Czy na opiece na dziecko można wychodzić z domu po godzinach pracy? Te przypadki oznaczają utratę prawa do zasiłku l4

Czy na opiece na dziecko można wychodzić z domu po godzinach pracy? Te przypadki oznaczają utratę prawa do zasiłku

Rodzice korzystający z zasiłku opiekuńczego często zadają sobie pytanie, czy mogą normalnie funkcjonować poza godzinami pracy. Kluczowe znaczenie ma cel opuszczenia domu oraz jego wpływ na sprawowanie opieki. Niektóre przypadki mogą skutkować cofnięciem zasiłku opiekuńczego. Czy na opiece na dziecko można wychodzić z domu po godzinach pracy? Czy mając l4 na dziecko można wychodzić z domu?

Czy na opiece na dziecko można wychodzić z domu po godzinach pracy?

Przepisy umożliwiają rodzicom korzystanie ze specjalnych rozwiązań ułatwiających łączenie pracy z życiem rodzinnym. Jedną z sytuacji, która wymaga od rodziców szczególnej elastyczności i stanowi pewnego rodzaju wyzwanie logistyczne, jest choroba dziecka. W takim przypadku rodzic może otrzymać zwolnienie lekarskie na dziecko (L4), jeśli podlega ubezpieczeniu chorobowemu w ZUS. Należy pamiętać, że składka chorobowa jest dobrowolna dla osób na umowach cywilnoprawnych i prowadzących działalność gospodarczą.

Podczas choroby dziecka rodzic otrzymuje zasiłek opiekuńczy na podstawie zarówno zaświadczenia lekarskiego, jak i wypełnionego druku Z-15A. Istotne jest, że zwolnienie przysługuje tylko wtedy, gdy choruje dziecko poniżej 14. roku życia i nie ma w gospodarstwie domowym innej osoby, która mogłaby sprawować opiekę.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w trakcie roku kalendarzowego przysługuje: 

  • 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem poniżej 14. roku życia (niezależnie od liczby dzieci), 
  • 30 dni na opiekę nad chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, które ukończyło już 14. rok życia, ale nie mają jeszcze 18 lat,
  • 14 dni na opiekę nad chorym dzieckiem powyżej 14. roku życia. Co ciekawe, z tych 14 dni można skorzystać również w przypadku konieczności sprawowania opieki nad najbliższym członkiem rodziny, gdy zachoruje (dotyczy to małżonka, matki, ojca, rodzeństwa, ale teściów czy ojczyma i macochą).

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.

W czasie pobierania zasiłku wymaga się bezpośredniego zaangażowania w opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Oznacza to, że beneficjent zasiłku musi osobiście troszczyć się o podopiecznego.

W trakcie zwolnienia na dziecko można wychodzić z domu pod warunkiem, że jest to wyjście uzasadnione, np. do apteki, do lekarza. Lepiej nie ryzykować wyjść w inne miejsca, ponieważ ZUS może przeprowadzić kontrolę i odebrać prawo do zasiłku – jest on bowiem przyznawany na całodobową opiekę.

W okresie zasiłkowym zabronione jest wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podczas pobierania zasiłku niedopuszczalne są także wyjazdy wakacyjne, wyjścia na siłownię, uczestnictwo w szkoleniach czy dodatkowe zajęcia.

Sprawdź: Opieka na dziecko – do ilu lat? Sprawdź, kto i na jakich zasadach może otrzymać zasiłek opiekuńczy

Czy na opiece na dziecko można wychodzić z domu z dzieckiem?

Wyjście z dzieckiem jest dopuszczalne pod warunkiem, że wybieramy się do lekarza na kontrolę. W innym wypadku dziecko nie powinno opuszczać domu. Pod żadnym pozorem nie może pojawić się w szkole czy przedszkolu, nawet na chwilę, np. na ważną klasówkę.

Zobacz: Czy nauczyciel może odesłać chorego ucznia do domu? Prawo jest w tej kwestii precyzyjne

Opieką na dziecko a wyjście z domu wieczorem

Kluczowa jest tu zasada, że zasiłek opiekuńczy przysługuje za całodobową, osobistą opiekę. Nie ma jednak precyzyjnych przepisów regulujących tę kwestię. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ZUS odebrałby zasiłek po jednorazowym wyjściu rodzica wieczorem z domu. W każdym razie specjaliści zalecają nie ryzykować, aby nie narobić sobie w urzędzie problemów.

Warto dodać, że na zwolnieniu niedopuszczalne są wyjścia rekreacyjne, towarzyskie czy rozrywkowe, takie jak spotkania ze znajomymi, wizyta w kinie czy siłowni – nawet po standardowych godzinach pracy. Kontrolerzy ZUS mogą zweryfikować, czy rodzic faktycznie sprawuje opiekę, a stwierdzenie naruszenia zasad może skutkować utratą prawa do zasiłku.

Sprawdź: Ile czasu po ospie do przedszkola? Jak długo dziecko powinno pozostać w domu?

Rodzice pytają, czy będąc na opiece na chore dziecko można wychodzić z domu

Czy na zwolnieniu na dziecko można wychodzić z domu?

Tak, jeśli jest to uzasadnione wyjście – do apteki lub do lekarza.

L4 na dziecko czy można wychodzić z domu?

Tak, do apteki/lekarza. Niedopuszczalne są wyjścia rekreacyjne czy rozrywkowe.