Co teraz pyli – okresy pylenia różnych roślin i sposoby radzenia sobie z alergią

Alergia to przypadłość, która z roku na rok dotyka coraz większą grupę osób. Problem alergii może się pojawiać nawet w styczniu czy lutym, ale to w miesiącach wiosennych i na początku lata alergicy cierpią najbardziej. Jeżeli podejrzewasz, że masz alergię, warto wykonać testy, które pozwolą określić, na pyłki jakich roślin reagujesz alergicznie. Poza tym warto wiedzieć, co teraz pyli i odpowiednio wcześniej zacząć przyjmować leki antyalergiczne. Przedstawiamy kalendarz pylenia i podpowiadamy, jak radzić sobie z alergią.

Co teraz pyli?
Depositphotos

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii są spowodowane pyłkami, które podrażniają śluzówkę i dostają się do oczu, gardła oraz nosa powodując nieprzyjemne dolegliwości. Najczęstszymi objawami alergii są cieknący katar, częste kichanie, uczucie zatkanego nosa, uciążliwy kaszel, uczucie swędzenia i pieczenie oczu, a nawet łzawienie. Alergia może być powodem bólu gardła, gorączki oraz obniżenia nastroju i problemów z koncentracją. By skutecznie zwalczać jej objawy i nie mylić ze stanami zapalnymi zawsze warto wiedzieć, co teraz pyli.

Co pyli w styczniu?

Mogłoby się wydawać, że miesiące zimowe to nie okres, w którym alergicy muszą się martwić o pylenie roślin. Niestety, nawet w styczniu w powietrzu występują pewne ilości pyłków. Pod koniec stycznia lub gdy zima jest wyjątkowo ciepła również wcześniej, pyli leszczyna. Wprawdzie pylenie nie jest bardzo intensywne, jednak ze względu na brak liści na drzewach, pyłki mogą się swobodnie przemieszczać z wiatrem, a osoby, które cierpią na silną alergię, mogą odczuć pewne dolegliwości związane z uczuleniem.

Co pyli w lutym?

W przypadku łagodnej zimy i stosunkowo wysokich temperatur, w lutym wzrasta stężenie pyłków leszczyny. Oprócz tego, zaczyna pylić cis oraz olcha. Drzewa olchy występują zazwyczaj na obrzeżach miast oraz terenach pozamiejskich, dlatego to właśnie na tych obszarach można odczuć pylenie olchy najbardziej.

Co pyli w marcu?

Marzec to miesiąc, w którym przyroda zaczyna na dobre budzić się do życia. Wtedy najbardziej intensywnie pyli olcha. Stężenie jej pyłków jest największe na terenach wilgotnych oraz podmiejskich. Oprócz tego, w niektórych rejonach kraju, w marcu rozpoczyna się pylenie brzozy, wierzby oraz topoli.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc intensywnego pylenia brzozy. Drzewo to pyli w nieco innym okresie na różnych obszarach kraju – gdzieniegdzie pylenie może rozpocząć się już w marcu, w zachodniej oraz środkowej Polsce brzoza pyli zazwyczaj w drugim tygodniu kwietnia, natomiast w górach i na północnym – wschodzie, gdzie panują zazwyczaj niższe temperatury, brzoza pyli nieco później, czyli pod koniec kwietnia albo na początku maja. W okresie najbardziej wzmożonego pylenia brzozy, stężenie pyłków tego drzewa może wynosić nawet 1000 ziaren na metr sześcienny powietrza. Oprócz brzozy, w kwietniu przypada okres pylenia wierzby, topoli, grabu, dębu oraz jesionu. Pylić zaczynają także babka, trawa i szczaw.

Co pyli w maju?

Maj jest jednym z miesięcy, w którym alergicy cierpią najbardziej. Wówczas pyli najwięcej roślin i pylenie jest najbardziej intensywne. Wprawdzie brzoza i wierzba nie pylą już tak intensywnie, natomiast zaczyna się pylenie dębów i pokrzywy. W dalszym ciągu pylą również szczaw, babka, trawy i zarodniki grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria.

Co pyli w czerwcu?

W czerwcu intensywne pylenie niestety się nie kończy. W tym miesiącu najbardziej intensywnie pylą trawy. Poza tym zaczyna się pylenie żyta oraz komosy. Dalej pylą szczaw, pokrzywa, grzyby oraz babka. Osoby cierpiące na alergie z powodu pylenia lipy, bylicy, rzepaku oraz czarnego bzu mogą odczuwać pierwsze objawy, ponieważ czerwiec to miesiąc, w którym rośliny te zaczynają pylić.

Co pyli w lipcu?

Lipiec to okres intensywnego pylenia bylicy, pokrzywy oraz komosy. W całym kraju pylą również trawy, które powodują alergie u wielu osób. Dobrą wiadomością jest to, że pylenie traw zmniejsza się mniej więcej w połowie lipca. Spada również stężenie pyłków babki oraz szczawiu, ale wzrasta stężenie pyłków zarodników grzybów wcześniej wymienionych rodzajów.

Co pyli w sierpniu?

W sierpniu najbardziej uciążliwe dla alergików są pyłki pokrzywy oraz bylicy, które pylą w tym miesiącu wyjątkowo intensywnie. W dalszym ciągu pylą zarodniki grzybów, a w powietrzu wciąż są obecne pyłki traw, szczawiu, babki i komosy.

Co pyli we wrześniu?

Mimo, że wrzesień to miesiąc, który kojarzy się z jesienią i powolnym uśpieniem roślinności, w miesiącu tym wciąż należy być przygotowanym, że mogą pojawić się objawy alergii. We wrześniu nie przestają pylić trawy, komosy, bylica, babka oraz pokrzywa. Wprawdzie stężenie pyłków nie jest tak wysokie, jak w miesiącach letnich, jednak niektóre osoby wciąż mogą odczuwać dolegliwości alergiczne.

Co pyli w październiku, listopadzie i grudniu?

Październik to miesiąc, kiedy występuje jeszcze niewielkie stężenie pyłków bylicy, pokrzywy, babki, szczawiu i komosy. W listopadzie w powietrzu może występować małe stężenie pyłków mikroskopowych, natomiast w grudniu powietrze jest raczej wolne od pyłków wywołujących alergię. Jesienne miesiące są więc czasem, gdy alergicy mogą swobodnie odetchnąć i odpocząć od objawów alergii.

Jak radzić sobie z alergią?

Alergia potrafi skutecznie zepsuć nastrój w piękne wiosenne i letnie dni, dlatego warto znaleźć sposób na to, aby sobie z nią radzić. Jeżeli alergia jest zaawansowana i utrudnia codzienne funkcjonowanie, niezbędna będzie wizyta u lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zwykle w zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie lekami sterydowymi, które lekarz przepisuje po dokładnym zdiagnozowaniu alergii i przeprowadzeniu testów alergicznych. Niekiedy zaleca się również odczulanie. W mniej poważnych przypadkach, zaleca się po prostu unikanie kontaktu z pyłkami. Oznacza to, że w miarę możliwości w okresach największego pylenia rośliny, która wywołuje alergię, najlepiej pozostać w domu albo przynajmniej unikać miejsc, w których występuje dana roślina.

Zobacz dokładny kalendarz pylenia roślin >>>>

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Co teraz pyli – okresy pylenia różnych roślin i sposoby radzenia sobie z alergią

  1. Zmartwiona Mama Dodane ponad rok temu,

    Dokładnie te informacje potrzebowałam dla swojego synka który ma niestety problem z alergią.

    Atrakcje weselne

    Stół wiejski na weselu

    Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

    Czytaj dalej →
    Prezenty dla świadków

    Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

    Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo