecięcej skóry. Jeśli chrzest jest planowany na miesiące jesienne albo zimowe, dobrze zdecydować się na ubranka z ciepłego weluru. Dla dziewczynek idealnie sprawdzi się elegancki zestaw składający się z tuniki i spodenek. Bardziej klasycznym rozwiązaniem jest wybór sukieneczki. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem dla chłopców są dwu– lub trzyczęściowe komplety.

W przypadku chrztu niemowlaków, najlepszym rozwiązaniem będzie biały becik. Na rynku dostępnych jest cała gama takich akcesoriów, również beciki przeznaczone specjalnie na uroczystość chrztu, bardziej elegancki niż do codziennego owijania malucha. Jeśli chodzi o kolory, to wśród strojów na chrzest wciąż dominuje biel, jednak rodzice coraz częściej decydują się na ubrania kremowe albo białe z dodatkami takich kolorów, jak pastelowy róż lub błękit. Oprócz eleganckiego ubranka potrzebować będziecie białej szaty oraz świecy.

Świadek chrztu: jak go wybrać?

Wybór świadków chrztu, czyli rodziców chrzestnych to bardzo ważna kwestia. Świadków najczęściej wybiera się spośród rodziny, jednak przy wyborze nie zawsze trzeba się kierować więzami rodzinnymi. Świadkiem może zostać również ktoś z kręgu przyjaciół rodziny. Najważniejsze jest to, żeby chrzestni byli osobami wierzącymi i praktykującymi. Osoba, która zostanie chrzestnym musi mieć przebyty sakrament bierzmowania i nie może żyć w niesakramentalnym związku. Poza tym, wybierając rodziców chrzestnych decydujmy się na osoby, do których mamy zaufanie i wiemy, że będą one wsparciem dla dziecka.

Chrzest: o czym pamiętać?

Oprócz załatwienia formalności i przygotowania ceremonii w kościele, większość osób chrzczących dziecko decyduje się na zorganizowanie z tej okazji przyjęcia. Uroczysty obiad można urządzić w domu lub wynająć na tę okazję salę w restauracji. Oczywiście obydwie opcje mają swoje plusy i minusy.

Organizacja przyjęcia w domu jest bardziej kłopotliwa z tego względu, że to na Waszej głowie będzie gotowanie i sprzątanie po imprezie. Zaletą tego rozwiązania jest jednak to, że dziecko będzie się czuło lepiej w domu niż w obcym miejscu, przez co zaoszczędzicie mu stresu. Jeśli zdecydujecie się na przygotowanie przyjęcia w domu, poproście o pomoc babcie, ciocie lub innych członków rodziny. Dobrą opcją jest również zorganizowanie przyjęcia w domu i zamówienie cateringu. Organizując chrzest w restauracji unikacie problemu gotowania i sprzątania, jednak macie mniej swobody i musicie się przygotować na to, że zmęczony maluszek nie będzie się czuł tak dobrze jak w domu.

Zobacz też: Prezent na chrzest dla chłopca i dla dziewczynki – co wybrać?

[shopify_frame link=”https://sklep.rodzice.pl/ubranka-dla-niemowlat/bialy/” limit=”8″]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Chrzest dziecka: co warto wiedzieć?

  1. a potem się dziwią że ludzie odchodzą od kościoła. Formalności wymyślono tylko po to zęby doić ludzi z kasy. Nad Jordanem nie było żadnych formalności 😉 a potem zamieniają kościoły w hotele!

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo