Czym zastąpić ocet balsamiczny?

Czym zastąpić ocet balsamiczny? To pytanie zadaje sobie wiele pań domu i kucharzy, którym nagle zabrakło tego niezwykle aromatycznego składnika. Ocet balsamiczny charakteryzuje się dużą gęstością, ciemną barwą, intensywnym aromatem i głębokim smakiem. Z tego powodu rozwiązanie, co zamiast octu balsamicznego nie jest tak oczywiste. Mimo to staramy się podpowiedzieć, jaki zamiennik będzie najlepszy i kiedy go stosować!

Co zamiast octu balsamicznego?

Ocet balsamiczny to przede wszystkim świetny dodatek do dań, ale też niezastąpiony składnik domowej apteczki. Wykazuje on właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi, działa antyoksydacyjnie, a więc spowalnia procesy starzenia, działa antybakteryjnie, antyseptycznie, wspomaga odchudzanie i korzystnie wpływa na włosy. Tak szerokie właściwości ciężko jest zastąpić inną substancją. Jednak z uwagi na właściwości smakowe ocet balsamiczny często stosowany jest zamiennie na przykład z octem winnym.

Ocet balsamiczny – zamiennik

Zapewne najczęstszą odpowiedzią na pytanie, czym można zastąpić ocet balsamiczny będzie: czerwony ocet winny. Faktycznie taka alternatywa znajduje największą liczbę zwolenników, a dzieje się tak z uwagi na uniwersalność, niskie koszty i łatwość dostępu do octu winnego. Kolejnym pomysłem na zamiennik dla octu balsamicznego jest sporządzenie mikstury z: octu, oliwy, miodu i musztardy lub wykorzystanie octu ryżowego.

Ocet balsamiczny możemy zastąpić octem winnym, miksturą z octu, oliwy, miodu i musztardy lub octem ryżowym.

Ocet balsamiczny a zwykły – czy można je stosować zamiennie?

Najlepszym zamiennikiem dla octu balsamicznego będzie ocet winny. Ten ma nieco jaśniejszy kolor, łagodniejszy smak i znacznie niższą cenę. Najlepiej dodawać go do marynat do mięs lub sałatek. Ocet biały będzie dobrym zamiennikiem dla balsamicznego w przypadku potraw o słodko-kwaśnym smaku, przykładowo: czerwonego barszczu i innych dań z buraków. Ocet spirytusowy jest najtańszy i najpowszechniej stosowany, ale zarazem najmniej zdrowy. Należy korzystać z niego w bardzo małych ilościach. Ocet ryżowy będzie doskonały w przypadku kuchni orientalnej.

Czy ocet balsamiczny można zastąpić jabłkowym?

Ocet jabłkowy pod pewnymi względami wykazuje podobne właściwości do balsamicznego. Przede wszystkim jest źródłem witamin: A, B, C, E, kwasu jabłkowego i pektyn. Dodatkowo posiada w składzie enzymy i polifenole. Wykazuje właściwości:

  • zmniejszające apetyt,
  • usprawniające pracę jelit,
  • ograniczajże odkładanie się tłuszczu w komórkach tłuszczowych,
  • odkwaszajże organizm,
  • przyspieszajże proces detoksykacji organizmu,
  • sprzyjające w walce z: chorobami reumatycznymi, cukrzycą, przeziębieniami oraz drożdżycą.

To dobry zamiennik dla octu balsamicznego w przypadku: dressingów do sałatek, białego mięsa i drobiu.

Pytania o ocet balsamiczny:

Co daje ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny wykazuje właściwości przyspieszające trawienie i hamujące apetyt, a dodatkowo wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej. To świetne rozwiązanie dla osób odchudzających się. Ocet jest zalecany również osobom z podwyższoną ilością cholesterolu we krwi, borykających się z problemami w pracy jelit lub podwyższonym ciśnieniem krwi. Witaminy i minerały zawarte w occie balsamicznym pozytywnie wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci.

Kiedy dodamy ocet balsamiczny do naszych potraw, otrzymamy niezwykle bogaty smak i intensywny aromat. Ten produkt doskonale nadaje się do: sałatek, owoców, lodów, sosów, warzyw gotowanych, dań z ryżu i makaronu, mięsa gotowanego, smażonego i grillowanego oraz ryb. Zazwyczaj wystarczy jedynie kilka kropel, aby nasze danie zmieniło się nie do poznania.

Czy ocet balsamiczny się psuje?

Chociaż na opakowaniu octu balsamicznego znajdziemy napis, że jest on zdatny do spożycia przez rok po otwarciu buteleczki, to tak naprawdę jego użyteczność jest bezterminowa. Oryginalny ocet balsamiczny leżakuje przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat zanim zostanie nam sprzedany, co świadczy jedynie o tym, że im dłużej będzie leżał w naszej spiżarni, tym jego smak będzie bardziej wyrazisty i intensywny.

Czy ocet balsamiczny to ocet winny?

Ocet balsamiczny nie jest tym samym produktem, co ocet winny. Ten drugi charakteryzuje się znacznie krótszym okresem fermentacji, jaśniejszą barwą i łagodniejszym smakiem. Jednak obydwa produkty można stosować zamiennie.

Czy ocet balsamiczny zawiera alkohol?

Ocet balsamiczny jest produktem fermentacyjnym. Jest produktem przemiany cukru w alkohol, który następnie przekształca się w kwas octowy. Zachodzi więc tutaj podwójna reakcja chemiczna: fermentacja alkoholowa oraz utlenianie octem. W gotowym produkcie zawsze zostaje resztka alkoholu, a jej konkretna ilość jest uzależniona od tego, jakiego wina użyto w charakterze produktu wyjściowego.

Czy ocet balsamiczny należy trzymać lodówce?
Ocet balsamiczny nie wymaga, nawet po otwarciu, przechowywania w lodówce. Należy jednak przechowywać go w miejscach, gdzie temperatura nie będzie podwyższona, na przykład obok kuchenki, na nasłonecznionym parapecie, w pobliżu grzejnika czy ciepłej strony lodówki. Ocet balsamiczny najlepiej więc trzymać w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo