Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? Te wskazówki pomogą zachować bezpieczeństwo

Groźne burze to niestety stały element letniej pogody, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam również upały. Niekiedy wypatrujemy burzowych chmur z utęsknieniem, licząc na to, że wraz z deszczem przyjdzie nieco ochłodzenia i powietrze stanie się mniej duszne. Pamiętajmy jednak, że gwałtowne nawałnice i burze – chociaż niosą przyjemny chłód – przychodzą wraz z niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi i naprawdę silnymi, porywistymi porywami wiatru. Dlatego też dobrze jest znać kilka zasad, dzięki którym zapewnimy bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Jak zachować się podczas burzy? Czego lepiej unikać? Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie?

Jak zachowywać się podczas burzy? Przydatne wskazówki

Burze i towarzyszące im zjawiska atmosferyczne mogą stanowić naprawdę ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co roku w sezonie letnim przynajmniej kilkanaście razy w mediach pojawiają się doniesienia o osobach, które zginęły z powodu rażenia piorunem czy w wyniku groźnego działania silnego wiatru. Przyroda bywa niestety bardzo nieprzewidywalna, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Warto znać kilka zasad dotyczących postępowania w trakcie burzy i dokładnie ich przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo.

Przede wszystkim w momencie, kiedy zaobserwujemy pierwsze oznaki nadciągające nawałnicy (lub gdy spodziewamy się jej na podstawie prognoz pogody), bezzwłocznie rozpocznij poszukiwanie bezpiecznego schronienia. Najlepiej na czas burzy skryć się oczywiście w domu lub w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli jesteśmy gdzieś na zewnątrz, poszukajmy najbliższego sklepu, galerii handlowej, kawiarni, restauracji itp, aby tam spokojnie przeczekać najgorsze.

W przypadku gdy burza zastanie nas w zaciszu domowym lub na przydomowym podwórku, postarajmy się w miarę możliwości zabezpieczyć przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (np. te znajdujące się na balkonie). Jeśli nawałnica przyjdzie nagle i nie będzie już czasu na chowanie znajdujących się na zewnątrz rzeczy, lepiej nie ryzykować własnym zdrowiem i jak najszybciej zamknąć się w pomieszczeniu. Co ważne, po wejściu do domu należy jak najszybciej zamknąć wszystkie okna (nawet jeśli chłodne podmuchy wiatru będą wyjątkowo kuszące). Najlepiej odłączyć także od prądu wszystkie urządzenia. Teoretycznie w przypadku prawidłowo funkcjonującej domowej instalacji nic nie powinno nam zagrażać, o ile jest ona wyposażona w system ochrony przeciwprzepięciowej. Na wszelki wypadek nie warto jednak ryzykować – uderzenie pioruna może się nie tylko skończyć trwałym uszkodzeniem sprzętów, ale nawet doprowadzić do wybuchu pożaru. Jeśli chcemy wykonać jakieś połączenie telefoniczne, bezpieczniej będzie skorzystać z komórki (o ile nie jest podłączona do zasilania). Telefon stacjonarny jest bowiem zazwyczaj podłączony do linii telefonicznej, znajdującej się na zewnątrz, w którą piorun może w każdej chwili uderzyć.

Jeśli zamieszkujemy dom wolnostojący, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie zewnętrznej ochrony odgromowej, dzięki której po ewentualnym rażeniu pioruna prąd jest bezpiecznie oprowadzany wprost do ziemi i nie stanowi zagrożenia dla domowników i zabezpiecza przed pożarami.

W momencie gdy burza zastanie nas gdzieś na zewnątrz, na wycieczce, gdzie nie ma w pobliżu bezpiecznego schronienia, można przeczekać najgorsze w samochodzie. Auta – z wyjątkiem kabrioletów – mogą zapewnić skuteczną ochronę przed nawałnicą, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim szyby muszą pozostać zamknięte, a pasażerowie nie mogą dotykać metalowych części samochodu. Ponadto pojazd powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu, a więc nie parkujemy go pod drzewami, słupami czy latarniami, które w efekcie silnego podmuchu mogłyby spać na auto i zrobić nam krzywdę.

Zobacz: Czy wiatrak może chodzić całą noc? Uważaj, przyjemny chłód podczas snu może mieć opłakane skutki

Tego lepiej unikać

Istnieje także kilka potwierdzonych wskazówek dotyczących tego, jakiego postępowania unikać, gdy zaczyna się burza. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że chowanie się pod drzewem to jeden z najgorszych pomysłów. Chociaż rzeczywiście może nas uchronić przed ulewnym deszczem, to na pewno nie zagwarantuje bezpieczeństwa przed piorunami. Wręcz przeciwnie! Pioruny zazwyczaj uderzają w obiekty górujące nad otoczeniem, czyli m.in. właśnie drzewa. Osobom stojącym po nimi może stać się krzywda lub mogą nawet stracić życie. Lepiej szukać schronienia na niższych partiach terenu, w zagłębieniach.

Jednym z mitów, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie, jest przekonanie, że gdy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni należy przeczekać ją w pozycji leżącej. To nieprawda. Piorun może bowiem uderzyć naszym najbliższym otoczeniu, a rozpływa się wówczas w gruncie na wszystkie strony. Może stanowić to dla leżącej osoby spore zagrożenie. Najlepiej ukucnąć, maksymalnie zbliżając do siebie stopy i trzymając je mocno ściśnięte. Kolana obejmujemy rękoma, a głowę pochylamy. Ważne, aby zachować odległość co najmniej 3 metrów od innych osób lub przedmiotów, np. roweru, metalowego ogrodzenia itp. Lepiej także w miarę możliwości nie zbliżać się za bardzo do drzew, nawet w lesie, i nie dotykać pnia czy gałęzi. Często także pojawia się pytanie, dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie. Wyjaśniamy.

Sprawdź: Opalanie podczas okresu może być groźne. Dlaczego lepiej go unikać?

Dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie?

Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia okien w czasie burzy. Gdy przychodzi ona po bardzo upalnym dniu, aż się prosi, aby uchylić szybę i przewietrzyć pomieszczenie. Zdecydowanie jednak rozsądniej będzie tego nie robić. Przez otwarte okno do środka mogą wpadać pioruny, zagrażające naszemu życiu i zdrowiu. A dlaczego podczas burzy nie można stać przy oknie? Silne podmuchy wiatru mogą spowodować wybicie szyby, na okno może spaść upadające drzewo lub inny porwany przez nawałnicę przedmiot. Rozbite szkło spadające na osobę stojącą przy oknie to prosta droga do tragedii. Lepiej więc zachować ostrożność, szczególnie jeśli burzy towarzyszy mocny wiatr.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo