Czy inwestując w dietę online, warto prowadzić kalendarz dietetyczny?

Dietetycy zajmujący się dopasowywaniem diety online przenoszą analogowe narzędzia wsparcia pracy nad sylwetką do Internetu. Jednym z takich narzędzi jest kalendarz dietetyczny. Czy warto go używać?

Kalendarz dietetyczny – w czym może pomóc?

Kalendarz diety online, a właściwie planner dietetyczny, to narzędzie, które wspiera budowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz motywuje do wprowadzania w życie zaleceń dietetyka. Robiąc notatki na temat każdego spożytego kęsa, czujemy się odpowiedzialni za swoją pracę nad sylwetką.

Badanie przeprowadzone na 1700 osobach w trakcie diety odchudzającej wykazało, że osoby prowadzące kalendarz dietetyczny tracą dwa razy więcej kilogramów niż te, które tego nie robią.

Dietetycy przekonują, że myślenie o tym, co się je i notowanie każdej przekąski unaocznia nam realizację planu dietetycznego online lub odstępstwa od tego planu. Nic nie idzie w zapomnienie, wszystkie posiłki są zapisane czarno na białym w kalendarzu diety online. Zdaniem specjalisty od żywienia Michała Wrzoska, odchudzająca się osoba prawdopodobnie nie sięgnie po ciastko z kremem wiedząc, że musi to zanotować.

Jak prowadzić kalendarz diety odchudzającej online?

Żeby było to skuteczne – przede wszystkim szczerze i systematycznie. Warto stale pamiętać, że odchudzamy się dla siebie, a dietetyk jest po to, aby nam w tym pomóc. Komu chcemy się pokazać z lepszej strony, skoro dieta online jest dla nas, a my sami wiemy, jak było naprawdę?

Notatki pomagają dostrzec schemat żywienia i odkryć złe nawyki. To ostatnie jest rolą dietetyka, który dopasowuje dietę. Podobnie jak pomoc w pokonywaniu napotkanych pokus i trudności oraz w wykształcaniu zdrowych nawyków.

Pułapka restrykcyjnej diety online

Na grupach facebookowych dotyczących odchudzania użytkownicy prześcigają się w polecaniu sprawdzonych, skutecznych diet online. W nadziei na zrzucenie zbędnych kilogramów i niestety, w wielu przypadkach, w desperacji, niektórym osobom umyka fakt, że bardzo się między sobą różnimy.

Skuteczna i bezpieczna dieta dla jednej osoby nie musi wcale być tak samo korzystna dla drugiej. Wpływ na to mają różnorodne czynniki, zaczynając od masy ciała, przez płeć, wiek, gospodarkę hormonalną, ogólny stan zdrowia, ilość aktywności fizycznej, kończąc na motywacji i predyspozycji do przestrzegania restrykcyjnych zaleceń żywieniowych.

W sieci możemy znaleźć badania naukowe, które sugerują, że restrykcyjne schematy żywienia na dłuższą metę nie działają. Nawet jeśli modna akurat dieta pozwala danej osobie szybko schudnąć, prawie zawsze pojawia się słynny efekt jo-jo.

Zbędne kilogramy wracają, co negatywnie odbija się na psychice odchudzających się osób. Nieudane odchudzanie i powrót do nieprawidłowej diety stanowczo zbyt często wpędza osoby, które go doświadczają w przewlekły stres, stany depresyjne, rezygnację, drastyczny spadek samooceny.

Dopasowanie diety online to zadanie dla dietetyka

By uchronić się przed tego rodzaju trudnymi doświadczeniami, warto zainwestować w pomoc w układaniu diety online. W takiej sytuacji otrzymujemy nie tylko indywidualny plan dietetyczny online, ale też wspierający kontakt z dietetykiem.

Dietetyk jest zewnętrznym punktem odniesienia, przed którym „odpowiadamy” za nasze postępy. Każda osoba, której łatwiej jest zapisać się na kurs językowy, niż samodzielnie zmobilizować się do nauki, zapewne doskonale rozumie ideę diety odchudzającej online ze wsparciem dietetyka. Cykliczne wyzwania – prace domowe dla osób w trakcie diety – napędzają motywację do zmiany.

Dodaj komentarz

Mama, Zdrowie rodziców

Hemoroidy po porodzie

Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Sperma: czy wpływa na kobietę?

Sperma często kojarzona jest jedynie z samymi plemnikami. Tymczasem stanowią one zaledwie 1% wydzieliny. Męskie nasienie i jego skład od lat są przedmiotem badań naukowców. Dzisiaj wiadomo, że znajduje się...

Czytaj dalej →
Choroby w ciąży, Zdrowie rodziców

Osteoporoza a ciąża i karmienie piersią

Czy duży spadek gęstości kości podczas ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w okresie pomenopauzalnym? Jak często występuje osteoporoza w ciąży i kto...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general