Domowe sposoby na czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem może okazać się sposobem, który regularnie wejdzie do spisu twoich domowych obowiązków. Pralka, mimo że używana regularnie, bywa często pomijana w trakcie porządków. Czyszczenie bębna pralki powinniśmy jednak wykonywać nie tylko wtedy, gdy unosi się z niej brzydki zapach. Z pralki korzystamy przecież, aby myć nasze ubrania.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Czyszczenie pralki octem jest bardzo proste.
  • Wlewamy szklankę octu do pojemnika na proszek i nastawiamy puste pranie na 90 stopni.
  • Równie skutecznie pralkę można wyczyścić sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym.

Czyszczenie pralki octem – Jak wyczyścić pralkę octem?

Jeśli nie czyścimy regularnie naszej pralki, w jej bębnie może osadzić się kamień. Może on powodować wiele problemów – usterki, niedokładnie czyszczące się ubrania, wycieki. Śmierdząca pralka to również efekt odkładającego się kamienia. Skąd się on bierze? Drobne rozpuszczone skały występują naturalnie w wodzie z kranu, której używamy do prania. Do mycia czy nawet picia jest zupełnie niegroźna, jednak na skutek wysokiej temperatury i intensywnego działania detergentu te minerały zaczynają wytrącać się z wody i odkładać się na pralce.

Dobrym sposobem w takiej sytuacji jest ocet do czyszczenia. To zwykły ocet kuchenny, winny lub jabłkowy. Nie przejmujmy się nieprzyjemnym zapachem, dłuższe życie i działanie naszej pralki jest najważniejsze. Jak czyścić pralkę octem? Domowy sposób na czyszczenie pralki octem jest prosty: niepełną szklankę tego płynu wlej do komory na proszek. Następnie nastaw pranie na 90 stopni (rzecz jasna nie wkładaj do bębna żadnych ubrań). Ocet zadziała lepiej niż niejeden drogi detergent, oczyszczając pralkę z kamienia.

Zobacz też: Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną. Jak wyczyścić pralkę sodą i octem?

Gdzie wlać ocet do pralki?

Mycie pralki octem wymaga wlania octu do pojemnika, gdzie zwykle wsypujemy proszek na pranie. Ocet do czyszczenia pralki może być winny, jabłkowy czy balsamiczny. Nie jest to jednak jedyny domowy sposób na czyszczenie pralki. Jeśli w twoim domu śmierdzi z pralki, a nie chcesz wydawać fortuny na drogie detergenty, oprócz octu możesz użyć sody oczyszczonej. Jest to równie proste co czyszczenie bębna pralki octem.

Wystarczy wziąć około 500 gramów sody oczyszczonej, wrzucić ją do bębna i podajnika na proszek, a następnie nastawić program prania w temperaturze 90 stopni. Po skończonym praniu nasza pralka będzie odświeżona i pachnąca. Te domowe sposoby na czyszczenie pralki różnią się od siebie i powinniśmy je stosować w różnych sytuacjach. Ocet jest świetny do odkamieniania, z kolei soda zneutralizuje grzyby i bakterie. Pralka to niemalże stale wilgotne środowisko, a więc tego typu mikroorganizmy bardzo łatwo mogą się tam zagnieździć.

Sprawdź: Czyszczenie pralki Domestosem – Czy można stosować Domestos do czyszczenia pralki?

Czyszczenie pralki octem i sodą

Znasz już obydwie najbardziej podstawowe domowe metody czyszczenia pralki. Odkamienianie pralki octem i odgrzybianie za pomocą sody oczyszczonej to najbardziej podstawowe metody. Jeśli z naszej pralki unosi się nieprzyjemny zapach lub na ubraniach wyciągniętych z bębna powstają dziwne plamy, dobrze jest wykorzystać obydwie te metody – powinno pomóc.

Najlepiej jednak wyrobić w sobie nawyk cotygodniowego mycia pralki. Octem lub sodą, nie jest to istotne. Pralka to wyjątkowo ważny sprzęt w każdym gospodarstwie domowym, jednak niestety często jego czyszczenie bywa zaniedbywane. Postaraj się to zmienić. Rzecz jasna w razie poważniejszych awarii najlepiej wezwać specjalistę, jednak cotygodniowe mycie powinno zmniejszyć prawdopodobieństwo mocnego zakamienienia czy zagrzybienia bębna. Czyszczenie pralki octem i sodą pomoże utrzymać ten sprzęt w dobrym stanie.

Zobacz również: Pranie firanek – Jak prać firanki, żeby były białe?

Rodzice pytają o domowe sposoby na czyszczenie pralki octem:

Czy ocet niszczy pralkę?

Nie ma możliwości, żeby czyszczący pralkę ocet przy okazji ją uszkodził. Jest to bardzo popularne, jednak zupełnie nieprawdziwe przekonanie.

Jak odkamienić pralkę?

Wlej niepełną szklankę octu do komory na proszek i ustaw puste pranie w temperaturze 90 stopni. Takie działanie powinno skutecznie odkamienić pralkę.

Czyszczenie pralki octem – jaka temperatura?

Wszelkie domowe sposoby czyszczenia pralki – octem, sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym, wymagają nastawienia prania o temperaturze 90 stopni.

Jak wyczyścić bęben pralki?

Jeśli chcesz go odkamienić, wlej do podajnika na proszek niepełną szklankę octu. Jeśli pozbyć się grzybów – do bębna i podajnika na proszek wsyp ok. 500 g sody oczyszczonej. W obydwu przypadkach nastaw puste pranie w temperaturze 90 stopni. To powinno skutecznie oczyścić bęben.

Ile octu wlać do pralki?

Niepełna szklanka dowolnego octu, a więc niecałe 250 ml. Tyle powinno wystarczyć, aby wykonać skuteczne czyszczenie pralki octem.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo