Czy 15 sierpnia jest wolny od pracy? Co to za święto?

15 sierpnia to bardzo ważna data w polskim kalendarzu. Co roku tego dnia obchodzimy aż dwa święta o bardzo podniosłym charakterze – jedno z nich jest wydarzeniem państwowym, a drugie zajmuje bardzo istotne miejsce w tradycji kościelnej. Co należy wiedzieć o nadchodzących świętach? Czy 15 sierpnia jest wolny od pracy?

15 sierpnia – co to za święto?

15 sierpnia to jedna z istotniejszych w naszym kraju, ponieważ obchodzimy wówczas dwa ważne święta. Pierwsze z nich to Święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1920 roku, czyli wojny polsko-bolszewickiej, zakończonej zwycięską Bitwą Warszawską. Pokonanie Armii Czerwonej i niedopuszczenie do podbicia kraju przez Związek Radziecki funkcjonuje w polskiej tradycji jako “cud nad Wisłą”. W ramach obchodów organizowane są defilady żołnierzy czy pokazy sprzętu wojskowego. Na cmentarzach odbywają się uroczyste Apele Poległych, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie ma miejsce uroczysta zmiana warty.

Jak już jednak wspomniano, Święto Sił Zbrojnych RP to nie jedyna uroczystość obchodzona tego dnia. 15 sierpnia jest ważny również z punktu widzenia Kościoła Katolickiego, ponieważ jest to bardzo ważne święto upamiętniające Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Według tradycji Maryja po zakończeniu ziemskiego życia została wzięta do Nieba z ciałem i duszą. Dla uczczenia tego wydarzenia w kościołach odbywają się uroczyste msze, a pielgrzymi z całej Polski – którzy rozpoczęli wędrówkę w początkach sierpnia – docierają na Jasną Górę.

Zobacz: 5 dni opieki na dziecko. Poważne zmiany w urlopach od sierpnia 2022! Skorzystają nie tylko rodzice

Czy 15 sierpnia jest wolny od pracy?

Zgodnie z przepisami 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość Polaków może się wtedy cieszyć odpoczynkiem i brakiem obowiązków. W tym roku święto dodatkowo wypada w poniedziałek, co jest szczególnie korzystne, ponieważ przedłuża weekend.

Sprawdź: Dla kogo 14 emerytura? Wkrótce ruszają wypłaty, ale nie wszyscy dostaną pieniądze

Zaplanuj długi weekend!

Ze względu na nadchodzące święto szykują się aż trzy wolne dni z rzędu – sobota, niedziela oraz poniedziałek (13-15 sierpnia). To dobra okazja, aby zaplanować rodzinny wypad nad wodę, w góry lub w inne piękne okoliczności przyrody. Można także wybrać się do spa, parków rozrywki czy aquaparków i spędzić czas na relaksie.

Dla rodziców to dobry moment na skorzystanie z bonu turystycznego, który traci ważność z końcem września, dlatego należy się pospieszyć, aby nie stracić dodatku.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Międzynarodowy Dzień Pocałunku

Chyba nikt nie zaprzeczy, że całowanie osób, które lubimy i kochamy jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Do tego stopnia, że ustanowiono nawet specjalny dzień na świętowanie tej przyjemnej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo