Ciemieniucha u niemowlaka: Sposoby na ciemieniuchę

Twoje maleństwo ma na główce żółtawą skorupkę, która przypomina łuskę? A może zjawisko to występuje w okolicach brwi? Nie martw się, to nic groźnego. Prawdopodobnie Twój maluch ma ciemieniuchę, podobnie jak ponad połowa niemowląt. Nie jest ona estetyczna, lecz nie jest także groźna. Skąd się bierze i jakie są sposoby na to, by pozbyć się łuszczącej łuski?

Co to jest ciemieniucha?

To forma łojotokowego zapalenia skóry. Wygląda jak grube, żółte łuski, które przypominają łupież. Pojawia się zazwyczaj na główce niemowlęcia, ale często występuje także na buzi dziecka, w tym również w okolicach brwi i w innych częściach ciała.

Jak wygląda ciemieniucha?

Wyglądem przypomina tłusty łupież. To łuszcząca się skóra, która tworzy suche płatki. Ma lekko żółtawy lub nawet pomarańczowy odcień, ale zanim na dobre zagości na główce niemowlęcia wygląda jak biały, marszczący się naskórek, który dopiero potem ciemnieje.

Ciemieniucha: przyczyny

Wielu młodych rodziców wstydliwie mówi o tym zjawisku u swoich dzieci, ponieważ żywią przekonanie, że ciemieniucha to skutek jakiegoś ich niedopatrzenia lub nawet zaniedbania należytej higieny maluszka. Nic bardziej błędnego! Ciemieniucha nie ma nic wspólnego ze złą pielęgnacją dziecka. Jest ona skutkiem niedojrzałości gruczołów łojowych. Znajdują się one w skórze człowieka. U niemowląt nie są jeszcze gotowe, by pracować w pełni poprawnie, dopiero się tego uczą, dlatego też mogą produkować zbyt dużą ilość łoju i zbyt mocno natłuszczać skórę na główce, przy brwiach czy w okolicach noska.  Łój zasycha na skórze malucha, łączy się tam dodatkowo ze złuszczonym naskórkiem i efekt nieestetycznej ciemieniuch gotowy.

Ciemieniucha nie ma nic wspólnego ze złą pielęgnacją dziecka

Ciemieniucha często jest także przypadłością spowodowaną wahaniami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie dziecka. Gruczoły łojowe pracują w nieprawidłowy sposób, ponieważ w ciele maluszka krąży jeszcze zbyt wiele hormonów mamy, które przedostawały się do jego krwi w okresie życia płodowego. Wkrótce sytuacja ulegnie ustabilizowaniu i praca gruczołów się unormuje, a co za tym idzie – ciemieniucha zniknie.

Ciemieniucha: leczenie

Ciemieniucha nie boli, nie powoduje pieczenia ani swędzenia, niemniej jednak nie można jej lekceważyć. Tworzy ona skorupkę na główce maluszka, która sprawia, że skóra dziecka nie oddycha wystarczająco. Może to prowadzić do problemów z nią, a także z meszkami włosowymi i cebulkami włosów, co w przyszłości może się przerodzić w problemy z nimi.

Przypadłość ta nie wymaga farmakologicznego leczenia, łatwo zmniejszysz jej efekt domowymi sposobami na ciemieniuchę.

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Przede wszystkim nawilżaj ją. Wystarczy zwykła oliwka, którą stosujesz do ciała maluszka po kąpieli. W aptekach kupisz również krem na ciemieniuchę, ale specjalistyczne produkty nie są konieczne. Nawilż wacik oliwką i delikatnie posmaruj nim główkę malucha lub inne okolice, gdzie umiejscowiła się ciemieniucha. Z domowych sposobów – możesz także wykorzystać sposoby babć. Ugotuj płatki owsiane lub namocz otręby pszenne. Gdy wystygną, nałóż je na miejsca dotknięte ciemieniuchą.

Gdy ciemieniucha będzie już zmiękczona, należy delikatnie wyczesać skórę maluszka. Zrób to za pomocą miękkiej szczotki. Nie pocieraj skóry zbyt mocno – niepotrzebnie ją podrażnisz.

Sprawdź także:
Jak radzić sobie z potówkami?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo