Co to jest lanugo? Pojawia się tylko na chwilę, ale pełni bardzo ważną funkcję

Lanugo to tajemnicze sformułowanie, którego nietypowe brzmienie może budzić konsternacje i przywodzić na myśl rozmaite skojarzenia. W rzeczywistości jednak pod tym terminiem nie kryje się nic szczególnie niesamowitego czy niebezpiecznego. Nie jest to także nazwa kolejnej groźnej choroby. Jest cechą charakterystyczną dla nowo narodzonych maluszków i chociaż pojawia się na krótko, to jednak odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia. O co dokładnie chodzi?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Lanugo to drobny meszek pokrywający skórę płodu.
  • Pojawia się zazwyczaj około 5. miesiąca ciąży, a zaczyna zanikać między 7. a 8. miesiącem.
  • Jego zadaniem jest ochrona delikatnej skóry przed niepożądanym działaniem wód płodowych.

Co to jest lanugo?

Wygląd większość maluszków tuż po narodzeniu bywa dosyć specyficzny. Szczególnie jeśli poród był skomplikowany i trwał długo, skóra noworodka może być wyjątkowo zaczerwieniona i opuchnięta. Niekiedy można u niego zaobserwować również charakterystyczne, delikatne i bardzo drobne włoski, czyli pozostałości po meszku płodowym, określany mianem lanugo.

Owłosienie to pojawia się mniej więcej około 5. miesiąca ciąży na całej powierzchni ciała płodu za wyjątkiem powiek, ust, pępka, podeszwy stóp oraz wewnętrznych powierzchni dłoni. Największe ilości rosną jednak zazwyczaj na plecach, ramionach i policzkach. Wyrastające włoski są niezwykle drobne i miękkie, a ze względu na słabą pigmentację – najczęściej również jasne. Mimo delikatnej budowy, pełnią jednak wyjątkowo ważną funkcję. Odpowiadają bowiem za ochronę skóry dziecka przed wodami płodowymi. Jak wiadomo, płód przez cały okres ciąży jest otoczony płynem owodniowym zapewniającym mu bezpieczeństwo. Jednocześnie jest jednak również narażony na negatywne skutki długotrwałego przebywania w wodzie. Jak wskazują eksperci, gdyby nie meszek płodowy, skóra płodu uległaby maceracji, czyli uszkodzeniu powierzchownych warstw skóry. Owłosienie wraz z mazią płodową chroni płód.

Zobacz: 3 tygodniowe dziecko ciągle płacze – czy to “purple crying”? Sprawdź, jak interpretować zachowanie maluszka

Nadmierne owłosienie u niemowlaka

Meszek nie tylko pojawia się, ale także zaczyna znikać jeszcze w okresie płodowym, zwykle między 7. a 8. miesiącem ciąży. Czasami jednak zdarza się, że po porodzie pozostają jego drobne pozostałości na skórze dziecka. Zdecydowanie częściej dotyczy to maluchów urodzonych przed terminem. Rzadko kiedy spotyka się to owłosienie w przypadku noworodków z ciąż donoszonych. Chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe. Na pewno nie powinno jednak niepokoić rodziców. Meszek znika zazwyczaj samoistnie w wyniku wycierania, absolutnie nie należy go golić czy próbować w inny sposób samodzielnie usunąć. Proces można przyspieszyć wyłącznie za pomocą częstych kąpieli czy np. delikatnego masażu skóry.

U wcześniaków proces zanikania włosków może trwać nieco dłużej ze względu na to, że rodzą się że po narodzinach bywają one grubsze i gęstsze. Dzięki temu jednak maluchy, które rodzą się przed terminem, są czasami mniej pomarszczone, właśnie ze względu na dłuższą i lepszą “włosową” ochronę.

Jeśli jednak meszek u noworodka utrzymuje się przez dłuższy czas i nie znika samoistnie, nie należy tego lekceważyć. Najlepiej jak najszybciej skonsultować sprawę z lekarzem pediatrą, a ten prawdopodobnie skieruje na dalszą diagnostykę do endokrynologa. Zbyt długo pozostające lanugo u noworodka może wskazywać na zaburzenia gospodarki hormonalnej, a nawet być jednym z objawów poważnych chorób wrodzonych.

Sprawdź: Ropa w pępku noworodka – nie wolno lekceważyć tego objawu. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzice pytają, co to lanugo

Lanugo co to jest?

Delikatne włoski porastające skórę płodu i chroniące ją przed negatywnym działaniem płynów owodniowych.

Co pokrywa lanugo?

Lanugo to meszek pokrywający skórę płodu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo