Dlaczego niemowlę śpi z otwartymi oczami?

Na początku swojej przygody z rodzicielstwem, młodzi rodzice często zastanawiają się, czy pewne zachowania ich maluchów są normalne i czy nie powinny być powodem do niepokoju. Przykładem tutaj może być coś, co bardzo często jest przedmiotem pytań świeżo upieczonych matek i ojców. Chodzi o spanie dziecka z otwartymi oczami. Na forach internetowych możemy znaleźć pytanie dotyczące tego, dlaczego niemowlę śpi z otwartymi oczami. Czy rzeczywiście powinno ich to martwić? Odpowiadamy!

Dlaczego niemowlę śpi z otwartymi oczami?

Bardzo często noworodki i niemowlęta śpią, podczas gdy ich oczka nie są do końca zamknięte. Mogą być nieznacznie uchylone, ale zdarza się też, że są praktycznie całkowicie otwarte. Wygląda to nieco dziwnie, wedle niektórych rodziców nawet przerażająco! Ale czy rzeczywiście powinno budzić to niepokój? Niekoniecznie! Lekarze tłumaczą, że spanie z uchylonymi powiekami zdarza się małym dzieciom, gdy ich sen wejdzie w fazę REM. Co to dokładnie oznacza?

Fazy snu

Sen to nieodłączny element naszego życia. W czasie jego trwania ludzki mózg się regeneruje, a całe ciało wypoczywa. To nadal dosyć tajemnicze zagadnienie, a naukowcy od dziesięcioleci badają mechanizmy, które odpowiadają za sen oraz za to, co w jego trakcie dzieje się z ludzkim ciałem.

Sen dzieli się na dwie fazy. Pierwsza, która następuje tuż po zaśnięciu, to faza NREM. Trwa ona przez około 80-100 pierwszych minut. To ten etap, kiedy jeszcze słyszymy odgłosy otaczającego nas świata, próbujemy łapać strzępki niepowiązanych ze sobą myśli i gwałtownie wzdrygamy się mając poczucie, że spadamy. Jest to faza powolnych ruchów gałek ocznych, która wprowadza nasz mózg w fazę REM. To ten etap snu, który trwa stosunkowo krótko – około kilkunastu minut. Jest to czas intensywnej pracy mózgu. To właśnie wtedy towarzyszą nam marzenia senne, a mózg porządkuje, analizuje i zapamiętuje przyswojone w ciągu dnia informacje. Gałki oczne poruszają się wtedy bardzo szybko.

To właśnie w fazie REM niemowlęta mogą mieć niedomknięte lub wręcz otwarte oczy. Dokładne mechanizmy tego zjawiska nie są znane, wiadomo jednak, że zazwyczaj u dzieci półtorarocznych lub dwuletnich zjawisko to zanika.

Gdy dziecko śpi z otwartymi oczami

Niepokój powinna budzić sytuacja, gdy z niedomkniętymi powiekami śpi dziecko starsze. Warto zgłosić się wtedy z maluchem do lekarza pediatry lub nawet do okulisty, ponieważ może być to znak, że dziecko cierpi na jakąś dolegliwość związaną z oczami. Warto zaobserwować, czy nie są one zaczerwienione, czy maluch w ciągu dnia ich nie pociera oraz czy nie ropieją. Jeżeli z kolei spaniu z otwartymi oczami towarzyszą jakieś nerwowe tiki, konieczna może być wizyta u neurologa.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo