Czy fasolę jaś można mrozić? Kluczowa jest jedna zasada

Czy fasolę jaś można mrozić? Słysząc takie pytanie, wiele osób odpowiada: “nie”. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to ledwie półprawda, bo o ile suszona fasola rzeczywiście nie nadaje się do mrożenia, to wystarczy zastosować jeden prosty trik, który pozwoli z powodzeniem umieścić to wyśmienite warzywo w zamrażalniku. Jak zamrozić fasolę jaś? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jaś, nazywany też pięknym jasiem, należy do tych odmian fasoli, które najczęściej goszczą w kuchni. Duże białe ziarna smakują wyśmienicie, a oprócz tego zawierają wiele cennych witamin i solidną dawkę błonnika pokarmowego. W natłoku kuchennych obowiązków, czasami zdarza się namoczyć zbyt dużą porcję fasoli. W tym miejscu pojawia się istotne pytanie: czy można mrozić fasolę jaś?

Zobacz: Grzyby marynowane bez śluzu. Jak się go pozbyć? Te sposoby mogą pomóc

Czy fasolę jaś można mrozić?

Dobra informacja jest taka, że każdą fasolę można mrozić i popularny jaś nie stanowi tu wyjątku. Trzeba jednak pamiętać, że wysuszone ziarna nie nadają się do mrożenia. Przed umieszczeniem w zamrażalniku, trzeba będzie je odpowiednio przygotować.

Sprawdź: Jak podgrzać kotlety schabowe, aby zachowały pyszny smak? Wypróbuj te sposoby

Jak mrozić fasolę jaś?

W jaki sposób? To proste – zanim ziarna trafią do zamrażalnika, trzeba je ugotować. Musisz jednak pamiętać, że nie mogą spędzić w wodzie zbyt dużo czasu, tylko do miękkości. Jeżeli rozgotujesz fasolę, stanie się bardzo miękka, a zamrożona zmięknie jeszcze bardziej. To sprawi, że ziarna będą nadawały się wyłącznie do przygotowania pasty fasolowej.

Jak powinno przebiegać mrożenie ugotowanej fasoli jaś? To naprawdę łatwe:

  • odcedź ugotowane ziarna,
  • pozostaw je do ostygnięcia, a następnie osusz,
  • przygotowaną fasolę przełóż do woreczków lub pojemników przeznaczonych do mrożenia żywności,
  • umieść w zamrażalniku i zużyj w ciągu 6 miesięcy.

Zobacz: Jak przechowywać grzyby w lodówce? Te metody pozwolą dłużej cieszyć się ich smakiem!

Mrożenie fasoli jaś – do zamrażalnika mogą też trafić surowe ziarna

Czy surową fasolę można mrozić? Warto wspomnieć, że mrożenie fasoli białej w stanie surowym jest jak najbardziej możliwe. Pamiętaj jednak, że dotyczy to wyłącznie świeżych ziaren, nie suszonych. Fasolki wyłuskane ze strąków jesienią wystarczy umieścić w woreczkach strunowych i włożyć do zamrażalnika.

Sprawdź: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Jak przechowywać fasolę jaś?

Warto pamiętać, że mrożenie nasion fasoli jest zasadne w dwóch przypadkach: gdy zdarzy ci się zamoczyć za dużą porcję lub gdy chcesz mieć pod ręką fasolę, której nie trzeba namaczać. Jeżeli dysponujesz suszonymi ziarnami, a krótki czas przygotowania posiłku nie jest priorytetem, nie musisz ich zamrażać, by na długo zachowały świeżość, bo sam proces suszenia doskonale je konserwuje. Suszoną fasolę należy umieścić w szczelnym pojemniku i przechowywać w szafce, szufladzie lub w spiżarni. To wszystko!

Zobacz: Czy można zamrozić mięso po rozmrożeniu i ugotowaniu? Te kwestie są kluczowe dla naszego zdrowia

Jak przechowywać świeżą fasolę jaś?

Świeża fasola jaś, czyli niepoddana procesowi suszenia, nie może być przechowywana zbyt długo. Maksymalny czas to 3-4 dni, później zacznie tracić smak. Fasolę w stronkach przechowuj w lodówce. Jeżeli nie masz wolnego miejsca, umieść ją w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza.

Sprawdź: Co zamiast bułki do mielonych? Te zamienniki sprawdzą się idealnie

Jak zamrozić groch jasiek?

Czy groch jasiek można mrozić? Oczywiście, że tak! Mówiąc o grochu jaśku, na myśli trzeba mieć fasolę jaś. Po prostu, w różnych regionach stosuje się różne nazwy tego strączkowca. Zasady mrożenia są więc takie same, bo de facto to ta sama roślina.

Czy można zamrozić namoczony groch?

Niektórzy mrożą groch tuż po namoczeniu. Nie jest to jednak najlepsza metoda. Każdą roślinę strączkową warto najpierw ugotować do miękkości.

Zobacz: Przechowywanie suszonych grzybów – Jak przechowywać suszone grzyby?

Rodzice pytają o mrożenie fasoli jaś

Czy można mrozić groch jasiek?

Tak, w stanie surowym (przed suszeniem) lub po ugotowaniu.

Jak mrozić groch jasiek?

Suszone ziarna najpierw należy ugotować do miękkości.

Czy można zamrozić fasolę jaś?

Tak, można mrozić zarówno ugotowane, jak i surowe ziarna (jeżeli wcześniej nie były poddane suszeniu).

Czy świeżą fasolę można mrozić?

Tak, o ile nie została poddana suszeniu.

Czy można mrozić fasolę?

Tak, każdy rodzaj fasoli nadaje się do mrożenia, o ile roślina znajduje się w stanie świeżym (nie była poddana suszeniu) lub wcześniej została ugotowana.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo