Dni płodne po okresie

Dni płodne po okresie stanowią temat zainteresowania kobiet starających się zajść w ciążę, jak i tych, które zapobiegają poczęciu przy zastosowaniu naturalnych metod. Wbrew pozorom precyzyjne wskazanie terminu, który stwarza największe szanse na zapłodnienie, nie jest takie łatwe. Należy bowiem pamiętać, że twierdzenie, według którego dni płodne po miesiączce pojawiają się w połowie cyklu, jest tak samo trafne, co ogólnikowe. Zatem, jak określić płodność po okresie?

Kiedy są dni płodne po okresie – najbardziej płodne dni

Występowanie dni płodnych po okresie ma związek z owulacją, czyli z uwolnieniem z jajnika gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Dokładne określenie momentu, w którym ma to nastąpić, daje największe szanse na poczęcie dziecka. Aby było to możliwe, najpierw trzeba dokładnie poznać swój cykl menstruacyjny.

Kiedy są dni płodne po okresie? W obiegowej opinii funkcjonuje twierdzenie, że owulacja ma miejsce w połowie cyklu. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że odnosi się ono wyłącznie do sytuacji, w której cykl menstruacyjny trwa dokładnie 28 dni. Owulacja ma bowiem miejsce na 14 dni przed kolejną miesiączką. Oznacza to zatem, że ten sposób określania płodności sprawdzi się jedynie w przypadku części kobiet. Praktyka pokazuje bowiem, że w wielu przypadkach cykl trwa krócej lub dłużej niż 28 dni.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się w momencie wystąpienia pierwszego krwawienia. Dzień, który poprzedza kolejną miesiączkę jest jego ostatnim dniem, przy czym należy przyjąć, że ten okres nie musi trwać „książkowych” 28 dni. Nawet u kobiet, które miesiączkują regularnie, cykl może zostać zaburzony, choćby w następstwie zmęczenia, stresu, złej diety czy błahej infekcji. Wówczas metoda określania dnia wystąpienia owulacji metodą „w połowie cyklu” nie zda egzaminu. Jeżeli u kobiety występuje 24-, 26- lub 30-dniowy cykl, menstruacja nie wystąpi po 14 dniach od chwili jego rozpoczęcia. Jakie dni należy zatem uznać za płodne? Komórka jajowa uzyska gotowość do zapłodnienia na dwa tygodnie przed końcem cyklu, czyli odpowiednio: po 10, 12 lub 16 dniach i właśnie wtedy rozpoczynają się najbardziej płodne dni, dające największą szansę na zapłodnienie.

Ile dni po okresie są dni płodne?

Z powyższego wynika, że pierwsze dni po okresie nie są płodne. W praktyce może jednak okazać się, że jest to błędne założenie, bo, ponownie, wszystko toczy się wokół czasu trwania cyklu menstruacyjnego. Ile po okresie są dni płodne?

Komórka jajowa pozostaje gotowa do zapłodnienia przez 3-4 dni po owulacji. Trzeba jednak pamiętać, że drogi rodne stwarzają korzystne środowisko dla plemników. Oznacza to, że męskie komórki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet przez 5-6 dni, „czekając” na gotową do zapłodnienia komórkę. Należy zatem przyjąć, że łączna liczba dni płodnych w cyklu menstruacyjnym to 10 lub.

Dni płodne a okres nieregularny

Jeżeli zatem cykl menstruacyjny trwa (przykładowo) 22 dni, nawet stosunek odbyty trzeciego dnia po miesiączce może skutkować poczęciem dziecka. Bez względu na to, czy kobieta używa kalendarzyka menstruacyjnego w celu poczęcia dziecka, czy zapobiegania ciąży, ta metoda może okazać się zawodna. Pozwala bowiem określić płodność po okresie z uwzględnienie idealnego cyklu menstruacyjnego, który składa się z:

  • krwawienia – zazwyczaj trwa około 4 dni,
  • fazy wzrastania błony śluzowej macicy – która trwa około 9 dni (z zaznaczeniem, że czas trwania tej fazy może być wartością indywidualną dla każdej kobiety),
  • owulacji – trwającej jedną dobę i składającej się z fazy folikularnej (w trakcie której dochodzi do wzrastania pęcherzyka Graafa), owulacyjnej oraz lutealnej (gdy wykształca się ciałko żółte),
  • fazy wydzielniczej – która trwa 14 dni.

Rzecz w tym, że idealny, czyli 28-dniowy cykl, może zostać zaburzony, nawet u kobiet, które najczęściej miesiączkują regularnie. Przyczynić się do tego może wiele czynników, w tym tak prozaiczne jak choćby:

  • niedostatecznie długi sen,
  • nadmierny stres (np. wywołany trudną sytuacją rodzinną lub zawodową),
  • przemęczenie,
  • niezdrowa dieta i nadużywanie alkoholu (wszystko to może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną w organizmie i w rezultacie – przyczynić się do zmiany terminu wystąpienia owulacji),
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna.

Wynika z tego, że chcąc wskazać dni płodne po okresie, nie można polegać wyłącznie na kalendarzyku.

Dni płodne po okresie – objawy, na które powinnaś zwrócić uwagę

Znacznie dokładniejsze szacunki można uzyskać, gdy zaczniemy obserwować reakcje naszego ciała. Trzeba bowiem wiedzieć, że organizm wysyła nam pewne sygnały, na podstawie których każda z nas może stwierdzić, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego obecnie się znajduje. Podstawą jest obserwacja śluzu szyjkowego. Około 10. dnia cyklu, wydzielina pochwowa staje się mętna i bardziej lepka. Dwa dni później śluz staje się nieco rzadszy i bardziej lepki (rozciąga się między dwoma palcami). Największe, a co za tym idzie – najbardziej widoczne zmiany w tym obszarze pojawiają się w momencie wystąpienia owulacji. Właśnie wtedy śluz szyjkowy swoją konsystencją zaczyna przypominać białko jaja. O ile we wcześniejszych dniach cyklu kobieta odczuwa jedynie delikatną wilgoć w miejscach intymnych, to w trakcie owulacji to uczucie staje się znacznie bardziej wyraźne i przez to – trudne do przeoczenia.

Inne objawy owulacyjne, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • wzrost libido: jest to naturalny impuls organizmu – w momencie, w którym ciało staje się gotowe do zapłodnienia, uwalniają się hormony płciowe, których działanie doprowadza do znacznej wzrostu ochoty na seks. Po prostu, mamy tu do czynienia z wykształconym przez naturę mechanizmem wspomagającym rozmnażanie się, a co za tym idzie – przedłużenie gatunku,
  • zmiany w obszarze piersi: w momencie wystąpienia owulacji piersi stają się wyraźnie tkliwe, co także zawdzięczamy działaniu hormonów płciowych,
  • zmiany w obszarze temperatury ciała – w trakcie owulacji dochodzi do nagłego wzrostu temperatury. Nie są to duże wartości, bo wzrost, o którym mowa, najczęściej sięga wartości 0,5 stopnia Celsjusza. W związku z tym, do określenia dnia wystąpienia owulacji na podstawie temperatury ciała należy użyć możliwie najdokładniejszego termometru.

O ile obserwacja objawów owulacyjnych, mających przełożenie na charakterystyczne reakcje ciała, jest dość skuteczną metodą określania płodności, to w niektórych warunkach może to stanowić sporą trudność. Warto zatem posiłkować się testami owulacyjnymi, które z dużym prawdopodobieństwem wskażą po okresie, jakie dni są płodne. Są dostępne w każdej aptece i łatwe w użyciu. Tego rodzaju testy mają za zadanie wykryć podwyższone stężenie hormonu luteinizującego i (o ile zostaną prawidłowo wykonane) z dużym prawdopodobieństwem wskazują na gotowość do zapłodnienia.

Podsumowując, twierdzenie, według którego dni płodne występują w połowie cyklu menstruacyjnego, jest właściwe wyłącznie w przypadku idealnego czasu jego trwania. Nawet stosunek odbyty po kilku dniach od ustania krwawienia menstruacyjnego może skutkować ciążą, bo na czas trwania cyklu wpływa wiele czynników. Chcąc określić czas wystąpienia owulacji, warto zwracać uwagę na charakterystyczne objawy.

Rodzice pytają o dni płodne po okresie

Czy po miesiączce są dni płodne?

Pierwszy dzień miesiączki rozpoczyna cykl menstruacyjny. W przypadku 28-dniowego cyklu dni płodne występują po ok. 10 dniach po okresie (przy założeniu, że krwawienie trwa 4 dni).

Czy 3 dni po okresie są płodne?

Teoretycznie, nie. W praktyce może jednak okazać się, że w przypadku bardzo krótkiego cyklu, współżycie po 3 dniach od ustania miesiączki może doprowadzić do zapłodnienia.

Jak obliczyć dni płodne po spóźnionym okresie?

W przypadku nieregularnego okresu dni płodne można określić na podstawie obserwacji objawów owulacyjnych lub z pomocą testów owulacyjnych.

Pierwszy dzień po okresie płodny czy nie?

Pierwszy dzień po okresie nie jest dniem płodnym. Należy jednak pamiętać, że współżycie bez zabezpieczenia zawsze może doprowadzić do poczęcia dziecka.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo