Czy inwestując w dietę online, warto prowadzić kalendarz dietetyczny?

Dietetycy zajmujący się dopasowywaniem diety online przenoszą analogowe narzędzia wsparcia pracy nad sylwetką do Internetu. Jednym z takich narzędzi jest kalendarz dietetyczny. Czy warto go używać?

Kalendarz dietetyczny – w czym może pomóc?

Kalendarz diety online, a właściwie planner dietetyczny, to narzędzie, które wspiera budowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz motywuje do wprowadzania w życie zaleceń dietetyka. Robiąc notatki na temat każdego spożytego kęsa, czujemy się odpowiedzialni za swoją pracę nad sylwetką.

Badanie przeprowadzone na 1700 osobach w trakcie diety odchudzającej wykazało, że osoby prowadzące kalendarz dietetyczny tracą dwa razy więcej kilogramów niż te, które tego nie robią.

Dietetycy przekonują, że myślenie o tym, co się je i notowanie każdej przekąski unaocznia nam realizację planu dietetycznego online lub odstępstwa od tego planu. Nic nie idzie w zapomnienie, wszystkie posiłki są zapisane czarno na białym w kalendarzu diety online. Zdaniem specjalisty od żywienia Michała Wrzoska, odchudzająca się osoba prawdopodobnie nie sięgnie po ciastko z kremem wiedząc, że musi to zanotować.

Jak prowadzić kalendarz diety odchudzającej online?

Żeby było to skuteczne – przede wszystkim szczerze i systematycznie. Warto stale pamiętać, że odchudzamy się dla siebie, a dietetyk jest po to, aby nam w tym pomóc. Komu chcemy się pokazać z lepszej strony, skoro dieta online jest dla nas, a my sami wiemy, jak było naprawdę?

Notatki pomagają dostrzec schemat żywienia i odkryć złe nawyki. To ostatnie jest rolą dietetyka, który dopasowuje dietę. Podobnie jak pomoc w pokonywaniu napotkanych pokus i trudności oraz w wykształcaniu zdrowych nawyków.

Pułapka restrykcyjnej diety online

Na grupach facebookowych dotyczących odchudzania użytkownicy prześcigają się w polecaniu sprawdzonych, skutecznych diet online. W nadziei na zrzucenie zbędnych kilogramów i niestety, w wielu przypadkach, w desperacji, niektórym osobom umyka fakt, że bardzo się między sobą różnimy.

Skuteczna i bezpieczna dieta dla jednej osoby nie musi wcale być tak samo korzystna dla drugiej. Wpływ na to mają różnorodne czynniki, zaczynając od masy ciała, przez płeć, wiek, gospodarkę hormonalną, ogólny stan zdrowia, ilość aktywności fizycznej, kończąc na motywacji i predyspozycji do przestrzegania restrykcyjnych zaleceń żywieniowych.

W sieci możemy znaleźć badania naukowe, które sugerują, że restrykcyjne schematy żywienia na dłuższą metę nie działają. Nawet jeśli modna akurat dieta pozwala danej osobie szybko schudnąć, prawie zawsze pojawia się słynny efekt jo-jo.

Zbędne kilogramy wracają, co negatywnie odbija się na psychice odchudzających się osób. Nieudane odchudzanie i powrót do nieprawidłowej diety stanowczo zbyt często wpędza osoby, które go doświadczają w przewlekły stres, stany depresyjne, rezygnację, drastyczny spadek samooceny.

Dopasowanie diety online to zadanie dla dietetyka

By uchronić się przed tego rodzaju trudnymi doświadczeniami, warto zainwestować w pomoc w układaniu diety online. W takiej sytuacji otrzymujemy nie tylko indywidualny plan dietetyczny online, ale też wspierający kontakt z dietetykiem.

Dietetyk jest zewnętrznym punktem odniesienia, przed którym „odpowiadamy” za nasze postępy. Każda osoba, której łatwiej jest zapisać się na kurs językowy, niż samodzielnie zmobilizować się do nauki, zapewne doskonale rozumie ideę diety odchudzającej online ze wsparciem dietetyka. Cykliczne wyzwania – prace domowe dla osób w trakcie diety – napędzają motywację do zmiany.

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo