Czy wyniki matur można odebrać później? Spóźnialscy mogą mieć problem

Ogłoszenia wyników matur to jednocześnie najbardziej wyczekiwany i najbardziej stresujący moment dla wszystkich zdających. Samo poznanie rezultatów to jednak nie dla każdego koniec nerwów, ponieważ to właśnie wtedy rekrutacja na studia wkracza w decydującą fazę. Aby dostać się na wymarzony kierunek, trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty, w tym świadectwo maturalne. Czy wyniki matur trzeba odebrać w szkole? Czy trzeba odebrać wyniki matur w szkole? Do kiedy można odebrać wyniki matur? Czy rodzic może odebrać wyniki matur?

Czy trzeba odebrać wyniki matur w szkole? Czy wyniki matur można odebrać później?

Po długim i nerwowym okresie oczekiwania nareszcie przyszedł upragniony dzień, w którym maturzyści poznali wyniki egzaminów. Termin ogłoszenia rezultatu w to także dzień, kiedy do szkół trafiają świadectwo maturalne, następnie są one przekazywane uczniom. Jest to oficjalny dokument potwierdzający, że maturzysta zdał wszystkie egzaminy i jakie dokładnie wyniki uzyskał. Bez świadectwa nie można ubiegać się o przyjęcie na wybrane studia, dlatego dokument należy odebrać. Oprócz oryginału uczniowie otrzymują także odpis potwierdzony specjalną pieczątką i podpisem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Nie ma obowiązku odbioru świadectwa maturalnego, ale zdający, który tego nie zrobi, nie będzie mógł wziąć udziału w rekrutacji na studia i zostanie przyjęty bez złożenia oryginału.

W pierwszej fazie rekrutacji potrzebny jest wyłącznie numer dokumentu świadectwa, który można w internetowym systemie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Na większości uczelni proces rekrutacyjny odbywa się online, a numer dokumentu trzeba wpisać w formularzu elektronicznym. Oryginał świadectwa w wersji papierowej będzie jednak niezbędny, jeśli kandydat zakwalifikuje się na dany kierunek, ponieważ dokument trzeba będzie dostarczyć do komisji rekrutacyjnej. Nie warto zatem zwlekać z odbiorem świadectwa ze szkoły, aby uniknąć i kłopotów, tym bardziej że wakacje sekretariat nie pracuje normalnym trybie.

Sprawdź: Numer matury – gdzie jest? Będzie potrzebny podczas rekrutacji na studia

Upoważnienie do odebrania wyników maturalnych

Zdarza się, że z przyczyn losowych maturzysta nie może odebrać osobiście świadectwa. W takim przypadku może to zrobić zaufana osoba, której udzielony zostanie odpowiednie, pisemne upoważnienie. Osoba ta powinna być pełnoletnia i zabrać ze sobą do szkoły dokument tożsamości, a w upoważnieniu powinny znaleźć się informacje pozwalające na identyfikację upoważnionego.

Zobacz: Średnie wyniki matur 2024. Miało być trudniej, a jest lepiej niż w zeszłym roku! Ilu maturzystów nie zdało?

Czytelnicy pytają, kiedy odebrać wyniki matury ze szkoły

Kiedy odbiera się wyniki matur w szkole?

Tego samego dnia, kiedy CKE ogłasza oficjalnie wyniki.

Czy wyniki matur trzeba odebrać osobiście?

Nie, wyniki może odebrać pełnoletnia upoważniona do tego osoba. Trzeba pamiętać,  aby przyszła do szkoły nie tylko z upoważnieniem, ale także z dowodem tożsamości.

Kiedy można odebrać wyniki matur ze szkoły?

Najlepiej nie zwlekać z odbiorem dokumentów i zrobić to niezwłocznie po ogłoszeniu wyników, aby uniknąć kłopotów w trakcie rekrutacji na studia.

Czy świadectwo maturalne można odebrać w innym terminie?

Świadectwo maturalne można odebrać później, jednak nie warto ryzykować, jeśli planujemy rekrutować się na studia. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy odebrać dokumentu w pierwszym terminie, najlepiej skontaktować się z sekretariatem szkoły i zapytać, kiedy można to zrobić lub upoważnić do tego zaufaną osobę.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo