Dna moczanowa u dzieci: rzadka choroba o nietypowych objawach

Dna moczanowa inaczej nazywana artretyzmem lub podagrą znana jest lekarzom od dawna. Mimo to nadal nie wiadomo, co dokładnie powoduje jej występowanie. Dowiedz się, jakie są jej objawy oraz jak ją leczyć.

Dna moczanowa

Dna moczanowa to silne i bolące zapalenie stawów. Chorobę wywołuje między innymi odkładanie się w stawach skrystalizowanego kwasu moczowego (produkt końcowy metabolizmu białkowego). Powoduje to powstawanie zaczerwienionych i wywołujących ból oraz dyskomfort guzków. Stężenie kwasu moczowego w organizmie można sprawdzić poprzez biochemiczne badanie krwi. Nie powinno wynosić ono więcej niż 6 mg/dl, a w przypadku osób mających problemy z sercem i krążeniem nawet ok. 5 mg/dl. Kwas nie jest wydalany w skutek nieprawidłowej pracy nerek, nieodpowiedniej diety, ale także na skutek predyspozycji genetycznych. Choroba zazwyczaj dotyka staw śródstopno-paliczkowy.

Do objawów dny moczanowej zalicza się:

  • zapalenie stawów
  • gorączkę
  • pojawiające się zwyrodnienia stawów
  • zmęczenie
  • tkliwość oraz zaczerwienienie miejsca, gdzie rozwija się choroba

Schorzenie dzieli się na dwa rodzaje: dnę moczanową pierwotną oraz wtórną. Pierwotna występuje w skutek nieprawidłowego wydzielania przez organizm kwasu moczowego i jego nadmiar we krwiobiegu. Wtórna powstaje jako efekt uboczny innego schorzenia lub czynników zewnętrznym, takich jak, np. nieodpowiednia dieta, białaczka, choroby nerek.

Leczenie artretyzmu

Lekarz, który powinien nas zbadać, jeśli podejrzewamy u siebie artretyzm to reumatolog. Stwierdzi on, czy rzeczywiście cierpimy na dnę moczanową oraz jak bardzo poważny jest nasz stan zdrowia i jakie adekwatnie do niego należy podjąć kroki. Z chorobą walczy się na wielu poziomach. Leki podawane chorym przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych w stawach. Pacjent otrzymuje także tabletki przeciwbólowe oraz leki kontrolujące wydzielanie się kwasu moczowego i jego stężenia w organizmie.

Dna moczanowa jest często powiązana z innymi schorzeniami, takimi jak choroby nerek czy otyłość. Ze względu na to trzeba działać adekwatnie do wszystkich objawów i przyczyn artretyzmu u pacjenta. Istnieje duża zależność między chorobą a dietą. Przy artretyzmie należy ograniczyć produkty zawierające duże ilości puryny. Zaleca się więc unikanie tłuszczy i spożywanie większej ilości węglowodanów. Powinny stanowić nawet 50% składników odżywczych w diecie. Wskazane jest unikanie częstego spożywania mięsa i całkowite zaprzestanie picia wyrobów alkoholowych. Ważne jest za to wypijanie nawet 2 litrów wody dziennie, co wspiera pracę nerek i oczyszcza organizm. Należy także jeść regularnie od 3 do 4 posiłków dziennie, a ostatni ok. 4 godziny przed snem.

Zalecane produkty:

  • niskotłuszczowe produkty mleczne
  • kasze,
  • razowe pieczywo
  • papryka
  • pomarańcze
  • czarna porzeczka
  • szparagi
  • jarmuż

Niedozwolone produkty:

  • napoje alkoholowe
  • mięso i wszelkie podroby
  • owoce morza
  • słodkie napoje
  • nadmierne spożywanie owoców
  • ryby takie jak: łosoś, sardynki, pstrągi

Choroba zazwyczaj dotyka starszych mężczyzn, jednak ważne, by reagować na jej najwcześniejsze objawy oraz działać profilaktycznie. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywność ruchowa i badania kontrolne w wielu przypadkach potrafią wykryć różne schorzenia w ich wczesnym stadium rozwoju, co ułatwia ich leczenie. Ważne, by nie zaprzestać zdrowego tryby życia w momencie, gdy objawy schorzenia ustąpią.

Dna moczanowa u dzieci

Rzadko, niemniej zdarza się, że na dnę moczanową chorują dzieci. Choroba ma u nich podobny przebieg, jak u osób dorosłych – nagły ból pojawia się zazwyczaj w nocy i atakuje dolne kończyny. Zaatakowany staw jest opuchnięty, a skóra staje się zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Ból mija zazwyczaj po kilku dniach.

Objawy dny moczanowej u dziecka nie muszą być jednak tak oczywiste. Opuchlizna i zaczerwienienie nie pojawiają się zawsze, a maluch niekoniecznie potrafi wskazać źródło bólu. To sprawia, że diagnostyka bywa trudna. Lekarz, który podejrzewa, że powodem dolegliwości bólowych jest artretyzm może zlecić pobranie płynu ze stawu dotkniętego chorobą lub – mniej nieprzyjemne dla dziecka – badanie moczu oraz krwi pod kątem poziomu kwasu moczowego.

W przypadku dzieci problematyczne jest nie tylko zdiagnozowanie choroby, ale też jej leczenie. Lekarze nie mogą podawać podobnych leków, jak te, które przepisuje się osobom dorosłym. Podczas ataków pomocne bywają naturalne sposoby łagodzenia bólu.

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo