Ciąża a zwolnienie z pracy w 2018 roku: kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

Do tej pory odpowiedź na pytanie o to, czy można zwolnić kobietę w ciąży była jednoznaczna: właściwie nie! Rok 2018 niesie zmiany wraz z nowelizacją Kodeksu Pracy. I o ile mogliśmy spodziewać się zmian w obowiązującym już od 40 lat prawie, o tyle nie spodziewaliśmy się, że projekt nowego Kodeksu Pracy będzie tak ogromną rewolucją! Ciężarna w pracy nie będzie miała już tylu praw, co do tej pory…

Ciąża a zwolnienie z pracy 2018

Na dzień dzisiejszy kobieta w ciąży właściwie nie musi obawiać się zwolnienia z pracy zarówno przed porodem, jak i w trakcie urlopu macierzyńskiego. Zwolnienie kobiety w ciąży jest możliwe jedynie w kilku przypadkach:

 • ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych lub popełnienia przez kobietę w ciąży przestępstwa, które zostało potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu;
 • zawinionej przez pracownicę utraty uprawnień do wykonywania pracy;
 • w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

W wypadku zwolnień grupowych pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę ciężarnej pracownicy, ma natomiast prawo zmienić jej warunki pracy i płacy.

ciąża a zwolnienie z pracy 2018
depositphotos.com

Nowe przepisy dla matek w ciąży 2018

Nowe przepisy dla matek w ciąży przynosi zmiana Kodeksu Pracy, którą zaproponowano na początku 2018 roku. W projekcie Kodeksu zapowiedziano kontrowersyjne zapisy dotyczące zwolnień w ciąży. Projekt zakłada możliwość zwolnienia ciężarnej, jeśli była zatrudniona na zastępstwo lub firma, w której pracuje zatrudnia nie więcej niż 10 osób. Zgodę na wypowiedzenie umowy o pracę kobiecie w ciąży musi w tym wypadku wydać Państwowa Inspekcja Pracy.

W zupełnie innej sytuacji zostaną postawione kobiety zatrudnione w dużych firmach. Nie otrzymają zwolnienia z pracy będąc w ciąży, a jedynie mogą być przeniesione na inne stanowisko otrzymując dodatek wyrównawczy,gdyby nowa pensja okazała się niższa.

Kodeks Pracy 2018: ciąża a zwolnienie z pracy

W opinii ekspertów nowe przepisy całkowicie odcinają się od obowiązujących dotychczas zasad.

Zgodnie z z artykułem 177 obowiązującego Kodeksem pracy “Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Nowy Kodeks Pracy chroni przede wszystkim prawa małych przedsiębiorców, dla których brak możliwości zwolnienia kobiety w ciąży jest dużym obciążeniem finansowym. Jak podkreślają eksperci prawo unijne nie wymaga od prawodawcy ochrony ciężarnych. Dotychczasowe przepisy uniemożliwiające zwolnienie kobiety w ciąży są pozostałością po czasach, gdy pracodawcami były głównie firmy państwowe.

Kodeks Pracy 2018 – projekt niesie zmiany nie tylko dla kobiet w ciąży!

To czy można zwolnić kobietę w ciąży nie jest jedyną rzeczą, którą zmienia nowy projekt Kodeksu Pracy z 2018 roku. Jakie zmiany czekają pracowników i pracodawców?

 • Zmienią się rodzaje umów. Dotychczas funkcjonujące umowy cywilno-prawne będą mogły zawrzeć jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą lub specjaliści zarabiający więcej niż 5 średnich krajowych.
 • Kodeks Pracy 2018 przewiduje wprowadzenie nowych umów o pracę: umowy o pracę sezonową, dorywczą oraz nieetatową. Pracownicy zatrudnieni w ten sposób będą mogli przepracować jedynie do 60 godzin miesięcznie, a ich okres wypowiedzenia wyniesie zaledwie kilka dni.
 • Na pracodawców zostanie nałożony obowiązek powiadomienia pracownika o zamiarze rozwiązania umowy o pracę. Wyjątkiem są firmy zatrudniające do 10 osób, które nie muszą przeprowadzić takiej rozmowy, ale powinny przyznać w zamian rekompensatę pieniężną.
 • Zmieni się też czas urlopu – każdy z pracowników będzie mógł wykorzystać 26 dni wolnych, w tym 4 dni na żądanie, które będą bezpłatne.
 • Przerwy w pracy trzeba będzie odpracować.
 • Dotychczas umowa na okres próbny była zawierana na 3 miesiące. Po zmianach maksymalny okres wyniesie 6 miesięcy.
 • Skrócony zostanie czas, na jaki maksymalnie można będzie zawrzeć umowę o pracę na czas określony. Zgodnie ze zmianami będzie to maksymalnie 18 miesięcy, a nie 33 jak dotychczas.

Zobacz też: Ciąża a praca

Dodaj komentarz

4 komentarzy: Ciąża a zwolnienie z pracy w 2018 roku: kiedy można zwolnić kobietę w ciąży?

 1. nie mozna zwalniac kobiety w ciazy bo bedziecie niedludzccy. Tak sie nie robi

  • Chca zeby rdzic wiecej dzieci a teraz niby jak skoro strach ze zwolnia i co zeby w sciane

   • a jak ma się sytuacja, gdy został zlikwidowany oddział firmy (inne miasto), w którym pracownica przebywała na L4 i nie było możlwiości zwolnienia, a teraz doszło jeszcze l4 na ciążę. firma zatrudnia do 10 osób. jak zwolnić taką pracownicę?

    • Pan Janek ma sklep, zatrudnia w nim żonę i Panią Marysię. Żona zachodzi w ciążę i Pani Marysia też ( nie z Panem Jankiem) Zgadnijcie kto ma większe prawa?

     Noworodek, Prawo

     Rejestracja dziecka w USC

     Jak zgłosić urodzenie dziecka? Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji dziecka w USC? Ile się czeka na PESEL dla dziecka? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda rejestracja noworodka w Urzędzie...

     Czytaj dalej →
     Prawo, Finanse, Newsy

     Czym są alimenty natychmiastowe?

     Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

     Czytaj dalej →
     Prawo

     Koniec umowy o pracę a ciąża

     Koniec umowy o pracę a ciąża – temat, który budzi wiele kontrowersji. Żadna przyszła mama nie chciałaby zostać po porodzie bez środków do życia. Tę sytuację doskonale rozumie ustawodawca, który...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo