Przyszłe mamy przerażone! Sprawdź, czego unikać w ciąży, aby nie poronić

Czego unikać w ciąży? Jest to bez wątpienia bardzo ważny okres dla każdej kobiety. Niestety, aby wszystko przeszło pomyślnie, należy stosować odpowiednią dietę, jednocześnie pozbywając się ze swojego życia pewnych nawyków. Nieprzestrzeganie pewnych zasad może być katastrofalne w skutkach.

Czego unikać w ciąży, aby nie poronić?

Istnieją pewne rzeczy, które stanowczo się odradza ciężarnym kobietom. Są to pewne rodzaje jedzenia, używki, czy czynności. Przede wszystkim, należy całkowicie pozbyć się ze swojego życia alkoholu i papierosów, będąc w ciąży. Wypicie nawet niewielkiej ilości procentowego trunku może skutkować pojawieniem się u dziecka tzw. FAS, czyli płodowego zespołu alkoholowego, który wywołuje u dziecka opóźniony rozwój, niewłaściwą wagę, a nawet nieprawidłowy rozwój niektórych organów, w tym również i mózgu. Wspomniane papierosy, natomiast powodują problemy w rejonach sercowo-naczyniowych. Dodatkowo zwiększają znacząco szansę na poronienie, lub wcześniejszy poród. Jednak warto zadać sobie również pytanie, czego nie wolno jeść w ciąży? 

Sprawdź: Jakie witaminy brać w ciąży?

Czego nie można jeść w ciąży? – lista

Lista rzeczy, których powinno się pozbyć ze swojej diety, może przerażać. Jest ona jednak konieczna dla prawidłowego samopoczucia, oraz prawidłowego rozwoju dziecka.

 • Pierwsza rzecz na liście może zasmucić wiele kobiet. Niestety, należy ograniczyć w swojej diecie wszelkie słodycze. Zawierają w sobie najczęściej jedynie puste kalorie, które w połączeniu ze sztucznymi dodatkami, oraz cukrem, mogą być w dłuższym okresie szkodliwe.
 • Kolejnym produktem będą słodzone napoje gazowane. Również jak w przypadku słodyczy, są to same puste kalorie, które warto ograniczyć.
 • Surowe mięso oraz jajka to kolejne pozycje, których należy się bezwzględnie pozbyć. Mogą prowadzić do szeregu powikłań w postaci chorób, a nawet przedwczesnego porodu.
 • Każdy lubi czasem zjeść coś na szybko. Okazuje się jednak, że dania typu fast food nie są wskazane w czasie trwania ciąży, ponieważ mogą prowadzić do powstania otyłości.
 • Kawa, tak potrzebna dla wielu przy codziennym funkcjonowaniu, może być również szkodliwa. Specjaliści twierdzą, że 2 filiżanki słabej kawy z mlekiem powinny być pewnym dziennym maksimum dla kobiet w ciąży.
 • Warto się wstrzymać przed piciem bardzo mocnych herbat, ponieważ istnieje ryzyko pozbycia się wapnia z organizmu.
 • Wątróbka zawiera sporo witaminy A, która spożywana w większych ilościach może powodować problemy z dzieckiem.
 • Warto ograniczyć orzeszki ziemne, ponieważ zawierają aflatoksyny, które mogą uszkodzić płód.

Czego nie powinno się jeść w ciąży? Lista takich produktów tutaj się nie kończy, jednak warto w celu dobrania odpowiedniej diety, skontaktować się z danym specjalistą w dziedzinie dietetyki. Taka osoba przygotuje dla ciężarnej kobiety specjalny jadłospis, przez który cały proces ciąży powinien przebiec znacznie łatwiej i przyjemniej.

Zobacz też: Ryby w ciąży – Jakie ryby jeść w ciąży, a jakich unikać?

Jakich owoców unikać w ciąży?

Przede wszystkim, nie wolno jeść niemytych wcześniej owoców i warzyw. Mogą one zawierać pewne związki chemiczne, które mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu ciężarnej kobiety. Oprócz tego warto ograniczyć spożycie owoców egzotycznych, typu cytrusy, czy truskawki. Należy też unikać wszelkich owoców, na których dana kobieta ma alergię.

Sprawdź: Jaki powinien być zapach moczu w ciąży? 

Czego nie wolno robić w ciąży? – lista

Jak nie wolno siadać w ciąży? To pytanie może brzmieć absurdalnie, jednak nawet w tym przypadku należy zachować odpowiednią uwagę. Istnieją pewne czynności, a także sposoby wykonywania innych, które warto unikać. 

 • Niewskazane są długie, gorące kąpiele dla kobiet w ciąży. Mogą one powodować poronienie, ze względu na rozszerzenie się naczyń krwionośnych. Warto również pamiętać, że organizm kobiety w tym czasie jest bardziej wrażliwy, więc długa kąpiel może spowodować nawet zasłabnięcie.
 • Odpowiednia pozycja do spania może być konieczna. Jedną z nich, okazuje się pozycja na lewym boku. Odradza się spania na wznak, ponieważ mogą zaistnieć pewne bóle w okolicach pleców i jelit. Dodatkowo istnieje ryzyko powstania hemoroidów. 
 • Kategorycznie należy unikać solarium, oraz silnego nasłonecznienia. Może to powodować do odwodnienia organizmu. Warto w słoneczne dni, chodzić w nakryciu głowy, oraz przebywać w cieniu.
 • Należy unikać dźwigania ciężarów i podnoszenia rąk. Większe zmęczenie może powodować poronienie
 • Powinno się unikać stresu. Przyszła matka powinna relaksować się możliwie bardzo często.

Zobacz też: Szczepienia w ciąży – Czy można się szczepić w ciąży?

Jakich kosmetyków unikać w ciąży?

Kosmetyki są dość ważną kwestią każdej kobiety. Zapewne każda przyszła mama posiada już swój ulubiony zestaw, jednak w trakcie trwania ciąży, możliwe, że trzeba będzie odrzucić kilka pozycji.

Czego unikać w ciąży? Przede wszystkim, należy całkowicie pozbyć się kosmetyków, które zawierają retinoidy. Są to pochodne witaminy A. Należy również powstrzymać się od korzystania z olejków eterycznych. Inne substancje niewskazane w kosmetykach, to chociażby parabeny, kwas salicylowy, kofeina, czy triclosan. Warto wstrzymać się również od fluoru, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Zobacz też: Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Jakich ziół unikać w ciąży?

Lista ziół, niebezpiecznych dla ciężarnych kobiet, jest dość spora. Do najpowszechniejszych pozycji, należy:

 • aloes,
 • mięta polna,
 • czy żeń-szeń,
 • krwawnik pospolity,
 • piołun,
 • senes,
 • ruta.

Zobacz również: Maślanka i kefir w ciąży – Czy można pić kefir lub maślankę w ciąży?

Jakich przypraw unikać w ciąży?

Przede wszystkim, należy pozbyć się

 • kolendry,
 • szałwii,
 • arnika,
 • estrogenu,
 • jałowca,
 • szafranu.

Mogą one wywołać skurcze macicy, a w konsekwencji poronienie.

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Oprócz wspomnianego leżenia na wznak warto unikać wszelkich ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej na plecach, w tym wszystkich tych, które obciążają sam kręgosłup. W przypadku różnych przypadłości warto zrezygnować też z niektórych sportów. Np.: w sytuacji posiadania problemów z ciśnieniem, nurkowanie to coś, czego unikać w ciąży należy.

Zobacz też: Czarny bez w ciąży: właściwości oraz odpowiednie dawkowanie

Rodzice pytają:

Co jeść na początku ciąży?

W ciąży warto jeść pieczywo, ryż, makarony, czy płatki zbożowe. Wiele produktów roślinnych oraz zwierzęcych sprawdzą się równie dobrze. Może to być, chociażby drób, oraz różne owoce i warzywa, oprócz wspomnianych wyżej cytrusów.

1 trymestr ciąży – czego unikać?

Oprócz wspomnianego fluoru warto unikać niektórych produktów. Będzie to surowe mięso, ryby, jajka, nawet te gotowane, sery pleśniowe, sery feta i oscypki. 

Jakich ryb unikać w ciąży?

Ryby ogólnie, mogą być bardzo dobrym pomysłem, jednak należy unikać tuńczyka, rekina, marlina, miecznika, makreli królewskiej, oraz wszystkich innych drapieżnych ryb.

Jakich ćwiczeń unikać w ciąży?

Przede wszystkim, wszystkie te odbywające się w pozycji leżącej. Nacisk na kręgosłup może przynieść katastrofalne skutki.

Jakich herbat unikać w ciąży?

Z całą pewnością tych najmocniejszych herbat, ponieważ wypłukują one z organizmu wapń.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo