Środa Popielcowa rozpoczyna wielkopostny czas refleksji i duchowych przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Tego dnia w kościołach odbywa się wyjątkowe nabożeństwo, w trakcie którego duchowni posypują głowy wiernym popiołem na znak pokuty. Czy uczestnictwo we mszy świętej w tym dniu jest obowiązkowe? Czy Środa Popielcowa to święto nakazane? Czy Środa Popielcowa to święto obowiązkowe?
Czy Środa Popielcowa to święto nakazane?
Środa Popielcowa to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym, rozpoczynający okres Wielkiego Postu. Msza odbywająca się tego dnia ma niezwykle podniosły charakter, choć nie jest to święto nakazane, a wierni nie muszą brać udziału w nabożeństwie. Jest to jednak dzień, kiedy obowiązuje wiernych post ścisły.
Święta nakazane w Kościele katolickim to wszystkie niedziele w roku oraz następujące uroczystości:
- 1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
- Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc
- Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – VII Niedziela Wielkanocna
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – VIII Niedziela Wielkanocna (Zielone Świątki)
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
- 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Zasady Wielkiego Postu. Czy trzeba pościć w Środę Popielcową?
Post to praktyka obecna w wielu religiach i kulturach na świecie. W tradycji chrześcijańskiej ma on znaczenie przede wszystkim duchowe – to czas oczyszczenia, refleksji i pokuty. Nie chodzi wyłącznie o ograniczenia żywieniowe, lecz o głębsze przesłanie – unikanie grzechu, uczestniczenie we mszy, modlitwa.
W Kościele Katolickim wyróżnia się dwa rodzaje postów: post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek, dotycząc wiernych między 18. a 60. rokiem życia. W tym czasie dozwolony jest jeden posiłek do syta oraz dwa mniejsze posiłki. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy osób powyżej 14. roku życia i obowiązuje w każdy piątek w roku oraz Środę Popielcową i Wielki Piątek.
Post ścisły – zasady:
- Obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek
- Dotyczy wiernych między 18. a 60. rokiem życia
- Dozwolony jest jeden posiłek do syta oraz dwa mniejsze posiłki
Sprawdź też: