Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza?

Nie ma na świecie człowieka, który nie potrzebuje do życia powietrza. Niestety to, którym oddycha się na ulicach miast, często pełne jest szkodliwych zanieczyszczeń. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, dzięki któremu można zadbać o jakość powietrza w domu, zapewniając sobie odpowiednie dotlenienie organizmu, odpoczynek wolny od uciążliwych objawów alergii oraz mniej trosk o zdrowie swojego dziecka.

Czystość powietrza w mieszkaniu ma wpływ na zdrowie przebywających w nim osób!

Na jakość powietrza uwagę zwracają przede wszystkim rodzice malutkich dzieci, alergicy, lub osoby chorujące przewlekle na schorzenia układu oddechowego. Oczywiście są tacy, którzy muszą szczególnie dbać o swoje zdrowie, jednak warto pamiętać, że czystość powietrza, którym się oddycha, ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie osób w różnym wieku i o odmiennej historii medycznej.

Niestety w powietrzu, którym oddycha się, spacerując po ulicy, zazwyczaj pełno jest zanieczyszczeń. Mogą to być bakterie, drobnoustroje, wirusy, kurz, smog oraz różnorakie alergeny. Wszystkie z nich są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie wtedy, gdy ma się z nimi stały kontakt. Co prawda nie sposób oczyścić powietrza w całym mieście, jednak można to zrobić we własnym domu. Wystarczy do tego oczyszczacz powietrza dobrany pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym ma on działać.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, w którym znaleźć można kilka filtrów i wentylator, który po uruchomieniu wymusza obieg powietrza, przepuszczając je tym samym przez filtry. Ilość i rodzaj zastosowanych w danym urządzeniu filtrów zależy od konkretnego modelu oczyszczacza. Każdy filtr ze względu na swoją specyfikę zatrzymuje inny rodzaj zanieczyszczeń. Najpopularniejsze filtry to między innymi:

  • filtr węglowy świetnie pochłaniający silne zapachy, w tym także dym papierosowy;
  • filtr HEPA, który zatrzymuje bakterie, drobnoustroje, oraz większość uciążliwych alergenów;
  • filtr fotokatalityczny usuwający z powietrza zalążki grzybów oraz wirusy.

Co wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza do własnego mieszkania, warto zwrócić uwagę na ilość oraz rodzaj zastosowanych w nim filtrów, a także częstotliwość ich wymiany zalecaną przez producenta. Bardzo istotnym parametrem jest wydajność urządzenia, określana często współczynnikiem CADR, który przedstawia objętość oczyszczonego przez dany model powietrza w ciągu jednej godziny. Każdy oczyszczacz powietrza zalecany jest do pomieszczeń o ściśle określonej powierzchni – w obszernych i otwartych mieszkaniach konieczne może być ustawienie więcej niż jednego urządzenia tego typu.

Oczyszczacze powietrza, tak samo jak inne urządzenia użytku domowego, często wybierane są pod kątem renomowanego producenta, długiego okresu gwarancyjnego i sprawnego serwisu. Nie są to jedyne parametry, na które warto zwracać uwagę, niemniej sprzęt pochodzący od sprawdzonych firm rzeczywiście cieszy się zwykle większą ilością pozytywnych opinii. Przykładem może być oczyszczacz powietrza Sharp – urządzenie dostępne w wielu wersjach dopasowanych pod kątem odmiennych wymagań, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Oczyszczacz powietrza zapewnia spokojny sen alergikom, niemowlętom, lub osobom starszym

Oczyszczacz powietrza to dobry wybór do każdego mieszkania – w końcu każdy człowiek potrzebuje powietrza, a jego jakość przekłada się bezpośrednio na zdrowie. Urządzenia te najczęściej spotyka się jednak w domach, w których mieszkają małe dzieci, alergicy, oraz osoby ze schorzeniami układu oddechowego. W ich przypadku czyste powietrze może być absolutnie konieczne, aby mogli oni czuć się dobrze i prawidłowo funkcjonować.

To, jak niezbędnym urządzeniem jest oczyszczacz powietrza, dobrze obrazuje sytuacja osoby cierpiącej na alergię wziewną. Gdy alergeny takie jak pyłki wieczorem dostaną się do sypialni, alergik przez całą noc może mieć trudności z zaśnięciem, ciągle się wybudzać, odczuwać uciążliwe swędzenie gardła lub inne nieprzyjemne objawy, aż ostatecznie wstać rano z nie najlepszym samopoczuciem. Oczyszczacz powietrza, a szczególnie model, który może nieprzerwanie działać w cichym trybie nocnym, mógłby skutecznie oczyścić powietrze, nie zakłócając przy tym spokojnego odpoczynku.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza?

  1. Zdecydowanie tak. Czystsze powietrze i kurzy się zdecydowanie mniej. Nie musimy tak często roomby włączać.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo