Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Miałyby dotyczyć tylko niektórych roczników czy beda wczesniejsze emerytury dla nauczycieli

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023? Miałyby dotyczyć tylko niektórych roczników

Temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli powraca regularnie od kilku lat, ale w ostatnim czasie zrobiło się o nich naprawdę głośno. Wszystko za sprawą m.in. wypowiedzi ministra Czarnka, który odniósł się do tego pomysłu pozytywnie. Dużo mówi się jednak o tym, że taka możliwość będzie dotyczyć wyłącznie określonych grup pedagogów. Jakie kryteria mogą być brane pod uwagę? Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023?

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023?

W ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach, kwestie związane z zawodem nauczyciela wywoływały bardzo wiele dyskusji zarówno wśród polityków, jak i w mediach oraz w internecie. Najczęściej poruszanym tematem były oczywiście podwyżki wynagrodzeń, które już od dawna są zdecydowanie za niskie, biorąc pod uwagę odpowiedzialność oraz ilość obowiązków nauczycieli. Od jakiegoś czasu jednak równie wiele emocji budzi kwestia ewentualnego powrotu art. 88 Karty Nauczyciela, który umożliwiał przejście na wcześniejszą emeryturę.

Minister Czarnek pozytywnie odnosił się do tego pomysłu, a w wywiadach przyznawał nawet, że ponoć rozmawiał o tym z z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską. Niestety wiele wskazuje na to, że rozwiązanie nie wejdzie w życie w najbliższym czasie. Chociaż wcześniejsze rozmowy związków zawodowych z przedstawicielami resortu edukacji napawały optymizmem, to jednak jedno z ostatnich spotkań nie przebiegło po myśli nauczycieli. Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP, podczas konferencji stwierdził, że MEiN wciąż nie potrafi określić dokładnie, kto i na jakich zasadach mógłby przejść na wcześniejszą emeryturę. Na spotkaniu nie padły żadne konkretne deklaracje.

To jedno, wielkie nieporozumienie. Jeżeli przez 7 lat rozmawiamy na temat powrotu art. 88 i dzisiaj minister nie jest w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania: według jakich zasad to się odbędzie, czy to będzie przejściowa emerytura, od kiedy będzie obowiązywała, to oznacza, że uczestniczymy w grze pozorów. To nie jest uczciwe wobec nauczycieli, gdy rozbudzono ogromne nadzieje, że art. 88 powróci.

Krzysztof Baszczyński, ZNP, wypowiedź po spotkaniu w MEiN 1 lutego

Krzysztof Baszczyński poinformował dziennikarzy, że nawet jeśli art. 88 zostanie przywrócony, to nie dość, że nie będzie obowiązywał wszystkich, ale może objąć zaledwie garstkę pedagogów.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli 2023 [tabela]. Stawki pozostawiają wiele do życzenia, niektórzy nie zarobią nawet 3 tysięcy

Emerytury dla nauczycieli – najnowsze wiadomości. Jakie kryteria mogłyby obowiązywać?

Pod koniec stycznia pojawiły się niepotwierdzone informacje o ewentualnych kryteriach przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z doniesień wynika, że z takiej opcji mogliby skorzystać nauczyciele, którzy pracę rozpoczęli najpóźniej w 1996 roku. Warunkiem będzie 30-letni staż, w tym 20 w oświacie. Informacje te jednak media udostępniły pod koniec stycznia, a spotkanie, o którym mowa wyżej odbyło się 1 lutego. Ponieważ przedstawiciele ZNP nie usłyszeli na nim żadnych konkretów, nie przedstawiono także żadnego projektu nowelizacji ustawy, to można zakładać, że prace w tej kwestii nie są na zbyt zaawansowanym poziomie.

Sprawdź też: