“Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne kobiet w pytaniach internautek

Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. “Cipka płonie” – to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz. O co jeszcze pytają internautki?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Nie tylko młodzież szuka w sieci odpowiedzi na pytania, związane ze zdrowiem intymnym.
 • Wiele wyszukiwanych fraz dotyczy nieprzyjemnego uczucia pieczenia, zlokalizowanego w obszarze narządów płciowych.
 • Kobiety często martwią się też o to, czy w ich anatomicznej budowie nie występują wady i defekty.
 • Wiele wyszukiwanych pytań dotyczy wyglądu narządów płciowych w trakcie ciąży i w połogu.
 • Kobiety często pytają także o kwestie związane ze zdrowiem intymnym swoich pociech.

Cipka – jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz

Myli się ten, kto myśli, że internauci wpisujący w pole tekstowe słowo “cipka”, szukają wyłącznie dostępu do treści pornograficznych. Przeciwnie, najczęściej otwierane są odnośniki prowadzące do stron i forów o tematyce zdrowotnej. Czy szukanie w sieci porad medycznych jest właściwym postępowaniem? Cóż, wielu osobom pomaga to przełamać uczucie skrępowania, nie należy jednak zapominać, że rady forumowiczów to nie diagnoza lekarska. Mimo wszystko, zalecamy konsultowanie problemów intymnych ze specjalistą. O co zazwyczaj pytają internautki. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej wyszukiwanych zagadnień, wraz z omówieniem problemu.

Zobacz też: Pochwa po porodzie [higiena, pielęgnacja, leczenie]

“Cipka płonie”, czyli nieprzyjemne uczucie pieczenia

Pieczenie pojawiające się w trakcie oddawania moczu, podczas i po stosunku lub niezwiązane z jakąkolwiek aktywnością, z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje na infekcję intymną. Przyczyn takiego stanu jest wiele, a najczęściej występujące to:

 • grzybica pochwy – oprócz pieczenia, chora odczuwa także świąd sromu i pochwy. Oprócz nieprzyjemnych dolegliwości, pojawia się także obrzęk i zaczerwienienie. Objawy zwykle ulegają nasileniu tuż po stosunku i przed wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego. Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów, należy także wymienić upławy (o grudkowatej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu);
 • stan zapalny cewki moczowej – dolegliwości bólowe pojawiają się w trakcie mikcji w podczas stosunku;
 • stan zapalny pochwy – dolegliwość może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Zakażeniu sprzyja zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych. Poza dolegliwościami bólowymi, pojawiają się wodniste upławy, o szarym lub zielonym kolorze. Towarzyszy im charakterystyczny “rybi” zapach;
 • choroby przenoszone drogą płciową – wiele chorób wenerycznych daje objaw w postaci piekącego bólu okolic intymnych. W tym miejscu należy wskazać m.in. na chlamydiozę i rzeżączkę.

Istnieje więcej przyczyn pieczenia okolic intymnych. “Płonąca” i czerwona cipka to objaw, który może wskazywać na reakcję alergiczną (np. na środki czystości), wywołane depilacją podrażnienia, może stanowić reakcję na leki i efekt przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. W przypadku zaobserwowania takiego objawu, zamiast wpisywać w wyszukiwarkę frazę “piecze mnie cipka”, najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Nieleczone choroby intymne mogą stwarzać poważne powikłania.

Sprawdź: Najlepsze pozycje seksualne dla mężczyzn z małym penisem

“Płytka cipka”, czyli jak głęboka jest pochwa?

Obawa o to, czy głębokość pochwy jest adekwatna do przeciętnych rozmiarów penisa, dotyczy przede wszystkim młodych kobiet, które dopiero zaczynają poznawać swoje ciało i które zaczynają wkraczać do świata seksualnych doznań.
Przeciętnie, pochwa liczy sobie od 7 do 11 cm. Spokojnie, nie oznacza to, że zbliżenie intymne będzie wiązało się z bólem, a partner nie będzie zadowolony z budowy okolic intymnych swojej wybranki, nic z tych rzeczy. W toku ewolucji, pochwa doskonale przystosowała się do penetracji. Elastyczna budowa tego organu sprawia, że w trakcie stosunku, jego głębokość może ulec nawet dwukrotnemu zwiększeniu. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków, nie ma takiej potrzeby – z badań klinicznych wynika, że średnia długość penisa w stanie wzwodu zamyka się w przedziale 11-13 cm.

Zobacz również: Poród kleszczowy – Czy należy się go obawiać?

“Krostki na cipce u niemowlaka”, czyli zdrowie intymne najmłodszych

Wszelkie zmiany, w postaci krostek i wysypki, pojawiające się w okolicy krocza dziecka, nie powinny być lekceważone. Bardzo często zdarza się, że zmiany skórne mają związek z wilgotną pieluszką. Jeżeli skóra malca jest zaczerwieniona, najprawdopodobniej mamy do czynienia z rumieniem. W takiej sytuacji, liczy się szybka reakcja. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry, objawiającego się obecnością pęcherzyków i krostek.

Sprawdź: Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

“Cipka w ciąży”, “cipka po porodzie” – te tematy wywołują żywe zainteresowanie

Kolejny z często wyszukiwanych tematów jest wygląd narządów płciowych w ciąży i w połogu. W pierwszym trymestrze, można zaobserwować wyraźny obrzęk sromu, co ma związek ze zwiększoną ilością krwi, która gromadzi się w obszarze macicy. Pojawia się też obfita wydzielina. Jest to efekt zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu.
W drugim trymestrze mogą pojawić się uporczywe podrażnienia. Wynika to z działania hormonów płciowych i z ucisku, wywieranego przez powiększającą się macicę. Należy jednak zaznaczyć, że w tym okresie zwiększa się intensywność doznań, płynących ze zbliżenia.
W trzecim trymestrze, zwiększa się podatność narządów płciowych na wszelkiego rodzaju infekcje. Z tego powodu, u ciężarnych często pojawia się trądzik w miejscach intymnych. Jeżeli wystąpią inne objawy, jak choćby upławy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Infekcja intymna w ciąży może poważnie zagrażać zdrowiu i życiu dziecka.
Wygląd i stan pochwy po porodzie zależy od wielu czynników, w tym od przebiegu porodu. Zdarza się, że pochwa staje się luźniejsza, jednak niektóre kobiety zauważają, że ich okolice intymne uległy zwężeniu (rezultat niewłaściwego zszycia). Przez kilka tygodni, krocze może być wyraźnie opuchnięte i wyjątkowo wrażliwe na dotyk.

“Cipka” w pytaniach i odpowiedziach

O czym świadczy pieczenie pochwy?

Uczucie pieczenia okolic intymnych może wskazywać m.in. na infekcję grzybiczą, stan zapalny lub na chorobę przenoszoną drogą płciową. Leczenie domowe może okazać się nieskuteczne. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który po rozpoznaniu problemu, wdroży właściwą terapię.

Jak głęboka jest pochwa?

Podobnie jak długość penisa, głębokość pochwy jest indywidualnym uwarunkowaniem anatomicznym. Średnio, wartość ta zamyka się w przedziale 7-11 cm.

Czy krostki na kroczu u niemowlaka to powód do obaw?

Tak. Taki objaw może wskazywać na pieluszkowe zapalenie skóry i na wiele innych chorób. Problem wymaga konsultacji z pediatrą.

Czy w ciąży i w połogu zmienia się wygląd okolic intymnych?

Tak. W okresie ciąży, ma to związek przede wszystkim ze zwiększonym stężeniem hormonów, a w połogu – z przebytym porodem i z rekonwalescencją.

Dodaj komentarz

5 komentarzy: “Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne kobiet w pytaniach internautek

 1. cipka płonie!!!

  Myślę, że znajdą się wśród nas osoby które mi nie uwierzą
  Sama do końca nie pojmuję jak to się stało, że stałam nago pod prysznicem wrzeszcząc do męża:
  – POMOCY! BŁAGAM CIĘ – ZRÓB COŚ PIECZE MNIE!!!!!
  Mąż spokojnie wszedł i zapytał co się stało, a ja przestępując z nogi na nogę pokazywałam mu palcem
  – coś mi się stało, piecze mnie, bardzo bardzo
  zrób coś
  mąż myślał, że to jakieś żarty
  a ja potarłam sobie oczy z których leciały mi łzy (wiecie panikara jestem) i zaczęłam wrzeszczeć
  – teraz oczy!!! Pieką mnie oczy, coś mnie zaatakowało, czy coś po mnie chodzi???
  – Powiedz prawdę, może to dioksyny z tej ryby (czytałam politykę i przeraziłam się że jemy tyle łososia) albo jakaś trucizna….
  – I wtedy zdałam sobie sprawę co to!

  Czuszka

  Robiłam szybki gulasz węgierski. Wrzuciłam do gara mięso, cebulę, pomidory i tę cholerną papryczkę-czuszkę – drobno posiekaną.
  W pędzie nie umyłam rąk i popędziłam pod prysznic.

  Mąż mył mnie jak niemowlaka i śmiał się drań za mnie. Teraz też się śmieje.

  Poza tym Ignaśko jest chore. Ma infekcje wirusową i jak każde chłopisko żali się strasznie.
  Wypompował mnie. Byliśmy u lekarza, w aptece, potem wisiał na mnie do wieczora. A jak poszedł spać to wzięłam się za to cholerne gotowanie.

  A wczoraj od rana Ignaśko cały dzień nic nie jadło ani nie piło. Zrobiło 14 luźnych kup!!!! Martwiłam się. W pewnym momencie patrzę a on ma w buzi coś wielkiego, obślizgłego i czarnego. Moja pierwsza myśl: skrzep krwi mu się oderwał od chorego narządu wewnętrznego i zwymiotował go. Trzęsąc się wydarłam mu to z buzi. Obejrzałam, obwąchałam i ustaliłam że to śliwka suszona.
  W wyniku przeprowadzonego śledztwa odkryłam, że poprzedniego dnia, gdy wróciłam ze sklepu i dosłownie na moment zostawiłam zakupy w przedpokoju i wskoczyłam do WC, on wszystko powyciągał i rozwłóczył po domu. Ja to oczywiście szybko posprzątałam ale nie zauważyłam braku paczki śliwek 200gr.
  Ukrył ją sobie w koszu z zabawkami i podżerał przez cały dzień. Jak to małe wiedziało, że jak mi pokaże to mu zabiorę. Pojęcie ludzkie przechodzi.
  Zjem te ostatnie 2 śliwki i idę spać bo konam….
  I jeszcze mnie piecze
  Może mąż coś zaradzi
  pomasuje czy coś

  • Re: cipka płonie!!!

   ahahahhhhhhahaaaaaaaaa Tołdi kocham Cię za Twoje teksty- powaznie

   Ola i Igorek 25.03.2003

  • Re: cipka płonie!!!

   nie powiem tytuł postu mnie zaintrygował a tu tylko papryczka, hihi
   Ty zafundowałaś sobie niezłą dezynfekcję
   Ignaśko oczyszczanie organizmu :)) chyba pójdę w jego ślady
   może nie powinnam ale uśmiałam się do łez

  • Re: cipka płonie!!!

   powinnas felietony pisac do jakiejs gazety :))


   kleeo i Natalia (18m) gg 4443668

  • Re: cipka płonie!!!

   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhaaaa
   matko
   konam
   konam
   ratunku!!!
   UWIELBIAM CIE!!!!!!!
   pozdrawiamy
   emalka i Zuzka, ur.21.04.03

  • Re: cipka płonie!!!

   hihihi
   toldi
   ty mnie kiedyś o zawal serca ze smiechu doprowadzisz….

   jak czytałam początek to pomyślałam że piszesz o tym co i mnie spotkalo…czyli grzybicy pochwy:-(
   a tu prosze:-)

   to niech mąż super pomasuje

   a ignaś niech już nie zajada sliwek suszonych bo się całkiem pokupka… A ty bedziesz myślała że to wirus jakiś
   a dziecko po prostu sobie kurację oczyszczajaca zrobiło:-))

   ILONA I KUBEK(21.02.02)

  • Re: cipka płonie!!!

   ale się uśmiałam hi hi hi :-)))))))) mąż z pewnością znajdzie lekarstwo 😉

   Ania mama 27 miesięcznego Michałka

  • Re: cipka płonie!!!

   nieciekawych przeżyć współczuję…
   ale popieram pisania przez Ciebie nie wiem ksiażki/felietonów…
   Ciebie się lepiej czyta niz Grocholę
   pozdrawiam

   Ola z Natalią- 2czerwca2003

  • Re: cipka płonie!!!

   Ha, ha, ha, ha, ha!!!!
   Zajezyscie piszesz!!!!!!!!!!!
   Pisz czesciej!

   Iwona i Karolinka (01.26.02)

  • Re: cipka płonie!!!

   Słuchaj, mam podły dzień, ale sie obśmiałam, dobrze, że jesteś…


   Iza i Julka – ROCZEK!!!

  • Re: cipka płonie!!!

   oj, żeby z tego masowania drugi słonecznik nie wyszedł

   [i]Ewa i Krzyś (14 mies.)

  • więcej odpowiedzi (25)
 2. Czerwona cipka – poradzcie!

  Dziewczyny, znow zwracam sie o pomoc. Maja ma od trzech dni zaczerwieniona cipunie. Zaczerwienienie jest na wierzchu, tylko cipka, pupa ok. Smarowalam sudokremem i bepantenem, ale nie wiem czy pomaga. Nie widze efektów. Do lekarza wolala bym jej nie brac, bo chce uniknac czekania w kolejce wsrod zasmarkanych i kaszlacych dzieci. Podejrzewam uczulenie na huggisy, ale nie jestem pewna. Moze wiecie jak moge zlagodzic to podraznienie, czym smarowac? A moze powinnam jednak isc do lekarza???
  Sorry za dosc chaotyczna wiadomosc. Pomozcie!

  • Alantan

   Ja stosuje na wszystkie zaczerwienienia zasypkę Alantan. U nas pomaga rewelacyjnie. Nawet odparzenie nią wyleczyłam. Ale nie wiem czy działa tak na wszystkie dzieci. Sypię jej dosyć dużo i zaczerwienienie znika po paru godzinach.
   Pozdrawiam i życzę szybkiego “odczerwienienia”.

  • Nivea z Panthenolem

   U nas działa Nivea z panthenolem. Po prostu rewelacja!!!

  • Re: Czerwona cipka – poradzcie!

   Spróbuj zasypywać mąką ziemniaczaną. Nie stosuj juz oprócz tego żadnych smarowideł.

  • wiesiołek

   Bardzo bardzo polecam wspomniany tu przez kogoś na forum sposób – sama wypróbowałam na podobny problem u Ani:
   olejek z wiesiołka – takie kapsułki wiesiołkowe są – Oeparol – trzeba wydobyć zawartość ze środka (wycisnąć) i posmarować tym olejkiem podrażnioną okolicę.
   Ja tak zrobiłam – na noc – rano skórka była jak nowa a nic wczesniej nie pomagało!!!

  • Re: Czerwona cipka – poradzcie!

   Witamy imiennieczke!
   Wydaje mi sie, ze to bardzo prawdopodobne to uczulenie na pieluchy. Sprobuj odstawic je na np. tydzien i poobserwowac. Radze Ci kapac mala w kalii- nadmanganianie potasu- dostepny w kazdej aptece oraz posypywac maka ziemniaczana. Moja Majcia tez ostatnio miala podobny problemik. Do dzis nie wiem co to bylo. Diagnoza byla- pieluszkowe zapalenie skory… Podobno od zmiany Pampersow. U mojej Mai to byl jednak gorszy stan i smarowalam jej hydrokortizonem oraz clotrimazolem- kupione na recepte…
   Jak stan siusi Twojej niuni nie ulegnie zmianie radze wizyte u lekarza..

  • mąka ziemniaczana

   opiekunka mojego dziecka tez uzyla maki ziemniaczanej i pomoglo!

  • Re: Dzieki, jestescie niezastapione!

   dzieki za wszystkie sugestie, niestety dzis rano bylo jeszcze gorzej, cipunia az spuchnieta i BAAARDZO czerwona. Bylysmy u lekarza, dostalysmy masc i sie leczymy.

 3. Czerwona cipka??

  Nie wiem, z jakiego powodu, ale w zasadzie od momentu, od kiedy Olivka przestala nosic pieluche w dzien i zalatwiac sie na nocniku, ma wiecznie zaczerwieniona cipke i bez przerwy cos tam jej przeszkadza. Jak sie ja podmywa, to mowi, ze boli, Czesto grzebie przy majciach, bo mowi, ze przeszkadzaja. Myslalam, ze cos z pecherzem, zbadalam mocz- wszystko oki. Czasami na noc smaruje jej kremikiem, jednak nie za bardzo pomaga, albo jednorazowo. Parzylam rumianek, robilam jej nasiadowke, teraz bedac w PL kupilam mydelko kajtek rumiankowe, moze pomoze. Moja mama sugeruje, ze moze ma zakwaszony mocz. Co to moze byc. Do lekarza idziemy pod koniec miesiaca, to spytam. Jak jej moge pomoc teraz?

  • Re: Czerwona cipka??

   Może to wina proszku, w którym pierzesz bieliznę?

  • Re: Czerwona cipka??

   ja mialam i mam taki problem z moja 8 letnia paula ona zawsze miala czerwona cipke zawsze jeczala, ze boli…i okazalo sie, ze nie moze miec nic sztucznego w majtkach,tylko czysta bawelna i uczulal ja papier toaletowy-moze tak jest u twojej malej?ja bym uwazala z rumiankiem,bo on tez bardzo uczula.

  • Re: Czerwona cipka??

   Mielismy podobnie i pomoglo to, ze po toalecie, przynajmniej 2-3 razy dziennie wycieram ja tak jak przy przewijaniu, czyli dokladnie mokra chusteczka dla dzieci i po kilku dniach pomoglo. Widocznie mocz sie inaczej dostawal przy ciele, a cialko jeszcze delikatne. Powodzenia!!!

  • Re: Czerwona cipka??

   to na pewno nie dotyczy przypadku twojej córeczki, ale przypomniała mi się inna dziewczynka z bardzo czerwoną i “otartą” pipką. mama smarowała ją różnymi maściasmi, a potem okazało się że była to różyczka.
   nie miałam pojęcia że jest możliwośc skupienia się wysypiki w jednym miejscu, pediatra twierdzi że jest.

  • Re: Czerwona cipka??

   no, w dzisiejszych czasach sa takie anomalia i zmutowane choroby, ze az strach! U nas nie ma zadnych otarc, poprostu czerwone, moze i odparzone. Ale dziwne, bo normalnie po kremiku schodzi i znowu sie pojawie, przeciez nie bede jej tam kremowac do 18-stki

  • Re: Czerwona cipka??

   Mozliwe, albo ma za kwasny odczyn. Ale chusteczki tez nie sa dla niej, bo po chusteczkach juz jako niemowlakowi robila jej sie czerwona pupcia, a z kolei nie chcialabym po kazdym siku podmywac jej, bo mi sie calkowicie wyjalowi.

  • Re: Czerwona cipka??

   Olivka ma tylko bawelniane majteczki, a papier toaletowy, hmm- czym wtedy podcierac?

  • Re: Czerwona cipka??

   wiesz moja paula miala uczulenie na kolorowe papiery i na szary mogla uzywac tylko bialy-moze te barwniki?

  • Re: Czerwona cipka??

   tez uzywamy tylko bialy, takze odpada

  • Re: Czerwona cipka??

   A w jakim proszku pierzesz majteczki??
   Proponowałabym prać je w mydle i dodatkowwo wyprasować + inne zabiegi pielęgnacyjne, które wykonujesz.

  • więcej odpowiedzi (5)
 4. Czerwona cipcia

  Poradzcie mi co zrobic od soboty był czerwony tyłeczek itrozkę cipcia smarowanie sudokremem spowodowało że dupka zdrowa a cipka nie co robić??

  Marzenka i Marysia

 5. czerwona cipka

  moja 11 miesięczna córeczka ma bardzo często czerwony srom. Poradźcie proszę jak wyleczyć. Czy ktoś miał ten sam problem?

  • Re: czerwona cipka

   a czy jesteś pewna,że to nie wynik zakarzenia dróg moczowych. U mojej małej po takim objawie doktor stwierdził zakarzenie dróg moczowych co się potwierdziło, zapisał na to min moaść triderm czy jakoś tak to maść przeciw bakteryjna i przeciwgrzybiczna po tygodniu przeszło
   Pozdrawiam nisia i amelka

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo