Co potrzebne do przedszkola dla 3 latka? Oto lista niezbędnych przedmiotów

Wrzesień już za pasem, co oznacza, że wiele maluchów w końcu rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem. To duże wyzwanie nie tylko dla 3-latków, ale także dla ich rodziców, których czeka trudny proces adaptacyjny. Dzieci muszą przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, nowych osób wokół siebie i całkowicie innej codziennej rutyny. Jest to więc bardzo stresujący czas dla całej rodziny. Jak się do tego przygotować? Przedstawiamy garść porad, jak wesprzeć swoją pociechę, o jakie elementy wyprawki zadbać. Co potrzebne do przedszkola dla 3-latka?

Co potrzebne do przedszkola dla 3 latka?

Zanim przystąpimy do kompletowania wyprawki i wybierzemy się na zakupy, warto zajrzeć na stronę internetową przedszkola lub skontaktować się z sekretariatem. Placówki często same udostępniają listę niezbędnych przyborów i akcesoriów, które będą potrzebne maluchom z danej grupy wiekowej. Inaczej bowiem wyglądają zajęcia w grupie 3,4-latków, a zupełnie inaczej w zerówce, w związku z czym wymagane jest również inne wyposażenie. Dysponując taką listą, zaoszczędzimy nie tylko sporo czasu, ale prawdopodobnie także pieniędzy – kupimy tylko to, co rzeczywiście się przyda. Są jednak pewne stałe elementy wyprawki, które można kupować właściwie “w ciemno” – chodzi o buty na zmianę, worek na obuwie do szatni oraz nieduży plecak.

Co kupić dziecku do przedszkola? Plecak

Każdemu maluszkowi przyda się niewielki plecak, w którym będzie mógł przechować kilka osobistych rzeczy. Może tam schować np. ulubioną maskotkę oraz bieliznę czy ubranko na przebranie. Plecak nie musi, a wręcz nie powinien być duży. Większość przyborów jest przechowywana w sali, nie ma też potrzeby przynoszenia ze sobą jedzenia czy picia.


Buty na zmianę

Zmiana obuwia jest w każdym przedszkolu wymagana. Dzieci bawią się z reguły na dywanie, a więc wchodzenie w butach z zewnątrz byłoby bardzo niehigieniczne. Poza tym w lekkich kapciach dzieci czują się po prostu wygodniej i swobodniej. Warto jednak kupić takie wykonane z odpowiednich materiałów – zapewniających przewiew, aby stopy nadmiernie się nie pociły.

Zobacz: Jak wspierać rozwój dziecka? Nowy rok szkolny może upłynąć pod znakiem rozkwitu umiejętności i talentów!

Wyprawka do przedszkola – lista. Co potrzebne dla 3-latka?

3-letnie dzieci to jeszcze naprawdę maluszki, które bardzo mocno przeżywają swoje pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu. Już nie mogą spędzać czasu tak beztrosko jak w domowym zaciszu, często czują się skrępowane obecnością nowych osób, a w dodatku ciężko jest przyzwyczaić się do nowej rutyny – wspólnych regularnych posiłków, zabawy czy zajęć. Dlatego aby nieco im ten proces adaptacyjny ułatwić, w większości placówek organizuje się poobiednie drzemki, tzw. leżakowanie. Dzieci mogą poczuć się bezpiecznie i miło jak w domu, a przy okazji odpoczywają i nabierają nowej energii. Do leżakowania również trzeba jednak malucha odpowiednio przygotować i wyposażyć.

Piżama

Nie ma leżakowania bez wygodnej i mięciutkiej piżamy. Podczas zakupów warto wybrać taką, która została uszyta z naturalnych materiałów, np. bawełny. Tkaniny pochodzenia naturalnego nie tylko zapewniają skórze oddech i zapobiegają nadmiernemu poceniu się, ale także są z reguły bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Co ważne, nie powodują żadnych alergii ani podrażnień skórnych.


Komplet pościeli

Zazwyczaj przedszkola wymagają jedynie poszewek i prześcieradła, ponieważ pościel jest zapewniona. Warto zajrzeć na oficjalną listę lub skontaktować się z placówką, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Tam też powinniśmy otrzymać informację o wymiarach pościeli. Podobnie jak z piżamą w przypadku tak małych dzieci najlepszym wyborem będzie pościel z naturalnej tkaniny, np. bawełny.


Kocyk

Nie we wszyskich przedszkolach praktykuje się pełne leżakowanie. Często można się spotkać po prostu z poobiednim czasem na odpoczynek, kiedy dzieci mogą się położyć na materacach, zdrzemnąć lub po prostu poleżeć, aby odzyskać energię. Wówczas kocyk z pewnością bardzo się przyda.

Sprawdź: Najlepszy strój do szkoły. Jak ubrać dziecko, aby czuło się komfortowo i wygodnie?

Co potrzebne 3 latkowi do przedszkola?

Szczegółowych wytycznych co do potrzebnych przedszkolakom przyborów – jak już wyżej wspomniano – najlepiej szukać na stronie internetowej placówki. Można również skontaktować się z pracownikami i ustalić, co w pierwszej kolejności będzie konieczne, a co można dokupić później. Jest jednak kilka akcesoriów, które powtarzają się właściwie co roku.

Wyprawka dla przedszkolaka – lista:

 • bloki rysunkowe: kolorowy i biały,
 • papier kolorowy,
 • teczka na prace plastyczne,
 • kredki ołówkowe, świecowe,
 • ołówek, 
 • temperówka, 
 • gumka do ścierania,
 • klej,
 • farby plakatowe, 
 • pędzle,
 • plastelina,
 • ręcznik do rąk,
 • szczoteczka do zębów,
 • kubek do płukania jamy ustnej.

Nie trzeba jednak wszystkiego kupować od razu. Warto pamięta, że niektóre placówki same zapewniają najpotrzebniejsze przybory plastyczne i nie zawsze rodzic musi wydawać na nie pieniądze.

Artykuły plastyczne

Wyprawka do przedszkola dla 3 latka obowiązkowo musi zawierać szereg przyborów plastycznych. Większość zajęć na tak wczesnym etapie koncentruje się na pracach manualnych, rysunkach, wyklejankach itp. Szczegółowa lista potrzebnych rzeczy z pewnością jest udostępniana przez przedszkole.


Szczoteczka do zębów

Jeśli zastanawiamy się, co jest potrzebne do przedszkola, to z od razu powinniśmy pomyśleć o szczoteczce. Mycie zębów to bardzo ważny element przedszkolnej rutyny, który nie tylko pozwala dzieciom zachować higienę i zadbać o ząbki, ale także uczy ich bardzo zdrowych i prawidłowych nawyków.


Ręcznik

Wyprawka do przedszkola publicznego i niepublicznego powinna zawierać obowiązkowo również ręcznik do rąk i do twarzy. Najlepiej jeśli będzie wyróżniał się jakimś oryginalnym wzorem lub kolorem, aby dziecko nie miało problemów z odnalezieniem go pośród wszystkich innych.

Zobacz: Plecak szkolny dla dziecka, ucznia, nastolatka – jak wybrać?

Rodzice pytają, co potrzebne do przedszkola dla 3 latka

Co kupić do przedszkola?

Lista rzeczy do przedszkola dla 3 latka składa się m.in. z akcesoriów higienicznych, plecaczka, butów na zmianę, piżamy, kompletu pościeli oraz przyborów plastycznych.

Co do przedszkola wyprawka?

W wyprawce powinny znaleźć się przede wszystkim wygodne kapcie na zmianę, worek na buty do szatni, przybory plastyczne, niewielki ręcznik, szczoteczka do zębów itp.

Co potrzebuje dziecko do przedszkola?

Buty na zmianę, worek do szatni, przybory do prac plastycznych (takie jak bloki rysunkowe, kredki, papier kolorowy czy plastelina), artykuły higieniczne (ręcznik, szczoteczka do zębów, kubeczek do płukania ust). Jeśli w placówce odbywa się codzienne leżakowanie, konieczny może być również zakup kompletu pościeli, piżamy czy niewielkiego kocyka.

Co potrzebne do przedszkola dla 4 latka?

Wyprawka dla 4-latków z reguły nie różni się bardzo od tej potrzebnej dla dzieci 3-letnich. Najczęściej na liście pojawiają się akcesoria plastyczne, szczoteczka do zębów, ręcznik, piżama, komplet pościeli oraz niewielki plecaczek. Warto jednak zorientować się, czy przedszkole nie udostępniło własnej listy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo