Dłubanie w nosie: jak przestać dłubać w nosie?

Dłubanie w nosie to jeden z tych dziecięcych nawyków, których rodzice chcieliby się za wszelką cenę pozbyć – często jednak nie wiedzą, jakich argumentów używać, aby oduczyć swoją latorośl niekulturalnego zachowania. Tymczasem zdania naukowców w tej kwestii są podzielone; istnieje nawet opinia, że grzebanie w nosowych dziurkach może nam wyjść na zdrowie.

Dłubanie w nosie u dziecka

Z fizjologicznego punktu widzenia dłubanie w nosie jest czynnością w miarę uzasadnioną, gdyż pomaga pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny. Ta ostatnia może zarówno utrudniać oddychanie, jak i zawierać potencjalnie groźne dla organizmu drobnoustroje. Problem w tym, że biorąc pod uwagę normy społeczne, grzebanie palcem w nosie uchodzi za wyjątkowo paskudne. I właśnie dlatego zdecydowana większość rodziców usiłuje zniechęcać do niego swoje dzieci już od najmłodszych lat ich życia.

Co ciekawe, statystyki pokazują, że aż 90% ludzi lubi przynajmniej od czasu do czasu dłubać w nosie. Częściej przyznają się do tego mężczyźni, uzasadniając swoją skłonność chęcią pobycia się zalegającej wydzieliny.

Dłubanie w nosie: choroba czy nawyk?

Większość z nas dłubie w nosie w sposób nieświadomy i nawykowy – przeważnie w momentach nudy albo przymusowej bezczynności (czyli, na przykład, stojąc w sklepowej kolejce). Czynność ta może też stanowić odpowiedź na swędzenie okolic nosa, przynosząc natychmiastową ulgę. Niestety, zwłaszcza w przypadku dzieci, niewinny nawyk łatwo przekształca się w automatyzm, z którym niezwykle trudno już walczyć.

U najmłodszych dłubanie w nosie bywa także przejawem zaburzeń emocjonalnych, przede wszystkim zaś reakcją na przewlekły stres. Borykają się z nim zwłaszcza maluchy nadmiernie krytykowane, wystawione na zbyt dużą ilość czynników lękotwórczych. Również niekorzystna atmosfera w domu rodzinnym i kiepskie relacje między rodzicami mogą wyzwalać w dziecku reakcję w postaci dłubania w nosie.

Należałoby ponadto zaznaczyć, że wraz z dorastaniem malucha arsenał dostępnych metod redukowania napięcia ulega często powiększeniu: dziecko zaczyna obgryzać paznokcie, zbyt intensywnie mrugać oczami albo ujawnia skłonność do nerwowych tików twarzy. Wszystkie te symptomy potwierdzają nadmierne obciążenie stresem i niestety zapowiadają dalsze problemy w przyszłości – o ile oczywiście dorośli nie zdążą w porę zareagować.

Dłubanie w nosie: skutki

Zachowania kompulsywne rzadko przynoszą na dłuższą metę pozytywne efekty. Dłubanie w nosie nie stanowi tutaj wyjątku: może bardzo szybko doprowadzić do zmian chorobowych oraz mechanicznych uszkodzeń. Najczęściej zaliczamy do nich:

  • krwawienia z nosa – stanowią najbardziej typowy objaw podrażnienia błony śluzowej. Trzeba mieć świadomość, że jamę nosową cechuje silne unaczynienie, a zatem niezwykle łatwo doprowadzić w niej do wystąpienia krwawień. Wysoki czynnik ryzyka stanowią długie paznokcie, które u dzieci nie są bynajmniej rzeczą niezwykłą
  • powstawanie niewielkich zadrapań zwanych przeczosami, które łatwo przekształcają się w strupy – te ostatnie są już często bolesne, dając się dziecku na co dzień we znaki
  • perforację przegrody nosowej, czyli jej ubytek – to powikłanie zdarza się bardzo rzadko, wiążąc się z obsesyjnym dłubaniem w nosie na tle nerwowym. Perforacja stanowi wskazanie do zabiegu operacyjnego, mającego na celu rekonstrukcję utraconej części przegrody

Najnowsze ustalenia uczonych donoszą ponadto, że dłubanie w nosie może się przyczyniać do roznoszenia koronawirusa, obecnego w ludzkiej wydzielinie. Już choćby z tego powodu warto przykładać większą wagę do odzyskania pełnej kontroli nad nawykowym grzebaniem w jamie nosowej.

Jako ciekawostkę warto natomiast przytoczyć głos Friedricha Bischingera, lekarza z Austrii, który widzi w dłubaniu w nosie przejaw ulegania naturalnemu, zdrowemu instynktowi. Według niego, osoby grzebiące w nosie są szczęśliwsze i bardziej zadowolone z życia.

Jak przestać dłubać w nosie?

Dłubanie w nosie u dzieci bywa dla ich opiekunów prawdziwym utrapieniem. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak skutecznie oduczyć latorośl tego wstydliwego nawyku. Na szczęście, istnieje na to przynajmniej kilka sposobów.

Po pierwsze: rozmowa. Małe dziecko nie ma pojęcia, że dłubiąc sobie w nosku, popełnia niewybaczalną gafę towarzyską. Należy zatem usiąść z nim spokojnie na domowej kanapie i wytłumaczyć, z jakiego powodu czynność ta uchodzi za społecznie nieakceptowaną. Powinniśmy poinstruować naszego szkraba, że czyszczenie nosa najlepiej przeprowadzać rano lub wieczorem w łazience, w trakcie codziennych zabiegów higienicznych. Poza domem warto zaś nosić przy sobie chusteczki i używać ich dyskretnie, na osobności.

Jeśli po tych obszernych tłumaczeniach z naszej strony problem nadal nie znika, może to świadczyć o jego głębszym podłożu. Należałoby się upewnić, czy dziecko nie cierpi na jakiś rodzaj alergii. Niezależnie od innych przyczyn, dobrze będzie zainwestować w domowy nawilżacz powietrza.

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dłubanie w nosie pojawiło się u naszego dziecka na podłożu nerwowym? Niewątpliwie korzystna byłaby wówczas dla niego konsultacja ze specjalistą – najlepiej psychologiem dziecięcym. Podjęcie terapii jest wskazane zwłaszcza w wypadku tych maluchów, które przejawiają cały szereg reakcji lękowych. W najcięższych przypadkach istnieje możliwość podawania leków przeciwdepresyjnych, charakteryzujących się również działaniem niwelującym lęk.

Rodzice pytają o dłubanie w nosie

Czy dłubanie w nosie powiększa nos?

Nie, jak dotąd nie udowodniono takiej zależności. Nawyk ten może jednak prowadzić do powstawania znacznych ubytków w przegrodzie nosowej, co z kolei wymaga operacji i interwencji chirurga.

Dlaczego dziecko dłubie w nosie?

Dłubanie w nosie może wynikać z nudy i chęci zabicia czasu, sporadycznie jednak stanowi manifestację poważniejszego problemu: infekcji bądź alergii. Jego przyczyną bywa także nerwica – takie kompulsywne grzebanie w jamie nosowej określa się mianem rhinotillexis. Dłubanie w nosie jest już wówczas zaburzeniem emocjonalnym, które może się utrzymywać również w wieku dorosłym i wymaga profesjonalnej terapii.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo