Czy 31 października jest wolny od szkoły? Świetna okazja na długi weekend, ale jest pewien haczyk

Chociaż listopad raczej nie kojarzy się pozytywnie i nie jest ulubionym miesiącem w roku, to jednak niewątpliwie ma swoje zalety. Mimo jesiennej aury wielu Polaków z niecierpliwością oczekuje na nadejście 1 i 11 listopada, które to dni są ustawowo wolne od pracy i szkoły. Są więc świetną okazją do odpoczynku od codziennych obowiązków. Dla uczniów to pierwsze dodatkowe wolne od początku roku szkolnego, a więc cieszy podwójnie. W tym roku 1 listopada, Wszystkich Świętych wypada we wtorek. A co z poniedziałkiem? Czy 31 października jest również wolny od szkoły i pracy?

Czy 31 października jest wolny od szkoły?

Rok szkolny 2022/2023 ułożył się wyjątkowo pozytywnie dla uczniów. Jeśli spojrzymy w kalendarz okaże się, że czeka ich w najbliższych miesiącach sporo wolnego – nie tylko święta i ferie. Szykuje się bowiem dużo długich weekendów. Na więcej dni wolnych mogą liczyć już wkrótce, na przełomie października i listopada. 1 listopada obchodzimy w Polsce Wszystkich Świętych, czyli Święto Zmarłych. Tego dnia odwiedzamy groby naszych najbliższych i spędzamy czas z rodziną. Z tego względu jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Zamknięte są więc wszystkie sklepy, firmy, urzędy czy punkty usługowe, a uczniowie nie idą do szkoły.

W tym roku 1 listopada wypada we wtorek, co oznacza, że między weekendem a świętem wypada tylko jeden dzień pracujący. Dla większości uczniów to dobra wiadomość. Gdy kalendarz układa się w taki sposób, dyrektor zazwyczaj wyznacza na ten dzień wolne, korzystając ze specjalnej puli dni wolnych, które ma do dyspozycji w ciągu całego roku szkolnego. Decyzja zależy oczywiście od konkretnej szkoły, każdy dyrektor podejmuje ją indywidualnie. Biorąc jednak pod uwagę charakter święta 1 listopada (zazwyczaj jeździmy wtedy do rodziny, nieraz bardzo daleko), większość szkół zapewne nie będzie pracować.

Zobacz: Minimalna temperatura w szkole. Ile powinno być stopni, aby lekcje się odbyły? MEiN podaje konkretne wytyczne

Czy 31 października jest wolny od pracy?

Niestety nie ma aż tak dobrych wiadomości dla osób pracujących. 31 października jest zwykłym dniem roboczy, co oznacza, że należy normalnie stawić się w pracy (chyba że szef postanowi inaczej).

Sprawdź: Dni wolne od szkoły 2022/2023. Przed nami sporo długich weekendów. Uczniowie mogą być zadowoleni

31 października wolne – pierwsza okazja na dłuższy weekend

Być może nieco pocieszający będzie fakt, że wystarczy wziąć tylko jeden dzień urlopu i zyskujemy aż pełne dni wolnego – od 29 października do 1 listopada. Nawet jeśli teraz się nie uda, to kolejna okazja na dłuższe wolne nadarzy się niedługo później. 11 listopada, czyli Święto Niepodległości, również dzień ustawowo wolny, wypada w tym roku równie korzystnie – w piątek.

Zobacz: Czy Librus jest płatny? Ceny za mobilne dodatki oburzają rodziców

Czytelnicy pytają, czy 31.10 jest dniem wolnym

Czy 31 października jest wolne od szkoły?

Zazwyczaj tak – w takich przypadkach dyrektor daje uczniom wolne, aby przedłużyć weekend.

Czy 31 października idziemy do szkoły?

Większość szkół zapewne będzie miała w ten dzień wolne, chociaż nie jest to ustawowo wolny dzień – dyrektor musi wykorzystać godziny z tzw. puli dyrektorskiej.

31 października 2022 wolne?

Nie jest to dzień oficjalnie wolny, ale wiele szkół tego dnia nie będzie pracowało. Wszystko zależy do decyzji dyrektora.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo