Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Wysypka u dziecka nie zawsze stanowi powód do niepokoju, choć bywa, że jest objawem jednej z poważnych chorób. Zazwyczaj jednak ma podłoże alergiczne i ustępuje niezwłocznie po ograniczeniu kontaktu z czynnikiem alergizującym. Podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny występowania wysypki u dziecka i jak sobie z nią poradzić, gdy pojawi się.

Przyczyny powstawania wysypki u dzieci

Zmiany skórne u dzieci nierzadko pojawiają się niespodziewanie i mogą przybierać różne postacie. Najczęściej są to krostki, grudki lub plamki, które niekiedy zlewają się w większe plamy. Dermatologia nie definiuje jasno przyczyn, w wyniku których powstaje wysypka u dziecka. Jej pojawieniu się sprzyja szereg czynników, więc etiologia tego zjawiska jest złożona. Krostki bardzo często mają podłoże alergiczne bądź są rezultatem przewlekłych chorób dermatologicznych, co nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Jeśli u dziecka nie widać innych oznak złego samopoczucia, nie ma potrzeby zgłaszać się do dermatologa. U lekarza warto pojawić się, gdy wysypka u dziecka nie ustępuje pomimo stosowania kosmetyków do pielęgnacji skóry z problemami bądź pojawiają się inne objawy, np. gorączka, osłabienie czy apatia.

Wysypka, która ma podłoże alergiczne, znika niedługo po usunięciu alergenu. Jeśli jej przyczyną jest atopowe zapalenie skóry, trzeba nastawić się na długotrwałe i systematyczne pielęgnowanie ciała, żeby dziecko odczuło ulgę. Jednak są sytuacje, gdy krostki pojawiają się z powodu choroby zakaźnej np. odry, ospy wietrznej, szkarlatyny bądź mononukleozy. Wizyta u specjalisty jest wtedy koniecznością. Zaleci on odpowiednie leczenie, które można wspomagać doraźnymi preparatami aptecznymi.

Czym złagodzić wysypkę u dziecka?

Wysypkę u dziecka można złagodzić na wiele sposobów. Najbardziej przydatne są maści do stosowania miejscowego, ponieważ mają one natychmiastowe działanie. Nie bez znaczenia jest właściwa pielęgnacja skóry i unikanie preparatów, które w składzie mają związki drażniące. Dlatego też wielu lekarzy poleca dermokosmetyki. Nie wywołują one reakcji alergicznych, są oparte na składnikach o działaniu terapeutycznym i nie ma w nich parabenów. 

Wiele preparatów dermokosmetycznych jest stworzonych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Choroba ta ma charakter przewlekły i sprawia, że dziecko jest sfrustrowane i zmęczone nieustannymi dolegliwościami, więc stale płacze bądź marudzi. Aby mu ulżyć, warto kupić dermokosmetyk, który w składzie ma substancje kojące, gojące i działa przeciwświądowo. W ofercie producentów kosmetyków aptecznych znajdziemy płyny do kąpieli, a także balsamy do ciała o takim właśnie działaniu. Produkty, oprócz związków kojących i gojących, zawierają też ceramidy oraz Naturalny Czynnik Nawilżający. To sprawia, że skóra dziecka będzie stale nawodniona i aksamitnie gładka. Każdy z nich jest przebadany dermatologicznie i zaakceptowany przez wielu specjalistów. Dermokosmetyki są droższe od klasycznych preparatów drogeryjnych, ale uważa się je za bezpieczniejsze dla skóry.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo