Czy rocznica Komunii jest obowiązkowa? Rodzice zastanawiają się, czy pójście na mszę jest konieczne

W wielu parafiach co roku organizuje się dla dzieci specjalne nabożeństwa w rocznicę przystąpienia do Pierwszej Komunii. Z tej okazji rodzice przygotowują skromne spotkanie rodzinne, najczęściej z udziałem tylko najbliższej rodziny i chrzestnych. Czy rocznica Komunii jest obowiązkowa? Co kupić na rocznicę Komunii?

Rocznica Komunii – czy jest obowiązkowa?

Rocznica Komunii to nic innego jak specjalna msza święta organizowana w parafii w rok po tym, jak dzieci przystąpiły do sakramentu Eucharystii po raz pierwszy. W trakcie nabożeństwa dzieci przystępują oczywiście do komunii i otrzymują specjalne błogosławieństwo. Z punktu widzenia Kościoła jest to również okazja do odnowienia więzi z Bogiem oraz podkreślenia znaczenie przyjętego sakramentu.

Uroczystość jest w pełni dobrowolna. Udział we mszy z okazji rocznicy Pierwszej Komunii Świętej wcale nie jest obowiązkiem dla katolików. Niemniej jednak z punktu widzenia wiary jest to istotne doświadczenie i przeżycie duchowe.

Zobacz: Świecka komunia. Zamiast kościoła wybierają wycieczki. Rośnie popularność nietypowego trendu

Rocznica komunii – jak wygląda?

Główna część uroczystości rocznicowej to oczywiście uroczysta msza w kościele, na którą dzieci ubierają się odświętnie (najczęściej w stroje/alby z poprzedniego roku). W trakcie nabożeństwa przyjmują komunię i otrzymują błogosławieństwo. Dzieciom w ramach prezentu często dostają z tej okazji Pismo Święte.

Po oficjalnej części ceremonii rodzice często organizują skromne przyjęcie lub uroczysty obiad w domu. Zazwyczaj zaprasza się głównie najbliższą rodzinę i chrzestnych dziecka, chociaż oczywiście nie jest to powszechna praktyka. Część rodziców w ogóle nie obchodzi rocznicy Komunii zbyt uroczyście i świętuje wyłącznie z dzieckiem.

Sprawdź: Czy Komunia jest sakramentem i jest obowiązkowa? Znaczenie tej uroczystości w Kościele jest ogromne

Czytelnicy pytają, czy druga Komunia jest obowiązkowa

Rocznica Komunii jak się ubrać?

Główna część ceremonii skupia się przede wszystkim na mszy w Kościele, dlatego strój powinien być stosowny i elegancki.

Czy na rocznicę Komunii kupuje się prezent?

Zazwyczaj chrzestni i najbliższa rodzina (o ile są zaproszeni) kupują drobne upominki, ale nie są to już tak okazałe prezenty jak na Komunię.

Jak się ubrać na rocznicę Komunii?

Elegancko i stosownie do okazji, czyli mszy w kościele. Nie powinien być to strój zbyt odkryty ani w zbyt krzykliwych barwach.

Co się daje na rocznicę Komunii?

Zazwyczaj jakieś drobne upominki, mogą to być np. bilety do kina, bilety do aquaparku czy parku rozrywki. Część zaproszonych gości wręcza również koperty z gotówką, ale w mniejszej ilości niż na Komunię.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo