Czy odbędą się komunie 2021? Nowe obostrzenia mają na nie wpływ?

Co z komuniami w maju 2021 roku? Wielu rodziców zastanawia się, jak będą one wyglądać w zaostrzonym reżimie sanitarnym. A nawet czy komunie 2021 w ogóle się odbędą.

Od 27 marca weszły w życie dodatkowe obostrzenia związane z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń Covid-19. Czy komunie 2021 również zostaną nimi dotknięte? Sprawdźmy, jak wygląda aktualna sytuacja na froncie walki z koronawirusem. 

Co z komuniami w maju 2021?

Zamknięte są między innymi duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie. Przedszkola i żłobki są dostępne jedynie dla dzieci, których rodzice wykonują zawód bezpośrednio związany z walką z pandemią – lekarzy i ratowników medycznych. Reszta dzieci musi pozostać w domach. Jednak ich rodzice, mają prawo znów starać się o zasiłek opiekuńczy. 

Sprawdź: Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jak o niego wystąpić? 

W placówkach o powierzchni do 100 m2 takich jak sklepy spożywcze, urzędy pocztowe, może przebywać jedna osoba na 15m2, zachowując przynajmniej 1,5 metra odstępu od innych. Działalność obiektów sportowych została ograniczona tylko do sportu zawodowego. 

A co z komuniami 2021? Obiekty kultu religijnego także zostały objęte nowymi restrykcjami: może w nich przebywać jedna osoba na 20m2, zachowując od innych odległości minimum 1,5 metra. W czasie mszy wierni powinni mieć założone maseczki. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni są sprawujący mszę księża.

Rząd apeluje, by święta Wielkanoce spędzić jedynie w wąskim gronie i wszędzie gdzie jest to możliwe wprowadzić pracę zdalną. 

Te zakazy i obostrzenia mają trwać do 9 kwietnia. Być może zostaną przedłużone, a nawet zaostrzone. 

Komunie 2021 a koronawirus 

Biskupi zwrócili się do proboszczów z prośbą i przypomnieniem, by w swoich kościołach przywiązywali dużą wagę do zasad bezpieczeństwa i zwiększyli liczbę odbywających się nabożeństw, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Proboszczowie powinni także zwracać uwagę na liczbę wiernych uczestniczących we mszach, pilnowali przestrzegania odstępów między wiernymi i innych zasad bezpieczeństwa, takich jak maseczki i dezynfekcja rąk. 

Czy komunie 2021 będą wyglądały tak samo jak te w roku poprzednim? W 2020 wiele parafii przełożyło majowe terminy sakramentu na późniejsze miesiące. Niektórzy księża wyrażali także zgodę na indywidualne komunie święte. Nie trzeba było wtedy oczekiwać na grupową uroczystość jesienią.  

Są parafie, które organizują tę uroczystość kameralnie na przykład parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Tam rodzice mogą wybrać termin i godzinę Mszy Świętej, na której ich dziecko przystąpi do Pierwszej Komunii. – mówił w kwietniu 2020 roku ks. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej.

Termin komunii 2021 wielu hierarchów, a także ekspertów, wiąże z sytuacją w szkolnictwie, jaką zastaniemy w maju tego roku. Gdyby dzieci do tego czasu nie powróciły do nauczania w trybie stacjonarnym, także termin komunii powinien zostać odłożony. 

Jeśli zajęcia będą zawieszone, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.– mówi metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Józef Kupny.

Komunie 2021: możliwe terminy 

Data udzielenia sakramentu pierwszej komunii świętej nie jest wpisana do kalendarza liturgicznego, dlatego o terminie w jakim może się odbyć, decydują poszczególne parafie. W ubiegłym roku wiele zdecydowało się na terminy wrześniowe. Do komunii dzieci mogły też przystępować indywidualnie w miesiącach letnich. Sposoby udzielania sakramentu były ustalane pomiędzy rodzicami a proboszczami. Należało do nich przystępować w maseczce, mogły być także udzielana na rękę. W kościołach wydzielano specjalną przestrzeń zarezerwowaną dla rodziców z dziećmi.

Sprawdź: Jaki prezent wybrać na komunię świętą?

Czy komunie 2021 będą wyglądać tak samo? Wiele zależy od sytuacji sanitarnej i sukcesów lub porażek w walce z trzecią falą koronawirusa w naszym kraju. 9 kwietnia dowiemy się, czy obostrzenia zostaną poluzowane, czy raczej wejdą w życie nowe, jeszcze ostrzejsze. 

Sprawdź: Dekoracje stołu na pierwszą komunię świętą.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo