Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!

W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz? Po kilku dniach nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły, a nierzadko również… cierpliwość. To zupełnie naturalna sprawa i warto zastanowić się nad tym, jakie zabawy dla dzieci w domu będą zajmujące dla całej rodziny.

Co robić z dzieckiem w domu?

Zabawa jest ważnym elementem w życiu dziecka. To sposób na budowanie relacji – najpierw z rodzicami, później z rówieśnikami. To również czas intensywnej nauki – motoryki dużej i małej, logicznego myślenia, wiedzy o świecie. Aby jednak zabawa faktycznie taka była, powinna być swobodna i obie strony powinny przejawiać w niej inicjatywę. Prawda jest jednak taka, że nie wszyscy dorośli dobrze czują się w “klasycznych” dziecięcych zabawach z misiami, lalkami i autkami. Nie wszyscy przepadają za sumiennie przygotowanymi herbatkami u misiów czy odgrywaniem roli lalki, która wyjeżdża w daleką podróż. Bez wątpienia pocieszający jest fakt, że takich rodziców jest naprawdę dużo, więc nie należy z tego powodu mieć wyrzutów sumienia. A po drugie, nie jest to jedyny sposób na zabawę! Co w takim razie robić z dziećmi w domu? W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie lubimy tradycyjnych zabaw?

Zabawy dla dzieci w domu: 8 przykładów dla rodziców, którzy nie lubią zabawek

Nie przepadasz za klasycznymi zabawkami? Wciągnij malucha w aktywność, która i Tobie sprawi przyjemność!

  1. Poćwiczcie razem: na Youtube i w innych miejscach w sieci można odnaleźć wiele filmików instruktażowych dotyczących ćwiczeń na różnym stopniu zaawansowania. Są również przykłady yogi dla dzieci, filmiki instruktażowe bazujące na ćwiczeniach Dennisona. Maluchy chętnie angażujące się w aktywność fizyczną z pewnością będą zachwycone mogąc wspólnie nauczyć się krótkiego układu fitness lub wspólnie poznać zabawne nazwy asan, jak “pies z głową w dół”. Plusem takiej zabawy jest również to, że jeśli nie mamy możliwości wyjścia z domu, dziecko otrzyma odpowiednią porcję ruchu i “spali” nadwyżki energii.
  2. Ugotujcie coś: wspólne gotowanie to fantastyczna forma spędzania czasu. Jedynym warunkiem (oprócz oczywiście zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa) jest jednak odpuszczenie kontroli nad bałaganem, który powstanie. Większość dzieci szybko angażuje się we wszelkie kuchenne zajęcia. To dobry sposób na zdobywanie umiejętności praktycznych, ale również rozbudowywanie palety smaków i rozmowę! Nigdzie nie rozmawia się tak, jak w kuchni. Warto również pamiętać, że dla dzieci nie ma granic – również w kwestii komponowania posiłków. Eksperymentujcie i bawcie się dobrze – może pizza z dżemem wcale nie jest takim złym pomysłem, skoro smakuje Waszym pociechom?
  3. Rozkręćcie coś: do tej formy zabawy potrzebny będzie stary, niedziałający sprzęt, jak nieużywany od dekady laptop, discman albo radio oraz śrubokręt. Zabawy w domu mogą być nieoczywiste i polegać na… destrukcji. Nie ma lepszego sposobu na to, aby przekonać się, jak coś działa, jak sprawdzić ten przedmiot od środka. Dla osób bardziej zaangażowanych godne polecenia są również wszelkie eksperymenty z wykorzystaniem substancji, które są w każdym domu.
  4. Zróbcie rodzinny quiz: ta zabawa jest ciekawą aktywnością dla więcej, niż dwóch członków rodziny. Zasady mogą być dowolne, jakie tylko ustalicie między sobą. Najprostszą wersją quizu jest wymyślenie kilku-kilkunastu pytań, na które każdy domownik musi odpowiedzieć i podpisać się pod nimi. Następnie jedna osoba zbiera te odpowiedzi i kolejnym osobom zadaje pytania dotyczące pozostałych: np. jaki jest ulubiony kolor mamy? Jaka jest ulubiona bajka taty?
  5. Pokaż dziecku swoje hobby: zastanów się, co faktycznie sprawia Ci przyjemność. Lubisz tańczyć? Słuchać konkretnego rodzaju muzyki? Czytać książki? Zajmować się akwarium? Szydełkować? Reperować samochód/rower/motocykl? Majsterkować? Oczywiście nie każde hobby jest odpowiednie dla dziecka w konkretnym wieku, ale niekiedy możliwe jest znalezienie “złotego środka” i zaangażowanie dziecka w aktywność, która jest ważna dla rodzica. W ten sposób przekazujemy również ważną lekcję na temat indywidualnych potrzeb każdego z członków rodziny i zapoznajemy dzieci z różnorodnymi formami aktywności.
  6. Zróbcie wspólne pamiątki: nie wszyscy jesteśmy sentymentalni i nie wszyscy na co dzień myślimy o tym, aby zbierać pieczołowicie różne pamiątki z dorastania naszych maluchów. Ciekawym sposobem na wspólną zabawę jest przygotowanie rodzinnego albumu – wybranie zdjęć, które chcemy wydrukować, wydrukowanie ich w domu bądź zamówienie tych zdjęć (istnieją firmy, które wykonują takie zlecenia online w kilka dni), a następnie wspólne ich opisanie i wklejenie do przygotowanego zeszytu czy segregatora. Taki album może być uzupełniony o dowolne formy “twórczości” – z czasem wszystkie kleksy, nierówne pismo i różne “wpadki” będą taką samą pamiątką, jak chwile uwiecznione na zdjęciach.
  7. Posprzątajcie: większość dzieci lubi czuć się potrzebna i zaangażowana w domowe czynności. Dlatego wspólne wstawianie i składanie prania, segregowanie skarpetek czy układanie śrubek w garażu taty może być zajęciem, które zajmie je na długi czas.Ważne, aby sprzątanie nie było przymusem, ale raczej aktywnością, w której dziecko po prostu towarzyszy rodzicowi. Jeśli podejdziesz do sprawy na luzie może nawet uda się Wam posprzątać kąt, do którego od dawna baliście się zapuszczać (np. szafka “ze wszystkim” pod telewizorem czy pawlacz w przedpokoju). W tego typu miejscach często znajdują się również sprzęty i przedmioty, o których zapomnieliśmy, a przywodzą miłe wspomnienia i same są idealnym pretekstem do zabawy: stary strój z przebieranej imprezy, suknia ślubna, telefon z tarczą do wykręcania numerów, zdjęcia z liceum rodziców itp.
  8. Posadźcie coś: jeśli macie ogródek, balkon lub po prostu możliwość postawienia w domu kilku doniczek, możecie założyć mały ogródek. Większość ziół, takich jak bazylia czy oregano, bardzo łatwo wyhodować w domowych warunkach (wystarczy zapewnić im słoneczne i ciepłe stanowisko). Dla osób niecierpliwych zawsze dobrą propozycją jest rzeżucha, która wyrośnie szybko i niemal zawsze (potrzebna będzie mokra gaza i talerzyk). Jeśli w domu macie już kwiaty, możecie pokusić się o ich przesadzenie, przycięcie, przygotowanie z nich szczepek. Taka lekcja botaniki na żywo to ciekawy eksperyment dla maluchów, a jednocześnie bardzo przydatne w domu zajęcie.

Sposoby na nudę w domu dla dzieci

Jeśli powyższe pomysły na nudę dla dzieci nie działają albo po prostu chcesz mieć dla siebie chwilę wolnego i nie masz czasu angażować się w aktywność wraz z dzieckiem, możesz zaproponować mu:

  • Zabawę zręcznościową: potrzebne będą słomki  lub patyczki do szaszłyków (dla starszych dzieci) i makaron penne (rurki), miska z wodą. Wrzucony makaron do miski należy odłowić z pomocą “wędki” (słomki lub patyczka). Tę grę można oczywiście dowolnie modyfikować w zależności od posiadanych w domu przedmiotów (świetnie sprawdza się siatka akwarystyczna czy nawet łyżka oraz surowa fasola, groch etc.)
  • Zabawa piaskiem kinetycznym/ciastoliną domowej roboty/masą solną: większość dzieci uwielbia “brudzenie się” różnego rodzaju “papkami”. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na domowej roboty masę, którą przygotować można z mąki, wody i soli, jeśli nie masz aktualnie dostępu do gotowych mieszanek.
  • Samodzielne stworzenie “pana gniotka”, origami, kukiełki: w tym celu potrzebne będzie zapewnienie dziecku “elementów składowych” do wykonania zabawki. Przydatny okaże się filmik instruktażowy z Youtube albo wydrukowana na kartce instrukcja (np. składania origami).

Artystyczne zabawy dla przedszkolaków w domu

Inne zabawy na nudny dzień, które nie wymagają dużego zaangażowania rodziców:

  • malowanie “rosnącymi” farbami: zmieszaj 1 część soli, 1 część mąki i 1 część wody. Powstałą w ten sposób masę podziel i zabarw (barwnikami spożywczymi lub farbami plakatowymi). Pozwól stworzyć dzieło dziecku, a następnie wypiecz je w piekarniku. Farba “urośnie” dając efekt przestrzennego obrazu.
  • odrysowywanie cieni: potrzebna będzie lampka albo słońce padające przez okno, zabawki lub przedmioty o różnych kształtach i duża kartka papieru. Ustaw przedmioty tak, aby rzucały cień na kartkę. Im bardziej skomplikowane cienie, tym większa frajda w ich obrysowywaniu.
  • stworzenie witrażu na oknie balkonowym farbami plakatowymi: w tym celu potrzebna będzie folia (np. taka, jaką nakleja się na okno, aby zasłonić wnętrze pokoju). Nie jest jednak konieczna. To zabawa, która przeważnie podoba się małym artystom, ale generuje bałagan, dlatego warto zabezpieczyć spód okna.

Rodzice pytają o to, co robić z dzieckiem w domu:

Co robić z dwulatkiem w domu?

Sprawdzone aktywności na zabawę z dwulatkiem w domu to: różne formy zabaw “malarskich” (witraże na oknach, malowanie dłońmi lub całym ciałem, malowanie rosnącymi farbami), zabaw “w segregowanie” (śrubek, suchych produktów jak makaron, soczewica, kasze etc.), zabaw ruchowych (wspólne ćwiczenia, tańce, udawanie zwierząt), ale również wspólne sprzątanie czy gotowanie.

Co robić z trzylatkiem w domu?

Trzyletnie dziecko łatwiej zaangażować w bardziej skomplikowane czynności, jak np. przesadzanie kwiatków, wspólne majsterkowanie, czy gry planszowe lub typu “memory”. Do zabaw z trzylatkiem wykorzystać można wiele przedmiotów znajdujących się w otoczeniu: rolki po papierowych ręcznikach, włóczkę, kolorowy papier, szmatki, balony, piłeczki do ping ponga. Z tych wszystkich elementów można wspólnie wyczarować kukiełki i ozdoby.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Gry i zabawy dla dzieci

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Zabawy i gry to ważny element świata dziecięcego. Odpowiednio dobrane zabawki mogą być jednocześnie rozrywką, ale także rozwijać konkretne umiejętności maluchów. Takimi zabawkami zapewniającymi rozwój dziecka są z pewnością gry...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general