Matura ustna z języka polskiego to co roku prawdziwy postrach wśród uczniów. Zdający obawiają się, że wylosują trudne pytania, pomylą się w treści lektury lub z powodu stresu pomylą się i zapomną, co chcieli powiedzieć. Dlatego przed rozpoczęciem wypowiedzi, mają kilkanaście minut na przeanalizowanie tematów i przygotowanie notatek. Czy na maturze ustnej z polskiego można czytać z kartki?
Czy na maturze ustnej z polskiego można czytać z kartki?
Matura ustna z języka polskiego budzi ogromne emocje i stres wśród zdających. Podczas egzaminu uczniowie losują zestaw dwóch pytań, które mogą dotyczyć każdej lektury obowiązkowej, a także rozmaitych zagadnień językowych. W trakcie swojej wypowiedzi maturzysta musi wykazać się znajomością treści, problematyki oraz okoliczności powstania utworu.
Przed rozpoczęciem egzaminu zdający mają 15 minut na przeanalizowanie wylosowanych pytań i sporządzenie krótkich notatek. Kartkę można mieć przy sobie w trakcie całej wypowiedzi, ale czytanie z niej nie jest specjalnie dobrze widziane przez członków komisji. Nie jest to jednak szczególny problem, ponieważ w te kilkanaście minut i tak nie da się stworzyć pełnej wypowiedzi i jej zapisać. Znacznie wygodniej będzie zrobić sobie notatki hasłowo, w punktach. Nawet jeśli przeczyta się z nich jedno zdanie, to nic złego się nie stanie.
Za swój monolog oraz rozmowę z komisją uczeń może zdobyć maksymalnie 30 puntów. Aby zdać wystarczy tylko 30% z nich, czyli 9 punktów.
Zobacz: Ile jest punktów na maturze ustnej z języka polskiego? Tyle wystarczy zdobyć, aby zdać!
Jak wygląda matura ustna z polskiego?
Cały egzamin ustny z języka polskiego trwa pół godziny. Po wylosowaniu zestawy uczeń ma 15 minut (w tym czasie najczęściej ktoś inny odpowiada przed komisją) na przygotowanie się do własnej wypowiedzi. Następnie rozpoczyna się najważniejsza część, czyli monolog maturzysty na wylosowane tematy. Wypowiedź ta trwa nie dłużej niż 10 minut, a następnie przechodzi się do rozmowy z komisją. Jej członkowie zadają zdającemu pytania dotyczące zagadnień określonych w poleceniach lub utworu literackiego wskazanego w zadaniu.
Zestaw zadań egzaminacyjnych składa się z dwóch zadań:
- zadanie 1. zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej – zamieszczonej w podstawie programowej na poziomie podstawowym do realizacji w całości lub we fragmentach i tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu.
- zadanie 2. dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego.
Sprawdź też: