Czy 800 plus rozlicza się w pit? Rodzice nie wiedzą, czy muszą zapłacić wyższy podatek pit 3

Czy 800 plus rozlicza się w PIT? Rodzice nie wiedzą, czy muszą zapłacić wyższy podatek

Zbliża się czas składania do Urzędu Skarbowego deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Ustawa dokładnie określa, które dochody należy wykazać. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy kwoty otrzymywane z programu 800 plus lub w ramach innych świadczeń socjalnych należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym i czy wpłyną one na wysokość podatku. Czy 800 plus wlicza się do PIT? Czy świadczenia wliczają się do dochodu? Czego nie trzeba wykazywać w PIT?

Czy 800 plus rozlicza się w PIT?

Podatnicy często nie wiedzą, że niektóre dochody są zwolnione z opodatkowania i niepotrzebnie umieszczają je w deklaracji PIT. Warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w deklaracji, ponieważ urzędnicy nie zawsze sami usuwają tego typu pomyłki i może się okazać, że niechcący zostanie wyliczona wyższa kwota podatku i konieczne będzie złożenie korekty.

Najczęstsze wątpliwości dotyczą osób, które pobierają rozmaite dodatki i świadczenia socjalne, przede wszystkim 800 plus. Warto zatem pamiętać, że środki z tego programu zaliczane są zgodnie z prawem do źródeł niepodlegających opodatkowaniu. Nie trzeba zatem wykazywać ich w zeznaniu podatkowym. Nie ma znaczenia, ile rodzice wychowują dzieci i jakie kwoty pobierają w ramach programu.

W związku z powyższym wysokość przyznanych środków ze świadczenia 800 plus nie wpływa na wartość kwoty wolnej od podatku.

Zobacz: Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko. Tym rodzicom przysługuje specjalna ulga

Czego nie trzeba wykazywać w PIT?

Polskie prawo fiskalne wskazuje szereg źródeł dochodu, które są zwolnione z podatku. Dotyczy to m.in.:

  • świadczeń alimentacyjnych na dzieci do 25. roku życia;
  • świadczenia socjalne rodzinne – w tym np. zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatki pielęgnacyjne;
  • diety delegacyjne do 45 zł dziennie;
  • prezenty od najbliższej rodziny, tj. od małżonka, dzieci, rodziców i rodzeństwa;
  • darowizny od najbliższej rodziny, tj. od małżonka, dzieci, rodziców i rodzeństwa, o ile powiadomi się o tym fakcie Urząd Skarbowy w ciągu 6 miesięcy;
  • sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat od zakupu lub budowy.

Sprawdź też: