Zdrowie zębów dziecka to temat, który powinien być priorytetem każdego rodzica. W końcu zdrowy uśmiech to nie tylko wizytówka, która będzie towarzyszyć dziecku przez całe życie, ale przede wszystkim podstawa prawidłowego funkcjonowania. Ale jak zadbać o to, by jego zęby były zdrowe i mocne?
Bardzo poważnym problemem, jaki zauważyłem podczas rozmów z moimi pacjentami, jest częsty brak podstawowej wiedzy odnośnie tego jak dbać o zęby naszych dzieci. Oczywiście nie jest to w pełni wina rodziców, ponieważ taka wiedza powinna im zostać przekazana już na samym początku ciąży (a w idealnym świecie, powinno to nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko). – mówi Lek. dent. Tomasz Łukasik.
Spora część lekarzy albo odsyła gdzie indziej albo mówi niewiele – jest to niestety spowodowane najczęściej brakiem czasu, jaki nasz system zdrowotny przewiduje na pacjenta. W internecie za to znaleźć można mnóstwo sprzecznych ze sobą informacji, często nie podpartych rzetelnymi badaniami naukowym. Zamiast pomóc dziecku, mogą mu one zaszkodzić.
Sprawdź: Co przynosi wróżka Zębuszka?
18 porad dla zdrowych zębów dziecka
Z tego względu, postanowiłem przedstawić kilkanaście podstawowych informacji jak postępować jeśli mamy małe dziecko lub zaczynamy się o nie starać i chcemy, żeby miało zdrowe zęby.
- Zanim zaczniemy się starać o dziecko, należy wyleczyć zęby. Obecność próchnicy u matki w czasie ciąży może wpływać na występowanie wad rozwojowych. Z kolei próchnica u rodziców po urodzeniu dziecka zwiększa ryzyko wystapienia jej u dziecka.
- Do czasu pojawienia się pierwszych zębów należy przemywać dziąsła dziecka letnią przegotowaną wodą na jałowym gaziku.
- Pierwsze zęby, które się pojawią (zwykle około 6 miesiąca), myjemy miękką szczoteczką, dwa razy dziennie – rano i wieczorem po ostatnim posiłku.
- Należy stosować fluor według aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej:
- Rodzice powinni szczotkować, a potem nadzorować szczotkowanie u dzieci do 8. roku życia. Pilnujemy odpowiedniej ilości pasty, aby dziecko jej nie połykało i prawidłowo szczotkowało.
- Po szczotkowaniu wypluwamy pastę, bez płukania ust wodą. Pozostawienie niewielkiej ilości pasty na zębach pozytywnie wpływa na zdrowie zębów.
- Po wieczornym myciu zębów dziecko nie powinno nic jeść, a pić może tylko wodę bezsmakową.
- Próchnica to choroba zakaźna! Nie oblizujemy łyżeczki przed podaniem czegoś na niej dziecku, unikamy całowania dziecka przez osoby z próchnicą.
- Bezwzględnie NIE pozwalamy dziecku zasypiać z butelką!
- Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna mieć miejsce około 6 miesiąca życia, po pojawieniu się pierwszych zębów. Nie powinna się odbyć później niż 12 miesiący od urodzenia.
- W przypadku przedwczesnego wypadnięcia lub usunięcia zęba, należy udać się na wizytę do ortodonty, w celu zabezpieczenia miejsca po zębie. W innym wypadku, może to wpłynąć na powstanie wad zgryzu.
- Zaraz po wyrośnięciu zębów stałych, powinniśmy je zalakować, aby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.
- Unikamy cukrów w dziecięcej diecie.
- W trakcie trwania ciąży powinniśmy wyleczyć zęby, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej.
- Dieta matki ma również wpływ na zdrowie zębów dziecka.
- Dziecko powinno być karmione piersią aż do 6 miesiąca życia – ssanie piersi wpływa na prawidłowy rozwój zgryzu dziecka.
- Najlepsze smoczki dla rozwoju dziecka to smoczki ortodontyczne (anatomiczne).
- Dziecko nie powinno pić słodzonych napojów!
Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zapraszam do zadawania pytań przez moją stronę na facebooku: lek. dent. Tomasz Łukasik.
Sprawdź także: 3 rady na bolesne ząbkowanie
Poznaj: Kolejność wychodzenia ząbków u niemowląt