Co możemy mrozić i kiedy? Tym systemem łatwo to zapamiętasz

Mrożenie żywności pozwala na zachowanie świeżości produktów i chroni je przed utratą właściwości odżywczych. Takiemu procesowi możemy poddać m.in. mięso, owoce i warzywa. Większość z nas ma problem z określeniem, jaka konkretnie żywność nadaje się do mrożenia, jak długo ją przechowywać i jaki jest termin do spożycia.

Co możemy mrozić i kiedy?

Mrożenie pozwala na utrzymywanie świeżości żywności i zachować wartości odżywcze mrożonych produktów. Dzięki takiemu procesowi możemy gromadzić zapasy. Przechowywana żywność w taki sposób utrzymuje się dość długo w zamrażarce. Mrozić możemy prawie wszystko. Produkty, które planujemy zamrozić, mogą być surowe, pieczone, gotowane lub też świeże. Jakie konkretne produkty można mrozić?

  • Mięso – do mrożenia najlepiej nadaje się surowe mięso. Najlepiej zamrozić je zaraz po zakupie. To zapobiegnie utracie jego cennych właściwości odżywczych. Natomiast, jeśli chodzi o mięso gotowane lub pieczone, to najlepiej jest go pokroić na drobne kawałki i polać sosem zamykając go w szczelnym opakowaniu.
  • Ryby – w tym przypadku do mrożenia nadają się ryby tłuste, które zostały zakupione w sklepie oraz ryby świeże. Takie produkty zachowują świeżość nawet do 4 miesięcy. Ciekawym sposobem na zamrożenie filetów rybnych jest ich przełożenie pergaminem. Taki trik pozwoli na to, że się ze sobą nie skleją podczas odmrażania.
  • Pieczywo – niezależnie od tego, jakie pieczywo przechowujemy czy będzie to chleb czy bułki warto je wcześniej włożyć do papierowej torebki lub przełożyć pergaminem albo folią aluminiową. Taki sposób pozwala na przechowywanie pieczywa na okres, aż 3 miesięcy.
  • Produkty gotowe – dania gotowe takie jak pierogi, krokiety, spody do pizzy, zapiekanki, sosy, zupy itp. rzeczy można również mrozić w zamrażarce.
  • Owoce i warzywa – do mrożenia nadają się idealnie owoce sezonowe takie jak poziomki, maliny, jagody, czereśnie, wiśnie czy truskawki. Należy jedynie pamiętać o tym, że takie owoce trzeba opłukać, osuszyć i ułożyć obok siebie na tacce i włożyć do zamrażalnika. Kiedy będą już zamrożone to warto przełożyć je do woreczka. Mrozić możemy również owoce, które są zblendowane. Taka forma może posłużyć jako baza do koktajli, czy musów. Owoce przechowywane w takiej formie można przechowywać maksimum do 6 miesięcy. Natomiast, jeśli chodzi o warzywa – tutaj najlepiej sprawdzą się warzywa korzeniowe i twarde. Są to m.in. marchew, pietruszka, seler, fasola czy bób. Okres ich przydatności wynosi do 6 miesięcy.

Zobacz: Jak rozmrozić chleb? Ten sposób sprawi, że pieczywo będzie smakować jak świeżo upieczone!

Jaka żywność nie nadaje się do mrożenia?

Wbrew pozorom istnieją produkty, których nie wolno mrozić. Obróbce mrożenia nie nadają się produkty, które zawierają dużą ilość wody. Chodzi tutaj o niektóre warzywa i owoce. Są to m.in. papryka, pomidory, sałata, ogórki świeże czy cytryna, limonka. Ich odmrożenie sprawi, że te produkty puszczą wodę lub sok i nie będą nadawały się już do spożycia.

Nie mrozimy również produktów o dużej zawartości tłuszczów, jajek, nabiałów, a także napojów gazowanych oraz soków.

Bardzo ważne jest, aby nie mrozić produktów już wcześniej zamrożonych. Ponowne zamrożenie skutkuje namnażaniem się bakterii, wydzielaniem toksyn, co może doprowadzić do psucia się np. mięsa.

Zobacz: Jak długo można przechowywać białka w lodówce?

Jak odpowiednio mrozić żywność?

Zamrożoną żywność zawsze przechowujemy w specjalnych pojemnikach do tego przeznaczonych. Mogą to być opakowania foliowe lub pojemniki plastikowe. Najlepiej sprawdzą się opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. Ważne, aby żywność w nich przechowywana była szczelnie zamknięta. Warto również produkty mrożone oznaczać i naklejać na nie etykiety z informacją, kiedy zostały zamrożone. Dobrze przechowywana żywność może przetrwać w naszej zamrażarce od 2 do nawet 6 miesięcy. Co więcej, ważne jest również, aby temperatura w zamrażarce była stała i niezmienna. 

Mrożenie to jeden ze sposobów, które pozwala na zachowanie świeżości, aromatu oraz smaku i co najważniejsze cennych wartości odżywczych. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo