Czy można mieć okres w ciąży?

Czy można mieć okres w ciąży? Pytanie to na pierwszy rzut oka wydaje się być paradoksalnym, ponieważ właśnie brak okresu stanowi pierwszy sygnał ciąży. Okazuje się jednak, że plamienia z dróg rodnych podczas ciąży nie są przypadkami jednostkowymi. Mogą pojawiać się zwłaszcza na początku ciąży i często są mylone z krwawieniami menstruacyjnymi. Sprawdź, czy normalny okres w ciąży jest w ogóle możliwy!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Okres podczas ciąży nie jest możliwy.
  • Na początku ciąży u kobiety mogą wystąpić tak zwane krwawienia implementacyjne, ale nie jest to okres.
  • Jeśli przyszła mama zauważy u siebie plamienia, należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

Czy można mieć okres w ciąży?

„Miesiączkowanie a ciąża” – tematyka ta w sposób dokładny poruszana jest jeszcze w szkole podstawowej, dlatego każda młoda kobieta powinna doskonale zdawać sobie sprawę, że okres podczas ciąży nie jest możliwy.

Krwawienie menstruacyjne spowodowane jest złuszczaniem się nabłonka macicy na sutek działania estrogenów i progesteronu. Zostaje on usunięty, ponieważ nie dochodzi do zapłodnienia, a co za tym idzie – nie jest on potrzebny dla rozwoju dorastającego w brzuchu przyszłej mamy malucha. Kiedy dojdzie do zapłodnienia, nabłonek nie złuszcza się, a więc nie dochodzi do menstruacji.

Brak możliwości wystąpienia krwawienie menstruacyjnego w ciąży nie oznacza, że w tym stanie nie może dochodzić do plamień z dróg rodnych, które bardzo często mylone są z okresem. Istnieje szereg powodów, dla których plamienia w ciąży mogą się pojawiać. Ciąża najczęściej mylona jest z okresem, kiedy dochodzi do plameń implementacyjnych.

Sprawdź: Czy nospa jest bezpieczna w ciąży? Dawkowanie i możliwe skutki uboczne

Miesiączka w ciąży – jak wygląda okres w ciąży?

Wraz z momentem zajścia w ciążę, okres ustaje. Dzieje się tak, ponieważ rozwijający się płód potrzebuje odpowiedniej wyściółki w postaci błony macicy. A właśnie jej złuszczanie się nazywane jest okresem.

Okres w pierwszym miesiącu ciąży może objawiać się w postaci niewielkiego plamienia z dróg rodnych. W rzeczywistości wydostająca się krew będzie jednak miała jasne zabarwienie, a samemu jej wypływowi nie będą towarzyszyć stany bólowe. Samo krwawienie fachowo będzie nazywane nie „okresem”, a „plamieniem implementacyjnym” i będzie spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.

Czasami stanowi błogosławionemu towarzyszy obfity okres. A jednak ciąża nie powinna się nim charakteryzować. Kiedy więc wiemy, że spodziewamy się potomstwa, a z naszych dróg rodnych wydostaje się krew obfitująca w liczne skrzepy, a zdarzeniu temu towarzyszą silne bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej i podbrzusza, to znak, że należy natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Tak samo należy postąpić, kiedy ciężarna uskarża się na nudności, uporczywe wymioty, bóle oraz zawroty głowy.

Zobacz też: Przyszłe mamy przerażone! Sprawdź, czego unikać w ciąży, aby nie poronić

Okres na początku ciąży

Odpowiedź na pytanie: „czy w ciąży można mieć okres?” stanowczo brzmi: „nie”. Kobieta znajdująca się w początkowej fazie ciąży może zaobserwować u siebie krwiste plamienia nieco przypominające okres. Nazywa się je „plamieniami implementacyjnymi”. Są one wywołane przez implementację zarodka w ścianie macicy, co może prowadzić do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Warto mieć na uwadze, że krew implementacyjna jest jaśniejsza od tej menstruacyjnej, a jej wydzielaniu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe.

Plamienia implementacyjne pojawiają się dokładnie w momencie, kiedy powinna pojawić się planowana miesiączka, a więc na około cztery tygodnie po poprzednim okresie i na dwa tygodnie po owulacji. Plamienie pojawia się na skutek zagnieżdżania się w przedniej lub tylnej ściance macicy zarodka powstałego na skutek połączenia plemnika i komórki jajowej. Plamienia mogą pojawiać się przez pierwsze dwa – trzy miesiące ciąży. Wynikają one z faktu, iż zarodek w tym czasie jest jeszcze na tyle niewielki, że nie obejmuje jeszcze całkiem ścianek macicy, a fragmenty, których nie dotyka złuszczają się.

Kolejnym powodem występowania w czasie ciąży plamień są zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym ciele na skutek rozwijającej się ciąży. W początkowych okresach ciąży krwiste plamy na bieliźnie są spowodowane krwawieniem podkosmówkowym. Wynikają one z tworzących się krwiaków, które najczęściej zanikają przed rozpoczęciem czwartego miesiąca ciąży.

Plamienia w czasie ciąży, które przyszła mama może pomylić z krwawieniem miesiączkowym mogą mieć też szereg innych przyczyn. Wśród nich znajdują się:

Każdy przypadek, kiedy przyszła mama zauważy u siebie plamienia, należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. Wizyty u specjalisty wymagają nawet przypadki, kiedy ilość krwi jest nieznaczna. Szybkie zdiagnozowanie stanów chorobowych służy zdrowi nie tylko dziecka, ale przede wszystkim – matki.

Sprawdź: Jakie witaminy brać w ciąży?

Ciąża pozamaciczna a okres

Plamienie z dróg rodnych połączone z bólem w podbrzuszu, a więc objawy bardzo zbliżone do tych, które kobiety obserwują podczas menstruacji, mogą być przyczyną występowania ciąży pozamacicznej.

Ciąża pozamaciczna, nazywana tez ekotopową, to sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy, najczęściej w jajowodzie, ale także w: macicy, jajniku lub otrzewnej.

Ciąża pozamaciczna zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Może zakończyć się pęknięciem jajowodu i obfitym krwotokiem wewnętrznym, który kończy się śmiercią.

Szacuje się, że ciąże pozamaciczne stanowią około 2% wszystkich ciąż. Kobiety, które już raz przeszły ten rodzaj ciąży, są narażone na ryzyko ponownego jej wystąpienia.

Przyczyny ciąży pozamacicznej nie zostały dokładnie rozpoznane. Uznaje się, że zwiększenie ryzyka jej wystąpienia następuje na skutek:

  • przeżycia zabiegów chirurgicznych w obrębie dróg rodnych;
  • przebytych zapaleń miednicy;
  • zapłodnień pozaustrojowych;
  • zaburzeń funkcji jajowodów;
  • stosowania wkładki wewnątrzmacicznej.

Zobacz też: Szczepienia w ciąży – Czy można się szczepić w ciąży?

Rodzice pytają:

Okres w ciąży – jak wygląda?

Wystąpienie okresu w ciąży nie jest możliwe. Okres powstaje na skutek złuszczania się błony wyścielającej macice, kiedy w tej nie dojedzie do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Kiedy zygota znajdzie się w macicy, błona przestaje się złuszczać i okres ustaje.

Podczas pierwszego miesiąca ciąży może dojść do zapłodnienia implementacyjnego, które cechuje się jasnym plamieniem. Jest ona jednak znacznie mniej obfite niż to charakteryzujące klasyczną miesiączkę.

Mało intensywne plamienia mogą być spowodowane również częściowym złuszczaniem się błony macicy i występują one do trzeciego miesiąca ciąży.

Kiedy podczas trwania ciąży kobieta zauważa silnie krwawienia, którym towarzyszą skrzepy krwi, intensywny ból i skurcze, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Konsultacji wymagają również niewielkie plamienia.

Czy będąc w ciąży można mieć okres?

Okres w czasie trwania ciąży nie jest możliwy. Po zapłodnieniu komórki jajowej i osadzeniu się jej w błonie macicy, nie dochodzi do jej złuszczania, a co za tym idzie – nie występuje okres.

Czy mając okres można być w ciąży?

Okres nie występuje podczas trwania ciąży. Sytuacja ta jest fizjologicznie niemożliwa.

Sprawdź: Jaki powinien być zapach moczu w ciąży?

Czy na początku ciąży można mieć okres?

Okres podczas ciąży nie jest fizjologicznie możliwy. Plamienia występujące w początkowym okresie ciąży wynikają z uszkodzeń naczyń krwionośnych. Sytuacja ta ma miejsce na skutek zagnieżdżania się w ścianie macicy zapłodnionej komórki jajowej. Plamienia te nazywają się implementacyjnymi i można je pomylić z okresem, ponieważ występują w jego spodziewanym czasie, a wiec na około cztery tygodnie po wcześniejszej menstruacji.

Okres trwający 3 dni – czy to ciąża?

Podczas trwania ciąży nie jest fizjologicznie możliwe, aby dochodziło do okresu. Możliwe są jednak plamienia i krwawienia, które można pomylić z krwawieniem miesiączkowym. Każde podejrzenie ciąży i plamienia w trakcie jej należy konsultować z lekarzem, ponieważ wczesne wykrycie nieprawidłowości może pomóc w zachowaniu zdrowia matki i jej przyszłego potomstwa.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo