Co było na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2025? Te tematy wypracowania uczniowie mieli do wyboru egz

Co było na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2025? Te tematy wypracowania uczniowie mieli do wyboru

We wtorkowy poranek tysiące uczniów ostatnich klas szkół podstawowych przystąpiło do egzaminów końcowych z języka polskiego. Zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi lektur obowiązkowych oraz z częścią pisemną. Okazuje się, że niektórych arkusz mocno zaskoczył. Co było na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2025? Jaka lektura na egzaminie ósmoklasisty 2025?

Co było na egzaminie ósmoklasisty z polskiego 2025?

Egzamin ósmoklasisty składa się zasadniczo z dwóch części. W pierwszej znajdują się zadania dotyczące lektur obowiązkowych, gramatyki, ortografii, interpunkcji, a także pytania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Druga część to część pisemna, gdzie uczniowie muszą stworzyć krótszą i dłuższą wypowiedź.

Na tegorocznym egzaminie pojawił się fragment lektury „Chłopcy z Placu Broni” oraz szereg pytań dotyczących przytoczonego tekstu. Poza tym uczniowie musieli rozpoznać fragment innej lektury – Małego Księcia – oraz zinterpretować umieszczone w arkuszu grafiki. Jeśli chodzi o zagadnienia językowe, to w arkuszu znalazły się pytania dotyczące składni, części mowy, fleksji oraz znaczenia wyrazów.

Zobacz: Życzenia na egzamin ósmoklasisty. Te słowa dodadzą uczniom otuchy!

Tematy język polski egzamin ósmoklasisty 2025

W poleceniu z krótszą formą pisemną uczniowie mieli za zadanie stworzyć ogłoszenie „informujące o spotkaniu uczniów chętnych do udziału
w szkolnym przedstawieniu pt. Przyjaciel na zawsze„.

W ostatnim zadaniu trzeba było napisać wypracowanie na minimum 200 słów na jeden z podanych tematów. Uczniowie mieli do wyboru przemówienie lub opowiadanie. W pracy należało odwołać się do lektury obowiązkowej i wykazać jej znajomością. W sumie za tekst można zdobyć aż 20 punktów.

Tematy język polski egzamin ósmoklasisty 2025:

  • Napisz przemówienie, w którym przekonasz rówieśników, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  • Wyobraź sobie, że spotkałeś bohatera jednej z lektur obowiązkowych. Podczas Waszej wspólnej przygody dokonał on czynu godnego podziwu. Napisz o tym opowiadanie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybranego bohatera. Elementem fabuły opowiadania uczyń sytuację przedstawioną na jednej z poniższych ilustracji.

Sprawdź też: