Co stosować na trądzik w ciąży?

Ciąża to szczególny stan i bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. Niekiedy wymaga on wielu wyrzeczeń, jednak to właśnie wtedy można usłyszeć komplementy na temat swojego wyglądu – włosy stają się bardziej lśniące a cera promienna. Ale czy zawsze? Niektóre kobiety zmagają się niestety z trudną przypadłością, czyli trądzikiem.

Co powoduje trądzik w ciąży?

W czasie trwania ciąży zachodzą w organizmie znaczące zmiany. Większość z nich można określić jako pozytywne, ponieważ odpowiednio działająca gospodarka hormonalna sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona, a co za tym idzie – wygląda znacznie lepiej niż wcześniej. Zmiana dotyczy także włosów – wysokie stężenie estrogenów powoduje, że rzadziej wypadają.

Zdarza się jednak i tak, że to właśnie w tym okresie na cerze zaczynają pojawiać się widoczne niedoskonałości. Hormony nie są w stanie unormować pracę gruczołów łojowych, a nawet wręcz przeciwnie – nasza skóra zaczyna produkować nadmiar łoju, który sprzyja występowaniu trądziku

Wiele kobiet zmienia swoją codzienną pielęgnację w momencie, kiedy dowiadują się o ciąży. To poprawny krok, ale niektóre preparaty mogą być nieodpowiednio dobrane do potrzeb cery. Co prawda w składzie nie występują zakazane składniki aktywne (mogące wpłynąć na płód), ale produkty te są zbyt ciężkie, co w rezultacie powoduje zatykanie gruczołów łojowych. 

Moment, w którym kobieta spodziewa się dziecka nie powinien być powodem do zrezygnowania z ćwiczeń fizycznych. To jeden ze sposobów na dotlenienie organizmu i poprawienie krążenia. Dlatego też w ciąży zaleca się korzystać z aktywności fizycznej, ale takiej, która jest bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Sposób odżywiania również może mieć wpływ na to, czy wystąpi na twarzy trądzik. Wiele mam pozwala sobie na spożywanie dużej ilości słodkości – zbyt wysoka dawka cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie całego organizmu (w tym także skóry). 

Trądzik w ciąży – objawy

Zdiagnozowanie niedoskonałości występujących podczas ciąży nie jest wcale trudne – obecne objawy przypominają jednakowo trądzik różowaty, jak i pospolity. Zmiany zlokalizowanie są głównie w obrębie twarzy. Nieestetyczne zaskórniki bywają trudne do usunięcia, a niekiedy powodują także dyskomfort. 

W jaki sposób leczyć trądzik w ciąży?

Trądzik w ciąży jest dla wielu kobiet problemem, przez który nie czują się dobrze z własną cerą i tym, jak ona wygląda. Warto zaznaczyć, że nie jest to powód do wstydu, a na powód występowanie niedoskonałości nie zawsze mamy wpływ. Zaleca się więc wypróbowanie dostępnych metod leczenia, ale także zaakceptowania, że cera nie zawsze musi wyglądać perfekcyjnie.

Najczęściej po zakończeniu okresu karmienia trądzik ustępuje samoistnie. Dlaczego tak się dzieje? Z czasem gospodarka hormonalna wraca do normy i jeżeli kobieta przed ciążą nie miała większych problemów z cerą, to nie będą one występowały także w późniejszym czasie. 

Jeżeli natomiast po ciąży i okresie karmienia pojawią się przebarwienia i blizny (a te są często skutkiem zbyt późnego leczenia) z powodzeniem można skorzystać z bardziej inwazyjnych zabiegów. Wykonywane są one przez wykwalifikowaną kosmetyczkę. Jest to m.in. mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny (chociaż w tym przypadku jest to zabieg dozwolony do samodzielnego przeprowadzania w domu zaciszu). 

Trądzik w ciąży – odpowiednia pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja powinna być priorytetem w każdym przypadku – nie tylko podczas trwania ciąży, czy przy obecnym trądziku. Poprawne dbanie o skórę gwarantuje, że będzie ona wyglądała doskonale przez wiele lat, opóźnione zostaną procesy starzenia i nie będzie też konieczne aplikowanie wielu kosmetyków kolorowych ujednolicających koloryt.

Ze względu na to, że niektóre składniki nie są polecane do stosowania w czasie ciąży, zaleca się używanie głównie tych produktów, które bezpieczne są dla kobiet spodziewających się dziecka. Cera trądzikowa wymaga przede wszystkim dokładnego oczyszczenia, regeneracji, uregulowania pracy gruczołów łojowych, ale także regularnego nawilżania.

Do codziennego oczyszczania może być używany delikatny kosmetyk do mycia. Phytosolution – Żel głęboko oczyszczający z gamy NORMADERM marki Vichy posiada swoim składzie minerały i ekstrakt probiotyczny. Doskonale usuwa nadmiar sebum, brud oraz inne zanieczyszczenia pojawiające się na twarzy w czasie nocy. Produktu używać można zarówno rano, jak i wieczorem – zawsze, kiedy poczujemy taką potrzebę.

Tonizacja także odgrywa ważną rolę – przywraca komfort, oczyszcza i pomaga pozbyć się resztek makijażu. NORMADERM Tonik oczyszczający do codziennej pielęgnacji polecany jest do skóry z niedoskonałościami – a cera trądzikowa podatna jest na występowanie stanów zapalnych, którym warto zapobiegać poprzez aplikację tego rodzaju produktów.

Może się okazać, że w czasie dnia skóra wymaga dodatkowego wsparcia, a już zwłaszcza w przypadku redukcji zaczerwienień. Ratunkiem dla cery może Phytosolution – krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej z tej samej gamy. Nie zatyka porów i pomaga skórze w regeneracji. Dzięki temu powstaje mniej stanów zapalnych. W składzie znalazł się kwas salicylowy, kwas hialuronowy oraz lizat fermetacyjny produktu bakterii bifida. Stężania zastosowane w kosmetykach NORMADERM są bezpieczne dla kobiet w ciąży. W razie wszelkich wątpliwości i pytań warto skonsultować się z dermatologiem. 

Na pojedyncze zmiany można zastosować dodatkowy produkt – S.O.S. Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla cery tłustej i trądzikowej sprawdza się doskonale w przypadku wyprysków. Miejscowa aplikacja kosmetyku sprawia, że pojawiające się zmiany szybciej się goją, ale cera jest jednocześnie ukojona. Wpływ na to mają niacynamidy. 

Co stosować na trądzik w ciąży?

Oczekiwanie dziecka to szczególny okres, który wymaga od kobiety wielu poświęceń. Jeżeli trądzik pojawia się jeszcze przed ciążą – jego leczenie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ lista zakazanych produktów nie jest tak długa. Spośród domowych sposobów na walkę z niedoskonałościami należy więc wykluczyć te, które mogłyby być w obecnym stanie niebezpieczne. 

Okazuje się jednak, że wciąż dostępne są różne metody domowego leczenia, które powinna poznać każda kobieta zmagająca się z trądzikiem. Niezalecane jest natomiast korzystanie z leczenia farmakologicznego (hormonalnego).

Aby w szybkim czasie poprawić stan cery, można zrezygnować z mocnego makijażu i zastąpić go lekkimi produktami pozwalającymi skórze oddychać. Najczęściej jest to krem BB, czy też kosmetyk mineralny. Dobrym wyborem jest również MINÉRALBLEND Podkład nawilżający. Naturalny i ujednolicony koloryt od marki Vichy. Jego średnie krycie zapewni najlepszy rezultat – skóra zyska naturalny blask, a drobne zaczerwienienia przestaną być widoczne. W składzie znajduje się kwas hialuronowy, który zapobiega przesuszeniom, a pigmenty mineralne odpowiedzialne są uzyskanie odpowiedniego koloru, jednocześnie niwelując komedogenność. 

Wśród domowych sposobów pomagających na walkę z trądzikiem, na wyróżnienie zasługują takie produkty jak drożdże (idealne do tworzenia maseczek), pokrzywa i łopian (składniki dodawane do kąpieli) oraz lawenda (poza trzecim trymestrem), z której wytwarzany jest olejek do przecierania twarzy. Zawsze warto natomiast skonsultować się z lekarzem, który musi wyrazić zgodę na stosowanie powyższych dodatków. 

U niektórych kobiet może wystąpić opuchlizna twarzy związana przede wszystkim ze zmianami, które zachodzą w tym czasie w organizmie. Bardzo długo uważano masaże za czynność zakazaną, której nie powinno się wykonywać w ciąży. Nie do końca jest to jednak prawda. Stosowane techniki mogą różnić się od tych, z których korzysta się najczęściej, natomiast dozwolone jest delikatne pobudzanie krążenia – szczególnie w okolicach stóp czy twarzy. 

Masażu nie wykonuje się jednak w przypadku zaawansowanego trądziku i przy obecnych stanach zapalnych, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzenia widocznych zmian. Jeżeli natomiast niedoskonałości ustępują (są odpowiednio leczone i wdrożona została skuteczna profilaktyka), rozwiązaniem może być regularne używanie schłodzonego, jadeitowego rollera, który w delikatny sposób pobudzi krążenie krwi oraz limfy i zniweluje widoczną opuchliznę.

Czego unikać, chorując na trądzik w ciąży?

Podczas ciąży konieczna jest stała konsultacja z lekarzem, który wskaże, jakie produkty są nieodpowiednie do stosowania w tym szczególnym czasie. Oprócz kwestii spożywanych posiłków warto także zwrócić uwagę na używane kosmetyki – niektóre składniki aktywne, które zazwyczaj pomagają skórze trądzikowej, znajdują się na zakazanej liście.

Zaleca się unikać witaminy A oraz jej pochodnych, niektórych kwasów i wielu olejków (np. bergamotowego czy rozmarynowego). Na czas ciąży lepiej skorzystać z innych metod leczenia trądziku, a do stosowania powyższych składników wrócić już po okresie karmienia.

Trądzik w ciąży nie jest prosty w leczeniu, ale istnieją sposoby na zminimalizowanie widocznych zmian. Warto pamiętać, że powstałe zmiany ustąpią po okresie karmienia, a cera samoistnie wróci do dawnej kondycji.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Co stosować na trądzik w ciąży?

  1. Czekałam z leczeniem do czasu aż wykarpiłam córę. Dopiero wtedy zaczełam nakładać preparaty na trądzik różowaty. Prędzej bałam sie nakładać kwasu azelainowego z acnerose by sobie i dziecku nie zaszkodzic. Lepiej według mnie czekać i wtedy zaczac sie powoli leczyc.

    Zakupy dla niemowląt

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

    Czytaj dalej →
    Niemowlę, Karmienie niemowląt

    Ile mleka dla noworodka?

    Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

    Czytaj dalej →
    Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

    Biżuteria na zawsze

    Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo