Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Większość kobiet farbuje swoje włosy i wiele nie wyobraża sobie długotrwałego posiadania odrostów. Stąd pojawia się wiele pytań od kobiet spodziewających się dziecka i słyszących wiele sprzecznych informacji – czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Warto poznać odpowiedź na to pytanie.

Farbowanie włosów w pierwszym trymestrze – dlaczego jest odradzane? 

Farby do włosów mają zupełnie inną formułę niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Wielu producentów oferuje dobre farby do włosów bez amoniaku, które nie mają tak negatywnego wpływu na strukturę włosów, a ponadto nie posiadają tak przykrego i drażniącego zapachu. Niemniej jednak w dalszym ciągu w farbach znajdują się utleniacze, które mogą mimo wszystko wywoływać nudności w przypadku wrażliwych osób. W ciąży zmysły są szczególnie wyczulone, dlatego w pierwszym trymestrze odradzane jest farbowanie włosów. Oczywiście jeżeli czujesz się dobrze i nie masz dolegliwości żołądkowych, to koloryzacja jest możliwa. Należy pamiętać, że farby do włosów działają miejscowo i nie przenikają do krwioobiegu. Należy jednak zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia w czasie farbowania, zabezpieczyć swoje ręce. W przypadku ran czy strupów na głowie, należy oczywiście odczekać z farbowaniem do ich wygojenia. Niemniej jednak farbowanie włosów w ciąży jest obecnie uważane za bezpieczne.       

Składniki farb do włosów nie są niebezpieczne dla rozwoju dziecka, bo działają miejscowo 

Obecnie farby do włosów mają znacznie różniący się skład od tych, które stosowało się kilkanaście czy tym bardziej kilkadziesiąt lat temu. Wtedy składnikiem farb był amoniak, obecnie często farby pozbawione są tego składnika. Amoniak rzeczywiście ma drażniące i szkodliwe opary, choć nie udowodniono, że ma jakikolwiek wpływ na płód. Najbezpieczniej jest zatem sięgać po farby, które w swoim składzie posiadają inne składniki aktywne oraz olejki roślinne. Dzięki ich zawartości włosy mogą być dodatkowo odpowiednio nawilżone już po farbowaniu. Po zastosowaniu kremu koloryzującego wymieszanego z aktywatorem i spłukaniu produktu można nałożyć dołączoną do zestawu odżywkę zawierającą naturalne oleje. W ten sposób ubytki w strukturze włosa zostają wypełnione, a włosy już po farbowaniu zyskują blask i prezentują się zdrowo. Farby do włosów można zamienić też na tonery. Jeśli włosy są farbowane regularnie, to po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego, możesz zacząć farbować włosy właśnie tonerem. Te produkty nie zawierają amoniaku, a do tego nie wnikają w strukturę włosa, a jedynie je oblepiają. Dzięki temu nie niszczą włosów i koloryzacja może być wykonywana regularnie bez szkody dla ich trwałości.       

Rodzaj koloryzacji może dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo farbowania i zapobiec reakcjom alergicznym   

Jest jeszcze jedna kwestia, którą warto poruszyć w kwestii farbowania włosów. Warto zrobić próbę uczuleniową, bo te produkty, które nie uczulały przed ciążą, w tym szczególnym czasie mogą powodować reakcje alergiczne. Można jednak sięgnąć po metody farbowania, które zapobiegają kontaktowi farby ze skórą. Mowa o sombre, ombre czy też popularnym ostatnio Air Touch, w którym wykorzystuje się chłodny nawiew suszarki do wyselekcjonowania włosów do farbowania. Takie farbowanie jest też bardziej praktyczne, gdyż nie trzeba tak często powtarzać koloryzacji, zwłaszcza gdy nie borykasz się jeszcze z problemem siwych włosów i nie musisz farbować ich u nasady.   

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo