Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny? Tylko niektórzy mają wolne 9 czerwca

Długich weekendów i odpoczynku każdy z nas wyczekuje z nieskrywaną niecierpliwością. Jedna z takich okazji wypada w czerwcu ze względu na obchodzone wtedy kościele święto nazywane Bożym Ciałem. Zgodnie z tradycją uroczystość zawsze obchodzi się w czwartek i jest to dzień ustawowo wolny od pracy dla wszystkich. A co z kolejnym dniem? Czy piątek po Bożym Ciele również jest wolny? Niestety dłuższym odpoczynkiem będą się cieszyć jedynie wybrani.

Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły?

Boże Ciało 2023 będzie obchodzone w kościołach w całej Polsce już w najbliższy czwartek 8 czerwca. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (bo tak brzmi pełna nazwa święta) to jedno z najważniejszych świąt dla katolików, które wypada co roku w innym terminie, ale zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), które z kolei przypada na 49 dni po Uroczystości Zmartwychwstania.

Ze względu na podniosły charakter uroczystości Boże Ciało zostało wpisane do ustawy i tym samym ustanowione dniem wolnym od pracy. Ponieważ święto zawsze obchodzi się w czwartek, co roku pojawia się wspaniała okazja na dłuższy odpoczynek. Nie wszyscy jednak mogą się automatycznie cieszyć długim weekendem.

Oficjalnie piątek po Bożym Ciele nie jest dniem wolnym, ale w praktyce w większości szkół obowiązują wówczas tzw. godziny dyrektorskie. Zgodnie z przepisami każdemu dyrektorowi przysługuje pula dni, kiedy mogą dać wolne swoim uczniom. Najczęściej korzystają z tego przywileju właśnie w takich przypadkach – aby przedłużyć weekend lub odwołać zajęcia np. z powodu święta szkoły itp.

To, czy piątek 9 czerwca po Bożym Ciele będzie wolny, zależy zatem od danej placówki i decyzji jej dyrekcji.

Zobacz: Koniec roku szkolnego 2023. Uczniowie zaczną wakacje wyjątkowo wcześnie, a we wrześniu też czeka niespodzianka

Czy 9 czerwca jest wolny?

Inaczej kwestia ta wygląda w przypadku dorosłych. Osoby pracujące nie mają wówczas wolnego i normalnie powinny pojawić się w pracy. Jeśli ktokolwiek chciałby przedłużyć sobie weekend, musi wykorzystać urlop.

Sprawdź: Gdzie jechać w deszczowy weekend? Hitowe propozycje na wypoczynek w niepogodę!

Czytelnicy pytają, czy piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym od szkoły

Czy po Bożym Ciele jest wolne?

Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy, ale w wielu szkołach obowiązują wówczas dni dyrektorskie, czyli wolne zarządzone przez dyrekcję placówki.

Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od pracy?

Nie, piątek po Bożym Ciele to normalny dzień roboczy.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo