Czy żurek można mrozić? O tym musisz pamiętać!

Tradycyjnie z okazji świąt wielkanocnych w polskich domach odbywają się uroczyste spotkania w gronie rodziny, którym obowiązkowo towarzyszy zawsze suto zastawiony stół – pełen zwyczajowych potraw. Podczas śniadania i obiadów najczęściej – obok jajek przyrządzanych na różne sposoby – króluje żurek z białą kiełbasą. Zdarza się jednak, że przygotowujemy go w zdecydowanie za dużych ilościach i po świętach zostaje nam znaczny zapas. Jeśli nie zostanie szybko zjedzony, pojawia się ryzyko zepsucia i konieczność wyrzucenia. Czy da się przedłużyć świeżość zupy? Czy żurek można mrozić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Nadmiar żurku można spokojnie zamrozić pod warunkiem, że nie został wcześniej odcedzony ze wszystkich dodatków - ziemniaków, kiełbasy, kawałków mięsa i jajek.
  • Zupy mrozimy wyłącznie w specjalnie do tego przystosowanych plastikowych pojemnikach lub woreczkach. Nie wolno jednak wlewać zupy aż pod pokrywkę, ponieważ pojemnik może popękać.
  • Zamrożony żurek może być zdatny do spożycia nawet do 2 miesięcy.

Czy żurek można mrozić?

Mało kto wyobraża sobie świąteczny stół na Wielkanoc bez żurku z białą kiełbasą i z jajkiem. Ta tradycyjna zupa już od pokoleń gości na wielkanocnych śniadaniach i podczas rodzinnych spotkań – nikt nie ma wątpliwości, że w takich okolicznościach smakuje znacznie lepiej niż na co dzień. Obok jajek przyrządzanych według rozmaitych przepisów, sałatki jarzynowej i mazurka to niewątpliwie najbardziej charakterystyczna potrawa tych świąt. Żurek często gotuje się w nieco większych ilościach, zwłaszcza gdy spodziewamy się sporej liczby gości. Niestety nie zawsze udaje się zjeść cały zapas i po świętach pojawia się dylemat, co zrobić z resztą zupy. Przechowywana w lodówce ulegnie zepsuciu już po 2-3 dniach, co oznacza nie tylko zmarnowanie żywności i utratę pieniędzy, ale także fakt, że wysiłek włożony w przygotowania może pójść na marne. Pojawia się wtedy pytanie, czy żurek można zamrozić.

Mrożenie jest jedną ze sprawdzonych i często używanych metod na uratowanie pozostałego zapasu zupy. Można w ten sposób ocalić również resztkę żurku. Zamrożenie go pozwoli przedłużyć świeżość nawet o kilka tygodni. Aby to się jednak udało, należy zupę odpowiednio przygotować do całego procesu mrożenia. Jak to zrobić?

Zobacz: Czy można zamrozić sałatkę jarzynową? Jak zamrozić sałatkę jarzynową?

Czy można zamrozić żurek z ziemniakami?

Zanim przystąpimy do mrożenia żurku należy pamiętać przede wszystkim o jego odpowiednim przygotowaniu. Pierwsza zasada jest dosyć oczywista, ale warto podkreślić, że zupę należy umieścić w zamrażalniku wyłącznie, jeśli jest całkowicie ostudzona. Nie powinna być nawet delikatnie podgrzana.

Zamrożony żurek rzeczywiście dłużej zachowa świeżość i będzie zdatny do spożycia pod warunkiem, że przed mrożeniem odcedzimy go ze wszystkich dodatków. Mrozimy sam wywar, a zatem usunąć należy kiełbasę, kawałki innych mięs, ziemniaki, a także jajka. Dopiero tak przygotowany płyn przelewamy do specjalnych, nadających się do mrożenia pojemników – powinny być one plastikowe i szczelnie zamykane. Nie zaleca się mrożenia w szkle, ponieważ zamrożona ciecz zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do pęknięcia. Z tego samego powodu nie należy wlewać zupy aż pod samą pokrywkę nawet w przypadku plastikowego pojemnika – pod wpływem temperatury mógłby bowiem popękać.

Tak zamrożony żurek może spokojnie przeleżeć w zamrażalniku jeszcze przez kilka tygodni i być zdatny do spożycia nawet do 2 miesięcy od zamrożenia.

Sprawdź: Czy bazie trzyma się w wodzie? Sprawdź, jak powinno się przechować bazie!

Czy można zamrozić żurek z kiełbasą?

Jak już wyżej wspomniano, konieczne jest odpowiednie przygotowania żurku do procesu mrożenia. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przed włożeniem go do zamrażalnika, jest usunięcie wszystkich “pływających” w nim dodatków, tj. kiełbasy, kawałków mięsa, ziemniaków i jajek. Dopiero tak oczyszczony wywar można zamrozić.

Zobacz: Czy żurek można wekować? Sprawdź, jak najlepiej przechowywać żurek!

Czy można zamrozić zakwas na żurek?

Mrożenie zakwasu na żurek nie jest niemożliwe, ale zdecydowanie lepiej unikać tego rozwiązania, jeśli tylko nie jest ono absolutnie konieczne. Powodów jest kilka. Po pierwsze – zakwas nie ulega zepsuciu tak szybko jak gotowy żurek. Przypomnijmy, że zupa zachowa świeżość przez około 2-3 dni, podczas gdy zakwas może spokojnie wytrzymać nawet do 14 dni – w obu przypadkach należy do przechowywania używać lodówki lub miejsc ciemnych i wystarczająco chłodnych.

Po drugie, po rozmrożeniu zakwasu nie będzie on nadawał się od razu do użycia. Konieczne będzie jego ponowne przygotowanie, tzn. dodanie kilku łyżek mąki i dolanie ciepłej wody. Następnie tak doprawiony zakwas trzeba będzie odstawić na kilka dni i odczekać aż dojrzeje. W ten sposób zwyczajnie dokładamy sobie pracy, lepiej więcej więc od razu wykorzystać większą ilość zakwasu lub ewentualnie ugotować kolejny żurek w ciągu 14 dni, zanim zakwas się zepsuje.

Sprawdź: Do kiedy ozdoby wielkanocne? Ta data może Cię zaskoczyć!

Rodzice pytają, czy można mrozić żurek

Czy można zamrozić zupę z ziemniakami?

Nie, wszelkie dodatki należy usunąć przed mrożenie, tj. ziemniaki, kiełbasę, mięso czy jajka.

Żurek czy można zamrozić?

Tak, żurek można zamrozić, ale przed tym należy odcedzić go ze wszystkich dodatków.

Czy można zamrozić barszcz biały?

Tak, ale należy przed mrożeniem wyjąć wszystkie dodatki, np. ziemniaki czy kawałki mięsa.

Jakie zupy można mrozić?

Między innymi żurek, barszcz czerwony, pomidorową, ogórkową, rosół czy krupnik. Należy jednak mrozić sam płyn, bez dodatków (makaronów, ziemniaków czy innych).

Jak zamrozić zupę?

Zupy mrozimy, usuwając wcześniej wszelkie dodatki w postaci np. ziemniaków, makaronów czy kawałków mięsa. Należy mrozić je z wykorzystaniem plastikowych pojemników ze szczelnym zamknięciem – nie wolno jednak wlewać do nich zupy aż po samą pokrywkę, ponieważ mogą popękać.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo