Matura to niezwykle ważny moment dla uczniów, często decydujący o dalszej przyszłości i możliwości realizacji marzeń. Nic zatem dziwnego, że ostatnie tygodnie przed egzaminami to głównie stres, intensywne przygotowania, nieprzespane noce. Niektórym zdarza się jednak w chwilach zwątpienia zwrócić także do „sił wyższych”. Co roku tysiące maturzystów przestrzegają tajemniczych reguł, które rzekomo zapewniają powodzenie na egzaminie. Czerwona bielizna, unikanie strzyżenia włosów to tylko niektóre z nich.
Przesądy maturalne
Każde ważne, przełomowe wydarzenie w życiu człowieka ma za sobą bogatą tradycję rozmaitych zwyczajów i przesądów. Ludzie od zawsze wierzyli, że pewne rytuały czy rodzaje talizmanów przyniosą im szczęście i zapewnią pomyślność. Najlepszym tego przykładem są oczywiście śluby i wesela, z którymi w naszej kulturze wiąże się najwięcej rozmaitych zabobonów.
Nie inaczej jest z maturą, która ze względu na swoje znaczenie i rangę doczekała się szeregu przesądów. Co roku maturzystom powtarza się, aby pamiętali, co zrobić, a czego unikać, aby uzyskać pomyślny rezultat z egzaminu i kontynuować edukację na wymarzonej uczelni.
Do zdecydowanie najpopularniejszych przesądów maturalnych należą:
- Zakaz obcinania włosów: Jak mówi zabobon, w okresie między studniówką a maturą lepiej omijać fryzjerów. Wraz z włosami uczniowie tracą ponoć również wiedzę.
- Czerwona bielizna na egzaminach: czerwień według tradycji odstrasza pecha, dlatego przed egzaminem warto ponoć zadbać o wybór majtek w tym kolorze.
- Książka pod poduszką: Przesąd zaleca, aby na noc przed egzaminem schować podręcznik do danego przedmiotu pod poduszkę, a w trakcie snu cała wiedza sama wejdzie do głowy.
- Czerwona nitka na nadgarstku: Wielu maturzystów wierzy w moc czerwonego koloru, a czerwona nitka/wstążka ma przynosić powodzenie.
- Coś pożyczonego: jeden z zabobonów mówi, że warto mieć przy sobie coś pożyczonego podczas egzaminu, ponoć przynosi to szczęście.
Zobacz: Unieważnienie matury — kiedy CKE może to zrobić?
Czego nie robić przed maturą?
Ostatnie dni przed egzaminem dojrzałości to nie czas na ekstremalne działania. Przede wszystkim unikaj nadmiernego stresu – nerwowa atmosfera znacząco obniża zdolność koncentracji i zapamiętywania. Nie wolno także zaniedbywać czasu na regenerację, odpoczynek i sen. Nie zarywaj nocy na naukę! Zbyt intensywne powtórki na ostatnią chwilę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Tuż przed maturą najlepiej po prostu porządnie się wyspać. Deficyt snu drastycznie pogarsza funkcje poznawcze, a zmęczony umysł nie przyswaja efektywnie wiedzy.
Przed egzaminami nie wolno także zaniedbywać diety. Zadbaj o regularne, pełnowartościowe posiłki – głodzenie się lub odżywianie fast foodami osłabia organizm w kluczowym momencie. Ostatnie dni przed maturą warto poświęcić na uporządkowanie już przyswojonej wiedzy i… odpoczynek. Te rady z pewnością przyniosą więcej korzyści niż jakikolwiek zabobon.
Sprawdź też: