Czego nie wiesz o znieczuleniu podczas porodu?

To czy zdecydujesz się na znieczulenie podczas porodu jest bardzo indywidualną kwestią. Wiele kobiet nie jest sobie w stanie wyobrazić bólu, który ma towarzyszyć im na porodówce i myślą o nim zanim w ogóle zajdą w ciążę. Są też takie, które chcą, by narodzinom dziecka towarzyszyła jak najmniejsza ilość środków przeciwbólowych i innych lekarstw. Niezależnie od tego, po której jesteś stronie, na kilka tygodni przed planowanym przyjściem dziecka na świat powinnaś przeprowadzić małe śledztwo dotyczące znieczulenia przy porodzie. Jego najpopularniejszym rodzajem znieczulenie zewnątrzoponowe. Co powinnaś o nim wiedzieć?

Kiedy muszę się zdecydować?

To zależy od szpitala. W niektórych placówkach o chęci otrzymania znieczulenia podczas porodu należy poinformować już na izbie przyjęć. W innych  lekarze zakładają, że rodząca, która pierwotnie nie chciała, by podano jej leki przeciwbólowe może zmienić zdanie po nasileniu się częstotliwości i siły skurczów. Jedno jest pewne: znieczulenie w kręgosłup musi podać lekarz anestezjolog, który nie zawsze jest obecny na porodówce. Poinformuj o chęci otrzymania znieczulenia do porodu na tyle wcześnie, by lekarz miał możliwość dojechać na czas.

A czasem dojazd anestezjologa trwa długo…

Jak przetrwać? Nie jest to łatwe, gdy ból wydaje się nie do zniesienia, a pomoc, choć niby w zasięgu ręki, wymaga dłuższego oczekiwania. Skup się na czymś! Najłatwiej będzie na liczeniu skurczów. Przelicz szacowany czas przyjazdu lekarza dzieląc go przez to, co ile występują skurcze. Teraz już tylko licz kolejne nasilenia. I pamiętaj, że moment, gdy zobaczysz swoje maleństwo jest coraz bliżej!

Czekając na lekarza wypróbuj alternatywne metody uśmierzania bólu!

Niektóre kobiety świadomie odwlekają moment podania znieczulenia podczas porodu, ponieważ chcą jak najdłużej zachować pełną kontrolę nad swoim ciałem. Inne są zmuszone zaczekać na przyjazd anestezjologa, bo nie ma go akurat na miejscu. W obu przypadkach sprawdzą się alternatywne metody radzenia sobie z bólem. Postaraj się zmieniać pozycję, asekurowana przez partnera weź ciepłą kąpiel oraz – choć teraz brzmi to odrobinę irracjonalnie – spróbuj wizualizacji. Wyobraź sobie coś, co cię relaksuje.  I nie zapomnij o technikach oddychania, których uczono w szkole rodzenia.

Kiedy jest właściwy moment na znieczulenie do porodu?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji rodzącej, ale lekarze przyjmują, że znieczulenia nie podaje się, jeśli rozwarcie jest mniejsze niż 3-4 centymetrów (istnieje ryzyko zahamowania akcji porodowej). Rezygnuje się z niego również wtedy, gdy rozwarcie jest większe niż 7 centymetrów (znieczulenie do porodu mogłoby zakłócić akcję parcia).

Czy moment wkłucia boli?

Znieczulenie zewnątrzoponowe podaje się do przestrzeni między kręgosłupem, a oponami rdzenia kręgowego. Będziesz musiała położyć się na boku lub usiąść zgarbiona na łóżku, by lekarz miał łatwiejszy dostęp do twoich pleców. Przed wkłuciem się w kręgosłup anestezjolog znieczuli miejsce podania leku. Możesz być pewna, że niczego nie poczujesz.

Jak działa znieczulenie podane w kręgosłup?

Znieczulenie podane w kręgosłup to mieszanka środków przeciwbólowych, które blokują sygnały nerwowe z dolnej partii ciała. Na efekt działania leków należy zaczekać 5-20 minut. Kolejne dawki znieczulenia do porodu podawane są albo co dwie godziny, albo w sposób ciągły.

Czy nic nie będziesz czuła?

Znieczulenie podane przy porodzie sprawia, że ból jest bardzo niewielki albo znika całkowicie. Dawki leków są tak dobrane, że będziesz czuła napinanie się mięśni podczas kolejnych skurczów. Dzięki temu nie powinnaś mieć problemów ze współpracą z położną.

Znieczulenie przy porodzie – skutki uboczne?

Znieczulenie zewnątrzoponowe miewa też skutki uboczne. Może spowodować spadek ciśnienia krwi u rodzącej, a także zwiększa prawdopodobieństwo użycia kleszczy lub vacuum podczas ostatniej fazy porodu. Po ustąpieniu znieczulenia u wielu kobiet występuje uczucie ciężkich nóg. Nie jest to najczęściej groźne powikłanie i wymaga jedynie rozciągnięcia mięśni. Często natomiast mówi się o tym, że po znieczuleniu w kręgosłup przez pierwsze 12 godzin należy leżeć płasko, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić silne bóle głowy. Dolegliwości zazwyczaj ustępują w przeciągu 2-3 dni. Jeśli tak się nie stanie, zasięgnij porady lekarza.

Zobacz też: Normy TSH w trzecim trymestrze ciąży >>>>

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży, Poród

Tyłozgięcie macicy a ciąża i poród naturalny

Tyłozgięcie macicy niejednokrotnie brzmi dla kobiety jak wyrok. Do niedawna bowiem pokutowało przekonanie, że macica w tyłozgięciu uniemożliwia zajście w ciążę. Czy naprawdę jest czym martwić? Choć tyłozgięcie macicy może...

Czytaj dalej →
Poród

Jak wygląda poród?

Nad tym, jak wygląda poród, zastanawiają się wszyscy przyszli rodzice, którzy spodziewają się dziecka. Temat ciekawi zwłaszcza kobiety ciężarne, które szukają informacji na temat tego, jak wyglądają poszczególne fazy porodu,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general