Czy kawę mogą pić dzieci?

Na temat kawy istnieje wiele szkodliwych i nieprawdziwych mitów. Jeden z nich zawiera tezę, że dzieci nie powinny jej pić. Jak jednak w większości tego typu ogólnych twierdzeń prawda jest jedynie częściowa. Dziecko może pić wyroby zawierające kofeinę, zależnie od jego wieku i ilości przyjętej substancji.

W jakim wieku i w jakich dawkach dzieci mogą pić kawę?

Oczywiście problemu nie stanowi sama kawa, a zawarta w niej kofeina. Dzieci od 4 roku życia metabolizują kofeinę w takim samym tempie co dorośli, dlatego też, mniej więcej od tego okresu picie kawy jest bezpieczne. Dawkowanie tego napoju jest jednak inne w zależności od wieku. Dzieci w przedziale wiekowym 4-6 mogą w ciągu doby spożyć do 100 gram kawy (przy założeniu, że w 10 gramach kawy znajduje się 4 miligramy kofeiny), dzieci w wieku od 7 do 12 lat już 160 gram, a nastolatki w wieku 10-12 lat nawet 2 razy więcej niż dzieci w najmłodszej, uwzględnionej wyżej grupie wiekowej.

Co ciekawe, osoby dorosłe mogą bezpiecznie w ciągu doby spożyć jedynie 2 razy więcej kawy, niż dzieci wkraczające w okres nastoletniości. Należy przy tym pamiętać, że kofeina znajduje się też w innych produktach, takich jak cola czy herbata, które są spożywane przez dzieci w każdym wieku. Dlatego należy być świadomym, że wykluczenie kofeiny z życia naszych pociech jest realnie niemożliwe, a przy dawkowaniu kawy najmłodszym, warto brać pod uwagę ilość spożywanej przez nich kofeiny pochodzącej z innych źródeł.

Wpływ kawy na psychikę dzieci

Przeprowadzone badania na grupie nastolatków w wieku 12-15 lat udowodniły, że kawa pita w umiarkowanych ilościach ma zdecydowanie pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny. Dzieci podzielono na 3 grupy; pierwszej podano placebo, drugiej porcję kofeiny w ilości 2,5 mg na kilogram masy ciała, a trzeciej ponad dwukrotnie więcej niż grupie drugiej. Okazało się, że wyniki w testach na koncentrację, szybkość reakcji oraz pamięć krótkotrwałą, w grupie drugiej były znacząco wyższe od tych osiągniętych przez dzieci, które nie spożyły substancji lub dostarczyły ją w zbyt dużej ilości. Należy podkreślić, że dzieci, które przedawkowały kawę, były narażone – w stopniu znacznie wyższym od dorosłych – na wiele negatywnych skutków ubocznych, takich jak niepokój, lęk, zaburzenia pracy serca oraz problemy ze snem. Umiar jest zatem najważniejszy przy delektowaniu się czarnym złotem.

Bezkofeinowe zamienniki tradycyjnej kawy

Dzieci przeważnie traktują kawę jako napój zarezerwowany dla dorosłych, co jeszcze bardziej wzmacnia ich zaciekawienie. Drugą przyczyną, która je przyciąga, jest niezwykły zapach. Dlatego dobrym wyjściem jest zaoferowanie najmłodszym kawy zbożowej bądź bezkofeinowej. W ten sposób zachowamy najcenniejsze walory smakowe i zapachowe napoju, bez ryzyka pojawienia się niepożądanych, psychoaktywnych efektów u dziecka. Kawa zbożowa, dodatkowo, zawiera dużo więcej pozytywnie wpływających na zdrowie składników od tradycyjnej kawy. Cykoria, z której wyrabia się zbożówkę, poprawia stan flory bakteryjnej, a w końcu całego układu trawiennego.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo