Czy przysługuje ci zwolnienie lekarskie na dziecko w szpitalu? Kiedy lekarz może odmówić wystawienia L4?

Statystyki rzecznika praw dziecka pokazują, że co roku wpływa średnio 40 zapytań o to, czy rodzic może się ubiegać o zwolnienie lekarskie na dziecko w czasie pobytu pociechy w szpitalu. Hospitalizacja dziecka to bardzo stresujący moment zarówno dla maluszka, jak i rodzica. Chcemy być wtedy przy dziecku, nawet jeśli jego stan zdrowia się poprawia. Czy pracujący rodzic może liczyć na zwolnienie lekarskie na dziecko w czasie pobytu maluszka w szpitalu?

Zwolnienie lekarskie na dziecko, gdy maluch przebywa w szpitalu?

Rodzice dzieci przebywających w szpitalach, chcą by ich pobyt z maluchem, był objęty zwolnieniem lekarskim na dziecko. Choć niektóre dzieci przebywające w placówkach przechodzą jedynie drobne, rutynowe zabiegi, czy przebywają na obserwacji, rodzice często decydują się na towarzyszenie im w czasie hospitalizacji. Może się to wydawać przesadą w sytuacji, kiedy stan ogólny dziecka jest dobry i nic nie zagraża jego życiu, jednak trzeba pamiętać, że rodzic zna swoją pociechę najlepiej, a są dzieci, które pobyt w szpitalu znoszą bardzo źle. Wtedy przebywanie wraz z nimi mamy czy taty, daje im poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że lekarze wcale nie muszą wystawiać pracującym rodzicom zwolnienia lekarskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu.

Jak tłumaczy Agnieszka Chmielewska z Biura Rzecznika Praw Pacjenta w rozmowie z “Rzeczpospolitą” lekarze mogą odmówić przyznania L4 na dziecko:

Lekarz ma prawo odmówić wystawienia zwolnienia, tj. nie ciąży na nim obowiązek wystawiania zwolnienia rodzicowi w każdej sytuacji pobytu dziecka w szpitalu. Najczęściej odmowa wystawienia zwolnienia lekarskiego następowała wówczas, gdy rodzic nie uprzedził w chwili przyjmowania dziecka do placówki, że zamierza prosić o zwolnienie.

Problemy z uzyskaniem L4 na dziecko w szpitalu

Wątek zwolnienia lekarskiego dla rodzica, którego dziecko przebywa w szpitalu, pojawił się również na naszym forum. Jedna z matek napisała:

Mój poprzedni pediatra dawał bez problemu zwolnienie na opiekę w czasie pobytu w szpitalu (z obecnym jeszcze nie próbowałam). Zdarzyło mi się też, że takie zwolnienie wystawił szpital, łącznie z dwoma tygodniami opieki po zabiegu, już w domu.

Niektórzy rodzice mieli jednak trudności z uzyskaniem L4 na dziecko:

Nie dostałam L4, jak K. był w szpitalu. W szpitalu „jest opieka” i matce L4 się nie należy – tak usłyszałam.

Ciężko ocenić czy rzeczywiście lekarz odmawiający zwolnienia kieruję się dobrem dziecka. Nie wiadomo też, na jakiej podstawie odmawia się L4 rodzicom. Czy więc możliwość przebywania z dzieckiem w czasie hospitalizacji powinna zawsze być objęta zwolnieniem lekarskim?

Sprawdź też:

Kto może otrzymać zwolnienie na dziecko?

Przepisy dość jasno precyzują, kto może otrzymać L4 na chore dzieckoZwolnienie lekarskie może otrzymać jeden z rodziców dziecka, jeśli nie ma innej osoby z rodziny, która mogłaby zająć się chorym malcem. Wyjątkiem od tej zasady jest choroba dziecka, które nie ukończyło 2 lat. Wówczas L4 na dziecko przysługuje rodzicom niezależnie od tego, czy ktoś inny może sprawować opiekę nad ich pociechą.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli:

  • rodzicom,
  • rodzicom adopcyjnym,
  • rodzicom zastępczym,
  • opiekunom prawnym,
  • osobom, które wychowują je i utrzymują dziecko

Warunkiem wypłaty zasiłku opiekuńczego jest posiadanie ubezpieczenia chorobowego i bycie zatrudnionym jako pracownik, zleceniobiorca lub w inny sposób.

Zasiłek będziesz dostawać maksymalnie przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym — jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma mniej niż 14 lat,
  • 14 dni w roku kalendarzowym — jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat.

Zgodnie z ustaleniami gazetyprawnej.pl zasiłek opiekuńczy należy się również wówczas, gdy dziecko przebywa w szpitalu. Wprawdzie mały pacjent ma w nim zapewnioną opiekę, jednak obecność rodzica ma zupełnie inny charakter i wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne dziecka. Decyzję o konieczności sprawowania opieki przez rodzica nad chorym dzieckiem w szpitalu podejmuje lekarz i to on ostatecznie podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego na dziecko przebywające w szpitalu.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse, Newsy

Czym są alimenty natychmiastowe?

Alimenty natychmiastowe ułatwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy na dziecko tym rodzicom, którzy czekają na zasądzenie właściwych alimentów. Alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w przeciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo