Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2022? Pracownicy muszą liczyć się z konsekwencjami

Przysługujące pracownikowi dni urlopowe powinny zostać wykorzystane do końca bieżącego roku kalendarzowego. Nie zawsze jest możliwość wzięcia wszystkich dni wolnych do 31 grudnia, np. ze względu na ważne obowiązki czy dłuższy pobyt na zwolnieniu lekarskim. W takim wypadku niewykorzystany urlop przechodzi na kolejny rok, trzeba jednak wyznaczyć go w konkretnym terminie. Urlop zaległy – do kiedy wykorzystać wolne dni za 2022 rok?

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2022?

Każdemu pracownikowi, zatrudnionemu w ramach umowy o pracę, przysługuje określona liczba dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku. Zgodnie z Kodeksem Pracy wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Osoby pracujące poniżej 10 lat mogą liczyć na 20 dni w roku kalendarzowym, a pracownicy z dłuższym stażem – na 26 dni. Urlop należy wykorzystać do 31 grudnia, czyli do końca bieżącego roku, w którym nabył do niego prawo.

Wykorzystanie urlopu do 31 grudnia nie zawsze jest możliwe, z różnych przyczyn. Jeśli nie uda się spożytkować wszystkich dni wolnych, to wcale nie oznacza, że urlop przepada. Przechodzi on bowiem na kolejny rok i – zgodnie z przepisami – pracownik ma obowiązek wykorzystać pozostałe dni najpóźniej do 30 września kolejnego roku.

Co ważne, pracownik nie ma możliwości całkiem zrezygnować z urlopy, aby ubiegać się za to o rekompensatę finansową. Nie da się również przekazać swoich wolnych dni innej osobie.

Prawo skonstruowano w ten sposób, że pracodawcy osobiście będzie zależało na udzieleniu pracownikowi zgody na zaległy urlop. Państwowa Inspekcja Pracy może bowiem dokonać kontroli przedsiębiorstwa, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości może wymierzyć pracodawcy karę od 1000 do nawet 30 000 złotych. Dlatego też jeśli podwładny zbyt długo czeka ze wskazaniem terminu urlopu, a zbliża się data graniczna (30 września) pracodawca może dać mu wolne bez konsultowania z nim szczegółów. Powinien jednak udokumentować fakt, że wcześniej prosił pracownika o wyznaczenie terminu, a ten nie reagował.

Zobacz: Nowe urlopy 2023. Korzystne zmiany w Kodeksie Pracy mają wkrótce wejść w życie. Kto zyska dodatkowe dni wolne?

Czy niewykorzystany urlop przepada?

Warto pamiętać, że nawet jeśli zaległy urlop nie zostanie wykorzystany do 30 września, to nie przepada. Roszczenie dotyczące zaległego urlopu przedawniają się dopiero po 3 latach. Termin ten zaczyna płynąć dopiero od 30 września, co oznacza, że niewykorzystany urlop za 2022 rok przepadnie ostatecznie dopiero we wrześniu 2026 roku.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo