Czy można robić manicure hybrydowy w ciąży i czy to na pewno nie zaszkodzi dziecku?

Manicure hybrydowy to w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych sposobów stylizacji paznokci. Metoda ta łączy ze sobą elementy tradycyjnego malowania paznokci przy pomocy lakieru, manicure akrylowego oraz żelowego. Wiele kobiet niemal nie wyobraża sobie funkcjonowania bez manicure hybrydowego. Czy jest on jednak bezpieczny w ciąży i podczas porodu?

Co to jest manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy polega na malowaniu paznokci specjalnymi lakierami oraz utwardzaniu ich za pomocą promieni UV. Cała procedura składa się z odpowiedniego przygotowania płytki paznokciowej, tj. oczyszczenia jej, nadania odpowiedniego kształtu oraz odtłuszczenia, a następnie nakładania kolejno poszczególnych warstw lakieru do manicure hybrydowego. Tego rodzaju manicure należy rozpocząć od nałożenia podkładu pod lakier na paznokcie, tzw. bazy. Następnie nakłada się dowolną ilość warstw lakieru hybrydowego, by otrzymać upragniony efekt. Procedurę manicure hybrydowego kończy się nałożeniem topu, czyli warstwy utwardzającej, nabłyszczającej oraz zabezpieczającej wszystkie, wcześniej nałożone preparaty. Należy pamiętać, iż każdą z tych warstw trzeba utwardzić promieniami UV. Do tego celu niezbędna jest lampa UV.

Zobacz też:

Manicure hybrydowy: opinie

Hybrydowy manicure cechuje się wieloma pozytywnymi aspektami, ale też posiada wiele wad. Zwolenniczki manicure hybrydowego wśród jego zalet, wymieniają stosunkowo krótki okres wykonania oraz to, że po wykonaniu tego rodzaju stylizacji paznokci można od razu przystępować do innych czynności. Lakier na paznokciach się nie klei i nie trzeba czekać aż wyschnie, jak jest to w przypadku zwykłego lakieru. Manicure hybrydowy zasycha i utwardza się wskutek działania promieni UV.

Do zalet tego rodzaju stylizacji paznokci zalicza się również długość utrzymywania, wynoszącą około 2 tygodni, a także prostotę wykonania. Najwięcej pozytywnych opinii dotyczy samego wyglądu paznokci oraz tego, że pod poszczególnymi warstwami manicure są one wyjątkowo mocno chronione i odporne na uszkodzenia, bowiem baza, kolor i top silnie utwardzają płytkę paznokciową.

Istnieją jednak negatywne opinie dotyczące manicure hybrydowego. Wśród nich wymienia się cenę całego sprzętu i akcesoriów do jego wykonywania, a co za tym idzie cenę zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Wykonanie tego typu stylizacji paznokci u kosmetyczki to koszt wahający się między 60 a 80 zł, co w porównaniu z tradycyjnym manicure za 20-35 zł jest zdecydowanie wyższą sumą.

Ponadto kobiety skarżą się na trudność usunięcia tego rodzaju manicure. Najbezpieczniej jest usunąć go w salonie kosmetycznym. To właśnie usuwanie manicure hybrydowego najmocniej niszczy płytkę paznokci, co również należałoby zaliczyć do wad tego typu stylizacji. Według wielu opinii lakiery hybrydowe są bardzo uczulające i nierzadko powodują wysypki, puchnięcie palców oraz swędzenie.

Pomimo licznych negatywnych opinii to właśnie manicure hybrydowy jest najczęściej wybieraną formą stylizacji paznokci, również wśród kobiet w ciąży.

Czy można robić manicure hybrydowy w ciąży?

Ze względu na kilkuletnią już popularność manicure hybrydowego, wiele kobiet nie wyobraża sobie funkcjonowania bez wystylizowanych w ten sposób paznokci. Wiele ciężarnych nie rezygnuje z niego również przez cały okres oczekiwania na dziecko. Część z Pań zastanawia się jednak, czy można robić manicure hybrydowy w ciąży. Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można wykonywać manicure hybrydowy w ciąży i o ile nie powoduje on uczulenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do nakładania „hybrydy” na paznokcie.

Obawy ciężarnych zwykle podzielone są na dwie grupy – czy preparaty stosowane do wykonania manicure hybrydowego są bezpieczne dla dziecka oraz czy promienie UV, które czasem mogą oświecić częściowo brzuch, nie uszkodzą płodu. Pierwsza obawa jest uzasadniona wtedy, jeżeli kobieta w okolicy paznokcia posiada otwartą ranę. Jak bowiem wiadomo, tylko niebezpieczne substancje (a do takich można zaliczyć aceton), które dostaną się do krwiobiegu, mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Jednakże kobiety z otwartymi ranami w okolicach paznokci zwykle powstrzymują się od wykonania manicure hybrydowego, a nawet jeżeli aceton ma styczność z takim miejscem, nie ma go aż tyle, by dotrzeć do krwiobiegu dziecka. Co do drugiej grupy obaw – nie ma żadnych przesłanek, aby promienie UV, którymi naświetla się płytkę paznokci wpływały negatywnie na płód.

Hybrydowy manicure a poród

Kolejną zagwozdką ciężarnych jest to, czy można wykonywać manicure hybrydowy przed porodem. Niestety, smutna informacja dla Pań, które sobie nie wyobrażają życia bez tej stylizacji paznokci– na salach porodowych zaleca się, aby paznokcie nie były pomalowane lub pomalowane bezbarwnym lakierem albo odżywką. Wynika to z tego, iż pulsoksymetr, który nakłada się kobiecie na sali porodowej na palec, nie działa prawidłowo na paznokciach pomalowanych manicure hybrydowym. Urządzenie to służy do monitorowania pulsu oraz ciśnienia pacjentki, poprzez ocenę koloru płytki paznokciowej. Pomalowane paznokcie, a tym bardziej paznokcie z tradycyjną hybrydą, uniemożliwiają jego pracę.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo