Czy katar jest przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków? Porady przed operacją laryngologiczną

Usunięcie migdałków to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia takiej operacji są nawracające zapalenia gardła, ucha środkowego, zatok przynosowych i obrębu migdałków. Pacjenci kwalifikowani do zabiegu często cierpią także na bezdech senny, zaburzenia przełykania oraz zaburzenia mowy. Do operacji należy odpowiednio się przygotować. Czy kaszel lub katar jest przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków?

Katar a wycięcie migdałka. Czy katar jest przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia migdałków?

Wycięcie migdałków to zabieg niezbyt skomplikowany, niemniej jednak pacjent powinien się prawidłowo do niego przygotować. Kwalifikację do zabiegu każdorazowo przeprowadza specjalista, który analizuje wyniki badań oraz sprawdza aktualny stan zdrowia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania, lekarz nie zezwoli na wykonanie zabiegu.

W przypadku infekcji dróg oddechowych, Objawiających się katarem, kaszlem czy bólem gardła, najczęściej operację przekłada się na inny termin. Wymienione symptomy wskazują bowiem na toczący się w obrębie nosogardła stan zapalny, co mogłoby stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas zabiegu. Zakażenie nosa i gardła może także utrudniać pacjentowi oddychanie m.in. ze względu na zaleganie wydzieliny. Po wycięciu migdałków mogłoby dojść do niebezpiecznych komplikacji, w tym nawet do zapalenia płuc.

Lekki katar, któremu nie towarzyszą inne objawy świadczące o infekcji, niekoniecznie musi być przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu, tym bardziej jeśli pacjent ogólnie czuje się dobrze. Decyzja należy jednak każdorazowo do lekarza, który bierze pod uwagę wszystkie czynniki.

Zobacz: Wycinanie migdałków u dzieci [Te 10 faktów warto znać przed zabiegiem!]

Przeciwwskazania do usunięcia migdałków

Kwalifikacja do zabiegu usunięcia migdałków jest przeprowadzona dość starannie i restrykcyjnie, szczególnie w przypadku dzieci. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek przeciwwskazań lekarz nie powinien dopuścić pacjenta do operacji, ponieważ W przeciwnym razie może dojść do groźnych komplikacji i powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu usunięcia migdałków:

  • przyjmowanie leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • miesiączka,
  • krótkie podniebienie lub rozszczep podniebienia,
  • przewlekły zanikowy nieżyt gardła,
  • gruźlica,
  • niewydolność oddechowo-krążeniowa.

Dokładne instrukcje, w jaki sposób przygotować się do zabiegu, przekazuje lekarz. Co najmniej przez tydzień poprzedzający operacji nie należy przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a na kilka dni przed zabiegiem lepiej nie zażywać żadnych tabletek bez konsultacji ze specjalistą. Zwykle trzeba być także na czczo, dlatego należy odstawić jedzenie i picie minimum na 6 godzin przed operacją.

W odpowiednim czasie przed zabiegiem należy wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania, najczęściej są to: morfologia z rozmazem, krzepliwość krwi, badanie grupy krwi, EKG.

Sprawdź: Kaszel u dziecka – rodzaje, objawy – co na kaszel?

Usunięcie migdałków a przeziębienie. Jakie są objawy po zabiegu?

Pacjenci powinni być przygotowani na to, że po operacji pojawią się objawy przypominające typowe przeziębienie. Nos może być lekko opuchnięty, a do tego zwykle towarzyszy temu katar. Samopoczucie poprawia się już jednak zwykle po kilku godzinach, a po kilku dniach pacjent czuje się już zupełnie dobrze. Jeśli ogólny stan nie poprawi się po tym czasie, należy skonsultować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Zobacz: Czy przy anginie można wyjść na dwór? Należy pamiętać o tym zaleceniu

Czytelnicy pytają o wycięcie migdałków a przeziębienie

Czy katar po usunięciu trzeciego migdałka jest normalny?

Katar po wycięciu trzeciego migdałka to normalny objaw po zabiegu.

Czy to normalne, że pojawia się przeziębienie po wycięciu migdałków?

Po zabiegu może być spuchnięty obręb nosa i może pojawić się katar.

Czy katar i kaszel po wycięciu trzeciego migdałka to normalny objaw?

Zwykle pojawia się katar po zabiegu

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo