CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?

Każda przyszła mama pragnie wiedzieć, jak duże w danym momencie jest rozwijające się pod jej sercem dziecko – na szczęście dzięki CRL jest to możliwe. CRL to jeden z parametrów określanych przez lekarza ginekologa w trakcie rutynowego badania USG. Dzięki niemu z każdą wizytą możemy obserwować, w jakim tempie rozwija się maluch i jakich jest rozmiarów. Sprawdź, jak wygląda tabela CRL i jakie są normy w konkretnych tygodniach ciąży.

CRL płodu [normy] – Jak rośnie Twoje dziecko tydzień po tygodniu?

Co to jest CRL płodu?

Jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży jest badanie ultrasonograficzne (USG). Powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ dostarcza wielu cennych informacji na temat rozwoju płodu. Metoda ta opiera się na falach ultradźwiękowych, które wysyłane przez specjalną głowicę odbijają się od tkanek płodu i wracają do czujnika. Dzięki temu na ekranie monitora możemy nie tylko zobaczyć jak wygląda dziecko, ale również określić wiele ważnych parametrów, takich jak np. CRL. Co to jest? To jeden z wymiarów, na podstawie którego lekarz ocenia wiek płodu i czy rozwój przebiega prawidłowo. Oprócz CRL, wymiary które ginekolog sprawdza to m.in. BPD, HC, AC, FL, AFI oraz TC.

Co oznacza skrót CRL?

Jeśli chodzi o CRL – skrót pochodzi od angielskiego crown rump length, w Polsce określanego jako długość ciemieniowo-siedzeniowa. Co oznacza CRL w badaniu USG? Najprościej ujmując jest to odległość od czubka głowy, aż po koniec pupy naszego nienarodzonego maluszka. Dlaczego? Ponieważ płód w macicy przebywa w pozycji embrionalnej, czyli mocno skulonej i nie jest możliwe, przynajmniej w pierwszej połowie ciąży zmierzenie go aż do samych stóp. U osoby dorosłej odpowiada długości głowy, szyi i całego tułowia. To jeden z najważniejszych wymiarów mierzonych w trakcie USG, na jego podstawie można określić np. wiek ciąży.

Jak obliczyć CRL płodu?

Aby obliczyć CRL płodu, ginekolog w trakcie badania USG na oglądanym obrazie z jak największą precyzją zaznacza prostą, od czubka głowy dziecka, aż do końca jego pośladków. Uzyskany wynik określany jest właśnie jako długość ciemieniowo-siedzeniowa czyli CRL. Ten wymiar określa się już na pierwszym ciążowym USG. Najlepiej, jeżeli wizyta będzie miała miejsce przed 10 tygodniem ciąży. Wtedy obliczony na podstawie CRL termin porodu będzie bardziej wiarygodny. Takie obliczenia sprawdzają się zwłaszcza w przypadku kobiet, u których nie można obliczyć wieku ciąży na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Parametr ten odgrywa również ważną rolę w badaniach dotyczących wad rozwojowych. Jeżeli chodzi o kwestię CRL a przezierność karkowa (NT), są one ściśle ze sobą powiązane. Wiarygodnego pomiaru przezierności można bowiem dokonać tylko wtedy, kiedy długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) mieści się w granicach 45-84mm.

Sprawdź:  Odczyn Coombsa (testy BTA i PTA): wskazania i interpretacja wyników

Zależność między NT a CRL – USG [normy]

Badanie przezierności karkowej to badanie, pozwalające określić ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych, niedokrwistości, wad serca, czy innych wad wrodzonych. Ogólnie przyjmuje się, że badanie powinno zostać wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży, kiedy to CRL płodu mieści się w granicach 45-84mm. W zależności jednak od dnia, w którym zostało wykonane badanie, norma NT może się różnić. Przykładowo:

  • dla 45mm CRL, pomiar prawidłowy nie powinien przekraczać 2,1mm przy medianie równiej 1,2
  • dla 84mm CRL, pomiar prawidłowy powinien wynosić maksymalnie 2,7 mm przy medianie 1,9

CRL normy tydzień po tygodniu

W późniejszym okresie CRL płodu zastępowane jest przez CHL czyli całkowitą długość dziecka mierzoną od czubka głowy aż po pięty.
Zarodek już w niedługim okresie od poczęcia przybiera charakterystyczny kształt, przypominający zwiniętego w kulkę małego człowieczka. W 5. tygodniu ciąży CRL zarodka wynosi zaledwie 2 mm. Jakie CRL w 6 tygodniu jest prawdopodobne? Już dwukrotnie wyższe, może sięgać nawet 4mm. W kolejnych tygodniach płód coraz bardziej dynamicznie zwiększa swoją wielkość. I tak CRL w 7 tygodniu ciąży wynosi od 7 do 13 mm, a CRL w 8 tygodniu ciąży nawet 14-20 mm. Jakie CRL w 10 tygodniu ciąży czyli w trzecim miesiącu? Powinno się ono mieścić między 31 mm a 42 mm. Od 11. tygodnia ciąży z kolei możliwe jest wykonanie wspomnianego już wcześniej USG genetycznego.

Sprawdź:  USG w ciąży: 3 momenty, w których warto wykonać badanie

Jakie CRL w 11 tygodniu ciąży powinien mieć płód? Od 44 do 60 mm. CRL w 12 tygodniu to około 62 mm, w kolejnym tygodniu 65-78mm. CRL w 14 tygodniu ciąży, czyli ostatnim kiedy można wykonać wiarygodne USG genetyczne, nie powinno przekraczać 85mm, choć norma dla tego okresu wynosi od 80 do 105 mm. Za ostatni tydzień, kiedy możliwe jest zmierzenie CRL płodu uznaje się 20. tydzień ciąży – wynosi wtedy ono około 14-15 cm.

Dodaj komentarz

Prawo
Wypowiedzenie umowy z przedszkolem prywatnym lub żłobkiem [WZÓR]
Przedszkola i żłobki prywatne to dla wielu rodziców jedyna pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Zwłaszcza, gdy obydwoje rodzice pracują, korzystanie z usług takich instytucji staje się najlepszym rozwiązaniem. Co
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Sól fizjologiczna do oka - Czy przemywanie oczu solą fizjologiczną jest bezpieczne?
Sól fizjologiczna jest to roztwór izotoniczny chlorku sodu.Roztwór ten jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, dlatego bez obaw można go stosować do przemywania, przepłukiwania lub do nawilżania oczu
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy
Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Amniopunkcja – Czy amniopunkcja może się mylić?
Amniopunkcja to jedno z badań prenatalnych, które wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia wady genetycznej u rozwijającego się w łonie matki maluszka. Jest to badanie zaliczane do grupy badań
Czytaj dalej
Badania prenatalne
Test PAPP-A [Normy, wiarygodność wyników]
Test PAPP-A to badanie, które wykonuje się u kobiet w ciąży. Jest to jedno z badań prenatalnych. Badanie jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Jego zdaniem powinno być wykonywane w
Czytaj dalej
Badania w ciąży
USG w ciąży: 3 momenty, w których warto wykonać badanie
W Polsce diagnostyka kobiet w ciąży jest bardzo rozwinięta. Ciężarne od momentu poczęcia do porodu objęte są bardzo szczegółową opieką lekarską. Dla wielu może być zaskakujący fakt, iż w krajach wysokorozwiniętych
Czytaj dalej