Czyszczenie pralki Domestosem – Czy można stosować Domestos do czyszczenia pralki?

Czy czyszczenie pralki Domestosem to dobry pomysł? Nikt z nas raczej nie wyobraża sobie życia w XXI wieku bez kilku sprzętów użytku domowego, takich jak lodówka czy pralka. Aby służyły nam dobrze i bezawaryjnie powinniśmy użytkować je w sposób odpowiedni i dbać o ich stan techniczny, przeprowadzając regularne konserwacje, w czym może nam pomóc wyżej wymieniony detergent.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Domestosa można użyć, jako środek do czyszczenia pralki;
  • Pozbędzie się on wszelkich bakterii, grzybów i zadziała jako odkamieniacz;
  • Należy pamiętać, że Domestos wlewamy bezpośrednio do bębna;
  • Trzeba jednak pamiętać o dokładnym wypłukaniu pralki po użyciu tego płynu.

Czy można stosować Domestos do czyszczenia pralki?

Ciekawym sposobem na odkażanie pralki jest użycie popularnego Domestosu. Ta metoda może rodzić jednak pewne kontrowersje i pytania. Czy użycie tego detergentu nie uszkodzi naszej maszyny? Odpowiedź brzmi nie, o ile oczywiście nie użyjemy go zbyt dużo. Generalnie dezynfekcja pralki Domestosem to dobra metoda, gdyż produkt posiada substancje niwelujące bakterie i grzyby, działa także jako odkamieniacz.

Zobacz też: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Czyszczenie pralki Domestosem – Jak wyczyścić pralkę domestosem?

Jak wyczyścić pralkę Domestosem? Nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczy bowiem wykonać ‘puste pranie’, to znaczy bez ubrań (można ewentualnie włożyć do bębna jakieś szmatki), a zamiast proszku czy płynu użyć właśnie tego detergentu.

W tym miejscu należy podkreślić, że Domestos do pralki wlewamy nie do szufladki na proszek, a bezpośrednio do bębna. Ilość preparatu powinna być zależna od stopnia zabrudzenia pralki, jednak zwykle powinna wystarczyć jedna nakrętka. Jeśli chodzi o temperaturę, jaką należy ustawić to w przypadku urządzeń mocno zabrudzonych najlepiej 90 stopni, natomiast jeśli zabrudzenia nie są duże, wystarczy 60 stopni. Taki zabieg powinien skutecznie oczyścić nasze urządzenie. 

Przed kolejnym, ‘właściwym’ już praniem ubrań można jeszcze wykonać drugie ‘puste pranie’, aby kończąc czyszczenie pralki Domestosem, środek dobrze się wypłukał.

Sprawdź: Porysowane okulary – Jak usunąć rysy z okularów?

W jaki sposób dbać o pralkę?

Aby pralka służyła nam długo i niezawodnie, powinniśmy pamiętać o stosunkowo częstym jej czyszczeniu, a także o kilku zasadach. Ważne, aby podczas pracy urządzenie było ustawione stabilnie, na równym podłożu, gdyż nadmierne wibracje mogą doprowadzić do uszkodzenia. Przed każdym praniem powinniśmy też sprawdzić kieszenie brudnych ubrań, bo zalegające tam monety czy guziki także mogą narobić kłopotu. Z elementów konstrukcyjnych, do których mamy łatwy dostęp można wymienić szufladkę na proszek (podajnik), filtr, czy drzwiczki zamykające maszynę. 

  • Ten pierwszy należy co jakiś czas dokładnie umyć, gdyż w jego rogach może osadzać się brud. Szufladkę można łatwo wyjąć, co zdecydowanie ułatwi ową czynność. 
  • Mało kto wie, że za nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki może odpowiadać brudna uszczelka przy drzwiczkach, warto zatem zwrócić na to uwagę. Co ciekawe, do jej czyszczenia można użyć octu lub sody oczyszczonej. Należy pamiętać także o tym, aby po każdym praniu zostawić drzwiczki otwarte, aby zniwelować wilgoć wewnątrz.
  • Filtr powinien być czyszczony przynajmniej raz w miesiącu. Po dłuższym czasie niezbędna będzie jednak jego całkowita wymiana.

Po krótkim czasie czynności te powinny wejść nam w nawyk, co wpłynie pozytywnie na naszą pralkę.

Zobacz też: Te domowe sposoby na odkamienianie czajnika są naprawdę skuteczne!

Nowoczesna pralka

Na początek warto wiedzieć, z jakich elementów składa się ta maszyna piorąca – do których mamy łatwy dostęp, a z którymi lepiej obchodzić się delikatnie. 

  • Bęben – to jeden z kluczowych elementów urządzenia, do którego wkładamy brudne ubrania i w którym odbywa się proces prania. Zbudowany jest ze stali nierdzewnej, ma wiele otworów, którymi odprowadzana jest woda.
  • Silnik elektryczny – jego zadaniem jest napędzanie bębna.
  • Programator – za jego pomocą możemy ustawiać różne funkcje i czynności, które następnie wykonuje nasza pralka.

Wyżej wymienione to elementy konstrukcyjne, bez których nowoczesna pralka nie mogłaby się obejść. Podobnie jak między innymi bez czujników temperatury czy pompy wody. Nie są to jednak raczej elementy, którymi możemy zająć się na własną rękę w przypadku awarii. Tym możemy jednak zapobiec.

Zobacz też: Plamy po domestosie na ubraniach – Jak sobie z nimi radzić?

Rodzice pytają o czyszczenie pralki Domestosem:

Jak odgrzybić pralkę?

Można to zrobić za pomocą octu, sody oczyszczonej, lub Domestosa.

Jak odkazić pralkę?

Pralkę można odkazić dokładnym czyszczeniem, między innymi szufladki na proszek oraz filtra, w których może osadzać się spora ilość brudu. 

Czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała?

Mało kto wie, że za nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki może odpowiadać brudna uszczelka przy drzwiczkach. Można ją umyć specjalnym preparatem, a także octem lub sodą oczyszczoną.

Czy można wlać Domestos do pralki?

Tak, Domestos można wlać do pralki, trzeba jednak pamiętać, aby zaaplikować go bezpośrednio do bębna.

Ile Domestosa do pralki?

Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia urządzenia, zwykle jednak wystarczyć powinna jedna nakrętka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo