Czym jest perystaltyka jelit? Jak można ją usprawnić? Perystaltyka jelit

Czym jest perystaltyka jelit? Jak można ją usprawnić?

Prawidłowa praca układu pokarmowego sprawia, że nasz organizm właściwie funkcjonuje, jednocześnie zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli pojawią się niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego, może to świadczyć o zaburzonej pracy jelit. Możliwa jest zarówno spowolniona, jak i wzmożona perystaltyka jelit, a każdy z tych stanów uznawany jest za nieprawidłowy i niepożądany. W zależności od przyczyny postępowanie lecznicze obejmuje zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia, a niekiedy leczenie źródła problemu. Dowiedz się, co najlepiej sprawdzi się na pobudzenie perystaltyki jelit.

Perystaltyka jelit – czym jest i jak działa?

Ruchy perystaltyczne odbywają się w jelicie cienkim i jelicie grubym. Perystaltyka jelit to naturalny odruch, który zostaje zapoczątkowany na skutek rozciągnięcia ściany jelita przez zawartość znajdującą się w jego świetle. Fala perystaltyczna występuje na długości całego przewodu pokarmowego – rozpoczyna się już w przełyku, kończy dopiero w odbytnicy. Fala skurczu przesuwa się od jamy ustnej do odbytnicy, przesuwając znajdującą się w przewodzie treść pokarmową z prędkością od 2 do 25 cm/s. Kluczową rolę odgrywają tutaj skurcze i rozkurcze mięśni gładkich1.

Aktywność perystaltyczna może ulegać zwiększeniu lub zmniejszeniu pod wpływem układu autonomicznego wchodzącego w skład układu nerwowego, co oznacza, że ruchy perystaltyczne są niezależne od naszej woli.

Co może powodować zaburzenia perystaltyki jelit?

Istnieje wiele czynników, które wzmagają czy spowalniają pracę jelit. Na aktywność jelit mogą wpływać przede wszystkim choroby jelit, dieta czy styl życia. Zaburzenia perystaltyki jelit i ich czynności wydzielniczej mogą być wywołane między innymi zespołem jelita drażliwego2. W związku z tym, że dla prawidłowej perystaltyki jelit i trawienia pokarmów znaczenie ma praca układu nerwowego, zaburzenia w tym zakresie mogą powodować także choroby z nim związane1. Aby poznać dokładną przyczynę zaburzonej perystaltyki jelit, należy skonsultować się z lekarzem.

Zaburzenia pracy jelit – objawy

Trudno jednoznacznie wskazać objawy zaburzonej perystaltyki jelit, ponieważ zależą one od źródła problemu. Zwykle jednak są to ogólnie rozumiane problemy z trawieniem. Na zaburzoną pracę jelit wskazują objawy takie jak ból brzucha czy zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia, lub naprzemienne występowanie obydwu). Dodatkowo mogą pojawić się wzdęcia, nudności, wymioty, zgaga czy objawy ogólne jak zmęczenie i złe samopoczucie2. Taki zestaw symptomów może sugerować zespół jelita drażliwego.

Jak poprawić perystaltykę jelit?

Zadbanie o pracę jelit wymaga przede wszystkim zmiany diety. Zaleca się sięganie po zdrowe, naturalne produkty, pełne składników odżywczych i tworzenie z nich odpowiednio zbilansowanych posiłków, jednocześnie unikanie tych wysoko przetworzonych. Ważne jest nie tylko, co jemy, ale też jak jemy. Posiłki powinno się jeść bez pośpiechu, odgryzając niewielkie części i dokładnie przeżuwając każdy kęs. Oprócz tego ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie i codzienna dawka aktywności fizycznej3.

Czy problemy z jelitami trzeba skonsultować z lekarzem?

Zarówno nadmierna perystaltyka jelit, jak i spowolniona (tzw. leniwe jelita), podobnie zresztą jak jej całkowity brak, wywiera negatywny wpływ na jakość życia oraz codzienną aktywność. Dlatego, jeśli poprawa diety, wyeliminowanie złych nawyków i zastosowanie domowych sposobów na poprawę perystaltyki jelit nie przyniesie rezultatów, warto udać się do lekarza i skonsultować z nim swój problem. W takiej sytuacji najważniejsze jest znalezienie przyczyny zaburzeń perystaltyki jelit i leczenie choroby odpowiadającej za spowolnienie lub przyspieszenie pracy jelit. Po postawieniu prawidłowej diagnozy lekarz przepisze leki regulujące pracę jelit lub zaproponuje inny sposób leczenia, który pomoże przywrócić prawidłową pracę jelit.

Opracowano na zlecenie partnera Ulgix.